Statky – zmätky (Jozef Gregor-Tajovský)

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maximus
Typ práce: Referát
Dátum: 12.01.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 447 slov
Počet zobrazení: 22 380
Tlačení: 979
Uložení: 874
Je to hra v piatich dejstvách. Naruší vzťahy medzi postavami honba za majetkom. Kvôli majetku a peniazom zabúdajú na ľudskosť, na morálku a na česť. Sú kritickým pohľadom na dedinský život a odsúdením jej parazitov. Konflikt je postavený na probléme majetkov, snahou zosobášiť dvoch mladých ľudí, bez ohľadu na ich city, len aby majetky zostali nedotknuté a zachované.

Ondrej Palčík a jeho žena Mara, starí a bohatí gazdovia, ktorí nemajú deti, ale sú lakomí na to, aby si nejaké vzali za vlastné alebo najali paholkov. Preto prišli na myšlienku, ktorá zničila život dvom mladým ľuďom. Pod rúškom opustenosti a túžby po deťoch, ktorým by prepísali svoj majetok, nahovia(svojich vzdialených príbuzných) za pomoci Ľavkovcov, aby sa ľahkomyselný Ďuro Ľavko a Zuzka Kamenská zosobášili a nasťahovali k Palčíkovcom ako ich vlastné deti, že im po smrti prepíšu svoj majetok. Palčíkom však v skutočnosti išlo o získanie lacných pracovných síl. To bol len začiatok dramatických konfliktov a tragédie rodičov a detí.
Zuzka je tiché a pracovité dievča, zvyknuté poslúchať, a preto súhlasí so sobášom.
Ďurko bol ľachtikár, mal rád ženy, krčmu a tanec, ale pre majetok bol schopný urobiť čokoľvek. Zobral si Zuzku, aj keď sa mu nepáčila. Ich manželstvo bolo nešťastné. Aj Palčíkovci sú sklamaní.,Ďurko sa nestará o majetok, chodí po krčmách, za druhými ženami, Zuzku uráža. Zuzka trpí pri Ďurkovi, ktorý sa k nej správa zle, robí si z nej posmech a vôbec si ju neváži. Zuzka ho preto opúšťa aj keď čaká jeho dieťa. Onedlho si Ďurko privedie druhú ženu, Betku, ktorá už opustila dvoch mužov a onedlho sa začnú hádať kvôli majetku, a tá nahovára Ďura, aby im Palčíkovci prepísali majetok ešte pred smrťou. Na gazdových meninách na popud chamtivej Betky Ďuro požiada Palčíka, aby mu prepísal majetok a pre svojich rodičov pôžičku. Palčíkovci sa obávajú, že by ich mohli vyhnať z domu, nesúhlasia.Obviňujú ich, že nevedia gazdovať, nepracujú poriadne a okrádajú ich. Sklamaná Betka opúšťa Ďura a Palčík ho s revolverom v ruke a v zlosti vyženie z domu. V závere(po roku)Palčíkovci prichádzajú k Zuzke a prosia ju o prepáčenie, sľúbia jej, že sa postarajú o jej syna. Potom prichádza k Zuzke aj Ďuro a prosí ju o prepáčenie a žiada ešte jednu šancu, ale Zuzka ho vo svojej ľudskej dôstojnosti odmieta aj keď mu všetko odpustila.Už mu však viac neverí. Statky spôsobujú zmätky v ľudských dušiach.

ĎURKO: Čo povieš tomu dieťaťu?
ZUZKA: Nikdy ťa mu nespomeniem, ak ho bude Pán Boh živiť.

ĎURKO: Čo keď narastie?
ZUZKA: Že si – že si umrel.

ĎURKO: A keď mu druhí povedia, že žijem?
ZUZKA: Nech potom sám súdi nad tebou.

Hra sa vyznačuje pevnou kompozíciou a dramatickými dialógmi. Dej má rýchly spád a postavy sú psychologicky presvedčivé. Uplatnil tu ľudovú hovorovú reč, príslovia a porekadlá.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Jozef Gregor Tajovský

Jozef Gregor Tajovský

Jozef Gregor Tajovský (vlastným menom Jozef Alojz Gregor; pseudonymy: Greško, Grigorievič, Izäslav, Jano z Dohnian, Jozef Slovák, Kaprál, M.

Video: Statky – zmätky (Jozef Gregor-Tajovský)

Diskusia: Statky – zmätky (Jozef Gregor-Tajovský)

Pridať nový komentár Celá diskusia (1) »


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.015 s.
Zavrieť reklamu