Hájnikova žena - P. O. Hviezdoslav

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: mino
Typ práce: Referát
Dátum: 18.10.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 433 slov
Počet zobrazení: 18 866
Tlačení: 1 029
Uložení: 1 044
Lyricko-epická reflexívna skladba
Idea: oslava krásy hornooravskej prírody a mravnej sily slovenského ľudu
Kompozícia:
Pozdrav – lyrická báseň – oslava prírody, ktorá má liečivú silu
15 spevov
Zbohom – lyrická báseň – poďakovanie prírode
 
Epické časti sú prerušované úvahami a lyrickými vsuvkami (prírodné motívy, piesne a tance víl). Dej je gradovaný 3 príchodmi Artuša, vrcholí jeho smrťou a súdom.
Skladba je budovaná na kontraste: svet kaštieľov ↔ svet chalúp
Zhýralosť pánov ↔ mravná čistota ľudu
Obraz tichej prírody ↔ dramatický dej
Pozdrav
„Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše
pozdravujem vás. Čo mrcha svet  v nás skvári, zmorí,
zrak jeho urknul, zmámila lož,
ohlušila presila: Vy k žitiu privediete zas,
vy vzkriesite, vy zotavíte
z jatrivých vyliečite rán
v opravdu priamom bratskom cite
otvoriac lono dokorán
a srdečnosť kde odveká, kde nikdy nevyspela zrada
bez dotazu kto on, čo hľadá,
na lono to hľa v objem sladký,
ramenom láskyplnej matky
pritúliac verne človeka.
 
Už z tejto krátkej ukážky je zrejmé, aký vrelý bol vzťah P. O. Hviezdoslava k slovenskej prírode. Videl v nej liečiteľku, ktorá uzdravuje, oživuje, pomáha zabudnúť na žiaľ, odstráni bolesti tela i duše i láskavú matku, ktorá svojim deťom vždy poskytne oporu. A tak i postavy, ktoré počúvajú hlas prírody, sú morálne čisté, čestné, priame, neschopné lži a pretvárky.
 
Dej:
Po smrti starého hájnika Čajku prevezme službu v horárni na Podvrší jeho syn Miško. Spolu so ženou Hankou prežívajú na samote šťastné chvíle, až kým sa o Hanku nezačne zaujímať mladý gróf Artuš Villáni. Dvakrát ju navštívi, ona ho však odmieta pustiť dnu. Artuš usporiada veľkú poľovačku a pošle Miška prenasledovať jeleňa. Sám sa vyberie k hájovni, kde sa chce násilím zmocniť Hanky. Tá ho v obrane svojej ženskej cti zabije. Je zúfalá. Vtom sa vráti Miško. Keď sa dozvie, čo sa stalo, prinúti Hanku prisahať, že nič neprezradí. Miško berie vinu na  seba. Je uväznený a Hanka sa vracia k rodičom. Jej matka sa utrápi na smrť nad nešťastím svojej dcéry a otec Hanku vyženie z domu. Blúdi po lesoch v mraze a z veľkého bôľu upadne do šialenstva. Na súde žalobca žiada pre Miška smrť obesením, no vtom vtrhne do súdnej siene bláznivá Hanka a priznáva sa k vine. Sudca vyhlási, že spor rozsúdil Boh a Miška oslobodí. Vracia sa s Hankou do horárne. Keď zachráni koč starého Villániho pred zrútením sa do rozvodnenej rieky, dosiahne jeho odpustenie. Hanke sa narodí syn a uzdraví sa. Tak sa do ich chalupy opäť vracia šťastie.
 
Charakteristika postáv
Miško – priamy a čestný, pracovitý, hrdý, schopný obetovať život za svoju ženu
Hanka – milá, veselá, jediná dcéra bohatých rodičov, verná mužovi za všetkých okolností (nedá sa zviesť ani peknými rečami, ani peniazmi, ani násilím)
Artuš Villáni – sebecký, panovačný, bezohľadný a zhýralý. Budúci dedič panstva, nevie prehrávať a myslí si, že môže mať všetko
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Pavol Országh Hviezdoslav

Pavol Országh Hviezdoslav

PhDr. h. c. Pavol Országh Hviezdoslav (vlastným menom Pavol Országh; pseudonymy: Hviezdoslav, Jozef Zbranský, Syn ľudu; značky: O., P.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.055