Mŕtve Duše - Nikolaj Vasilijevič Gogoľ

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: dukato
Typ práce: Referát
Dátum: 25.03.2009
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 603 slov
Počet zobrazení: 3 820
Tlačení: 399
Uložení: 420
Román - poéma, odohráva sa v 19.storočí v cárskom(statkárskom), nevoľníckom Rusku, skladá sa z dvoch častí :1.diel=11 kapitol,2.diel=5 kapitol(nedopísaný)

Prvý diel
Do gubernského mesta prichádza Čičikov spolu so svojím sluhom(Petruška) a pohoničom (Selifan). Čičikov bol úradníkom, neskôr pracoval na colnici, odkiaľ ho za podvody vyhodili. V hlave mu však skrsne myšlienka, že by mohol za lacné peniaze od statkárov skupovať mŕtve duše nevoľníkov, ktorí sú už síce po smrti, ale na revíznych zoznamoch sú stále evidovaní ako živí a statkári musia za nich platiť dane. Toto všetko robí preto, aby pôsobil dojmom bohatého človeka. Vďaka tomu sa v gubernskom meste rýchlo udomácni v dobrej spoločnosti.

Na oslave u gubernátora spozná množstvo vplyvných ľudí, medzi nimi statkárov Manilova a Sobakeviča. Statkári ho pozvú k sebe na návštevu. Návšteva u Manilova prebehne jednoducho a príjemne a Čičikov získava prvé mŕtve duše. Čičikov odchádza k Sobakevičovi, avšak cestou zablúdi a musí prenocovať u statkárky Kolobočkovej, pričom aj od nej kúpi ďalšie mŕtve duše. Na ceste k Sobakevičovi sa stretne s ďalším statkárom Nozdriovom, ktorý ho tiež pozve k sebe. Čičikov chce urobiť obchod aj tu, ale Nozdriov nesúhlasí s predajom. Napokon Čičikov prichádza k Sobakevičovi, ktorý mu duše predá, ale veľmi draho. Tu sa ale dozvedá o sedliakovi Pľuškinovi, ktorému v poslednom čase zomrelo veľa nevoľníkov. Čičikov od neho kúpi veľké množstvo mŕtvych duší a vracia sa do mesta, kde zájde na úrad potvrdiť zmluvy o kúpe nevoľníkov. Čičikov samozrejme prosí všetkých statkárov o to, aby sa o týchto obchodoch zmieňovali ako o predaji živých nevoľníkov. Na plese u gubernátora sa zahľadí do jeho dcéry. Je tam aj opitý Nozdriov, ktorý hovorí o ich obchode s mŕtvymi dušami. Nikto ho však neberie vážne.
Do mesta prichádza aj Korobočkovová, ktorá si myslí, že s mŕtvymi dušami sa bežne obchoduje a zaujíma sa, či ich náhodou nepredala pod cenu. Zájde k prokurátorovej manželke. Keď sa to ona dopočuje, vymyslí si celý príbeh o tom, že Čičikov je zločinec, ktorý chce uniesť gubernátorovu dcéru. Tieto nezmysly sa rýchlosťou blesku nesú mestom, o čom Čičikov samozrejme nemá ani tušenie, pretože medzitým dostal chrípku a leží doma v posteli. Jeho obchod už je ale prezradený. Po vyliečení ide na návštevu ku gubernátorovi, ale do domu ho nevpustia. Potom sa stretne s Nozdriovom, ktorý mu prezradí, čo sa o ňom hovorí. Čičikov sa preľakne a na druhý deň odchádza z mesta. V závere prvého dielu autor popisuje Čičikovovu minulosť.

Druhý diel
K mladému statkárovi Tentetnikovovi prichádza Čičikov. Ten si dal predsavzatie, že pri nadobúdaní mŕtvych duší musí postupovať obozretnejšie. Tentetnikov sa zdôverí Čičikovovi o láske k dcére generála, ktorý ho však nemá veľmi v láske. Čičikov mu sľúbi,že sa zaňho u generála prihovorí. Generálovi nahovorí, že Tentetnikov píše históriu generálov. To generála obmäkčí a svadbe už nič nestojí v ceste. Čičikov sa ponúkne, že obíde všetkých generálových príbuzných s pozvánkami na svadbu. Cestou sa zastaví u niekoľkých statkárov, od ktorých nakúpi mŕtve duše. Jeden zo statkárov mu ponúkne na predaj svoj statok a keďže sa Čičikovovi zunoval kočovný život kúpi ho, aby sa usadil. Po návrate do mesta ho zatkne polícia a uväznia ho.

Čičikov prosí miestneho dobrosrdečného boháča Murazova, aby sa zaňho prihovoril a ospravedlňuje sa za to, že bol zaslepený vidinou bohatstva. Sľubuje, že už bude žiť skromným životom. Do väzenia za Čičikovom príde úradník Samohvizdov, ktorý mu sľubuje za úplatok slobodu a všetky jeho papiere s mŕtvymi dušami. Po ňom však prichádza opäť Murazov, ktorý mu prináša slobodu pod podmienkou,že opustí mesto. Zároveň ho varuje pred Samohvizdovom, pretože gubernátor vedie proti nemu a ostatným skorumpovaným úradníkom vyšetrovanie. Čičikov ho počúvne a odchádza z mesta.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.018