Človek, ktorý sa smeje - Victor Hugo

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 09.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 440 slov
Počet zobrazení: 8 015
Tlačení: 683
Uložení: 692
- Je to prvý diel zamýšlanej trilógie, druhý diel nenapísal a tretí sa volá Deväťdesiattri. Zobrazoval aristokratické Anglicko po revolúcii, ktorá zvrhla kráľa Jakuba II.. anglicko bolo autorovi vzorom slobody v Európe, anglická kráľ nikdy nebol despotický vládca. Dej románu je v 17. storočí.

- Do historického rámca obdobia panovania kráľovny Anny v Anglicku uvádza autor vymyslené postavy. Ursus je latinský filozof, básnik, múdry človek. žije mimo ľudí s múdrym vlkom Homom. ˇili v búde na kolesách, zarávali ako komedianti, chodili z mesta do mesta. V Anglicku v 17. storočí bolo čudné združenie tulákov comprachicos, ktorí kupčili s deťmi a potom ich zohavovali. lebo ľud a králi potrebovali šašov. Jakub II. túto skupinu trpel, Anna ich prenasledovala.

Dej:
Koncom 17. storočia pristála skupina ľudí na pobreží. Bolo medzi nimi dieťa. vrátili sa však na more bez dieťaťa. dieťa nechali na pobreží samé, prežívalo strašné utrpenie (strach, zoma, noc, sneh, ...). Stopa v snehu ho zaviedla ku dvom bytostiam. Jednou z nich bola matka a druhou bolo 9 mesačné dievčatko. Matka bola mŕtva. Zobral ho do náručia a zase sa vydal hľadať ľudí. po dlhom namáhavom hľadaní našiel mesto, avšak všetci spali. Svietilo sa iba v búde na kolesách. Dievčatko bolo slepé. Chlapec dostal meno Gwymplaine, dievčatko Dea. chlapec mal večne sa škľabiacu tvár, bol zohavený.

Gwymplaine bol synom lorda, v detstve ho zasnúbili s kráľovninou sestrou, princeznou Josiane. Keďže zmizol, princezná sa mala vydať za lorda Davida, nemanželského syna Gwymplainovho otca. Kráľovná Anna žiarlila na svoju sestru, pretože bola pekná a mala pekného snúbenca. Keď strážca mora vylovil fľašu s priznaním stroskotancov, v ktorom bola pravda o Gwymplainovi, kráľovná Anna sa rozhodla, že jej sestra sa musí vydať za Gwymplaina. Dea mala rada Gwymplaina, bola mu vďačná, že jej zachránil život, hoci bola slepá, videla srdcom. Komedianti mali veľký úspech, ale keď prišli do Londýna, začala sa ich tragédia. Kráľovná objavila Gwymplaina a dala ho doviesť do paláca, kde ho obliekli ako lorda. Stal sa aj členom snemovne, keď sa malo hlasovať o zvýšení výdavkov pre kráľovnú, ako jediný bol proti. Na tomto zhromaždení povedal aj svoju obžalobu aristokracie, teda svoj život. Pokúsil sa vyhľadať Ursa, ale toho z mesta vyhnali, preto chcel skočiť do Temže, ale našiel ho vlk Homo a priviedol ho na loď, kde bol Ursus a Dea. Dea bola slabá a chorľavá, žialila nad stratou Gwymplaina, zomrela zoslabnutá Gwymplainovi v náručí. Gwymplain nechcel viac žiť a tak sa utopil.

Hlavná myšlienka: Gwymplaine - harménia kontrastov. Autor na ňom ukazuje mravnú krásu, hoci hje to zohavená ľudská obluda s večne sa škľabiacov tvárou. jeho vystúpenie v snemovni, kde sa dožaduje súcitu a milosrdenstva pre chudobných, je protestom proti sebectvu mocných.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Victor Hugo

Victor Hugo

Victor Marie Hugo bol francúzsky básnik, prozaik, dramatik, románopisec, politik a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskeho romantizmu.

Literárne diela:
The Man Who Laughs
Les Misérables
Toilers of the Sea
Odes et Ballades
Ninety-Three
Bug-Jargal
Les Rayons et les Ombres
The Last Day of a Condemned Man


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.010