Štvrtok, 27. apríla 2017, meninyJaroslav, zajtra Jarmila
Dnes prezretých 3845 študentských prácOnline: 346 mladých ľudí

:: Prihlásenie

Odporúčame

:: Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch (Ján Palárik)

Autor: Chlapec maximus (28)
Typ práce: Referát
Dátum: 12.01.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 483 slov
Počet zobrazení: 34129
Tlačení: 1149
Uložení: 1050
Je najoblúbenejšou a najčastejšie hrávanou veselohrou. Vyslovil v nej i svoje demokratické názory na vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi. Jeho cieľom bolo poukázať na potrebu tolerancie a zmierenie medzi oboma národmi. Odsudzuje odrodilstvo, ale zároveň hovorí, že si treba vážiť aj príslušníkov iných národov.
Idea:zmierenie slovenského a maďarského národa.
Ústrednou témou: je boj proti odrodilstvu, oslava vlastenectva a úcta k rodnému jazyku. Využíva v nej dvojitú zámenu postáv, z čoho vzniká množstvo humorných situácií a komických zápletiek.

V kaštieli mladej grófky Elisy (Eržiky) Hrabovskej sa chystajú na dožinkovú slávnosť. Grófka je sirota, jej tútorom je bárón Kostrovický starší, s ktorého synom je už od detstva zasnúbená (podľa šľachtických obyčajov). Spoločníčkou mladej grófky je Miluška, dcéra vlasteneckého učiteľa Oriešku. Orieška vychoval svoju dcéru v národnom duchu, ale i k tolerancii k Uhorsku. Miluška je vzdelaná, bystrá a sebavedomá. Usiluje sa o to, aby si šľachta všímala postavenie ľudu a aby mu pomáhala. Grófka pod jej vplyvom hovorí po slovensky a hlási sa k slovenskému pôvodu.
Grófka Elisa sa dozvedá, že na panstvo príde mladý barón Kostrovický, ktorý má byť jej budúcim manželom. Miluške sa nepáči, že grófka si vezme muža, o ktorého charaktere nevie nič. Dohodnú sa, že ho podrobia skúške: počas dožinkových slávnosti sa grófka bude vydávať za učiteľovu dcéru a Miluška privíta hostí v úloho frófky Hrabovskej.
Mladý barón Ľudovít Konstrovicky prichádza na vidiek s priateľom, zememeračom Rohonom. Je úprimný, priateľský, ale je aj zhýčkaný peštianskym prostredím. Hlási sa k maďarskému národu, hoci jeho rod má slovenský pôvod. Aj Rohon je pôvodom Slovák, ale štúdium a prostredie ho pomaďarčili. S barónom sa rozprávajú po maďarsky. Barón prichádza na vidiek nie veľmi nadšený, ani jemu sa nepozdáva, že podľa zvyklostí rodu si má zobrať dievča, ktoré už dávno nevidel a ktoré dobre nepozná. On a Rohon dostanú taký istý nápad ako slečny a zamenia si úlohy.

V kaštieli ich víta nepravá grófka, Miluška. Víta ich oduševnenou, plamennou slovenskou rečou, v ktorej im vyčíta, že sú odrodilci, ktorí sa hanbia za svoj pôvod a nestarajú sa o ľud. „Grófka“ vzbudí sympatie u Rohona, ale barón začína ľutovať, že si ju musí vziať za ženu. Jemu sa páči dievča, ktoré považuje za grófkinu spoločníčku a učiteľovu dcéru Milušku. Dokonca je ochotný riskovať i nerovné manželstvo a požiada Oriešku o ruku jeho „dcéry“. Zememerač Rohon (nepravý barón) sa pod vplyvom Milušky (nepravej grófky) rýchlo mení a znovu sa hrdo hlási k svojmu slovenskému pôvodu.

Na konci hry sa všetko vysvetlí, dochádza k zmiereniu, všetci sú spokojní a šťastní. Na dožinkovej slávnosti je prítomný i starý pán barón Kostrovicky, ktorý mladému páru požehná. Hra sa končí zvolaním Sláva Slovákom i Maďarom statočným!

Palárikove pokrokové názory vyslovuje učiteľ Orieška v rozhovore s barónom:

„...aby si Slováci a Maďari sväté práva spoločnej krajiny Uhorska spojenými silami bránili, národnosti svoje vzájomne ctili, národnej vzdelanosti a osvety – bez ktorej blaho vlasti ani myslieť sa nedá – jeden druhému úprimne dopriali, a aby žiadnej nenávisti, žiadneho sváru medzi nimi nebolo...“
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.2)

O autorovi: Ján Palárik

Ján Palárik

Ján Palárik patril popri Jánovi Chalupkovi k najznámejším slovenským dramatikom a bol taktiež aj publicista.

  Podobné práce Typ práce Rozsah Hodnotenie
Slovenčina Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch Referát 485 slov 7.8
Slovenčina Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch - Ján Palárik Referát 454 slov 4.4
Slovenčina Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch - Ján Palárik Referát 417 slov 5.8
Slovenčina Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch - Palárik Referát 1255 slov 7.6
Slovenčina Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch obsah Referát 337 slov 3
Slovenčina Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch (obsah) - Palárik Referát 1188 slov 6.5
Slovenčina Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch - Ján Palárik Referát 689 slov 5.4
Slovenčina Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch - Ján Palárik Maturita 114 slov 3.5

Diskusia: Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch (Ján Palárik)

Pridať nový komentár
0.017