Zbohom zbraniam - Ernest Hemingway

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča Butterfly
Typ práce: Referát
Dátum: 30.10.2010
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 621 slov
Počet zobrazení: 4 052
Tlačení: 353
Uložení: 353
Frederik Henry(Hamingway) - americký dôstojník, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do talianskej armády k ambulančnej jednotke. Svoju službu si plní v presvedčení, že táto vojna sa ho nijako nedotýka. Je priateľský a má mnoho známych. Pri odchode do Švajčiarska uzavrie „separátny mier“ čo je znak toho, že začína dospievať.

Catherine Berkleyová - mladá anglická ošetrovateľka, ktorá sa v taliansku zoznámi s Frederikom. Najskôr je k nemu ľahostajná a časom mu sama vyzná lásku. Je mu verná a oddaná. Je ochotná vzdať sa všetkého svojej práce aj priateľky.

Helen Furgasnová: Škótska ošetrovateľka, ktorá viackrát vystupuje do popredia ako ochrankyňa Catherine. Potom si uvedomuje, že sa majú radi a dáva im požehnanie.

Poručík Rinaldi: Henryho priateľ a spolubývajúci v Gorizii. Pracuje ako armádny lekár. Neustále si Henryho doberá. Vždy si s ním rád vypije za fľašku vína alebo mu požičia peniaze. Rozdeľuje ich až neorganizovaný ústup vojska, keď strácajú kontakt.

Kurát: mladý, hanblivý a nábožensky presvedčený, preto si z neho v jedálni uťahovali všetci dôstojníci. Jediný, kto si ho nedoberal a rád sa s ním zhováral bol Henry.

Dej:
Príbeh sa začína na fronte v talianskych horách, v okolí mestečka Gorizia, kde je aj Frederik Henry ako šofér ambulančnej jednotky. Stretne tam mnoho priateľov a jedným z nich je aj mladý Talianky chirurg Rinaldy. Ten ho zoznámi s Catherine, s ktorou sa predtým stretával on a aj Helen Fergusonovou Catherininou priateľkou. Henry a Catherin sa začnú spolu stretávať a postupne si začnú dôverovať a zblížia sa natoľko, že sa do seba zaľúbia. Vo vojne je však Henry ťažko ranený na nohe, keď blízko k priekope kde sa ukrýval s priateľmi padol nepriatelský granát. Najskôr sa dostane do poľnej nemocnice. Odtiaľto ho prevezú do nemocnice v Miláne. Po istom čase tam za nim príde aj Catherin a vzorne sa oňho stará. Veľmi často si berie nočne služby aby s nim v noci mohla byť. Henry medzi tým podstúpi operáciu, počas ktorej z nohy vytiahnu kúsky z granátu. Začne s rehabiláticiou a vďake nej spolu s Catherin bližšie spoznávajú Miláno. Sú spolu šťastný.

Po dlhom lete, ktoré spolu strávia sa Henry musí opäť vrátiť na front. Catherin ostáva pracovať v Miláne a zároveň sa rozhodne postarať aj o dieťa, ktoré čaká s Henrym. Po návrate na front sa stretne so starými priateľmi a s pesimistickou náladou, ktorá je zapríčinená neúspechmi na bojovom poli. Po prelome severného frontu sa musí dať celá armáda na ústup. Počas ústupu sa s autami snažia nájsť kratšiu cestu a dostavajú sa do problémov. Z neúspechu vinia najmä dôstojníkov a preto ich začnú zabíjať. Henrymu sa podarí ujsť skokom do rieky. Dostane sa do Milána a tam nasadne na vlak , ktorý ide do mestečka kde je aj Catherine. Tu sa spolu stretnú a istý čas strávia v hotely blízko jazera. Sú nútení utiecť do švajčiarska, pretože na Henryho bol vydaný zatykač. V noci im čašník z hotela požičia čln a im sa v nepriaznivom počasí podarí prejsť až do švajčiarska. Vychutnávajú si jeho krásy. No nie dlho. Chytí ich švajčiarska polícia a chce ich deportovať späť do Talianska kam už nemôžu vrátiť. Nakoniec, po dlhom prehovarní miestnej polície im podarí ostať. Odchádzajú do malého mestečka Montreux. Tu bývajú v horách v chate u staršieho manželského páru. Prežijú tu zimu a na jar sa vrátia do mesta.

Bývajú v hoteli. Chodili na rôzne výlety a žili z úpisov, ktoré Henrymu posielala jeho rodina z Ameriky. Raz v noci sa Henry zobudí a zistí že Catherin sa začali pôrodné bolesti dá si zavolať koč a odvedie ju do nemocnice. Pôrod trvá velmi dlho. Nakoniec dieťa privedú na svet cisárskym rezom. Je to chlapček no narodí sa mŕtvy. Catherine operáciu prežije, nie je na tom najlepšie. Celý príbeh sa konči smrťou Catherin, ktorá zomrie na silné krvácanie.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.5)

O autorovi: Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

Ernest Miller Hemingway .

Literárne diela:
The Garden of Eden
Islands in the Stream (novel)
A Clean, Well-Lighted Place
Hills Like White Elephants
Across the River and into the Trees
Green Hills of Africa
The Complete Short Stories of Ernest Hemingway
The Fifth Column and Four Stories of the Spanish Civil War
Death in the Afternoon
For Whom the Bell Tolls (Komu zvonia do hrobu)
The Dangerous Summer
A Farewell to Arms (Zbohom zbraniam)
The Old Man and the Sea (Starec a more)
A Moveable Feast
The Fifth Column and the First Forty-Nine Stories
In Another Country
Now I Lay Me
Che Ti Dice La Patria?


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.014