Sen noci svätojánskej - Shakespeare

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: anika
Typ práce: Referát
Dátum: 07.06.2011
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 987 slov
Počet zobrazení: 8 735
Tlačení: 692
Uložení: 747
William Shakespeare: Sen noci svätojánskej
Dej sa odohráva v Athénach a v lese blízko nich.
 
Hlavné postavy: Hermia-Egeova dcéra, zamilovaná do Lysandra

Helena - zamilovaná do Demétria
Lysander - zamilovaný do Hermie
Demétrius - zamilovaný do Hermie
Théseus - vojvoda athénsky
Hipolyta - kráľovná Amazoniek, Théseova nevesta
Oberon - kráľ elfov
Titánia - kráľovná elfov

Vedľajšie postavy:  Egeus-Hermiin otec
Filostrates-Théseov usporiadateľ zábav
amatérsky herci - bolo ich šesť(tesár, truhlár, tkáč, krajčír,
klampiar a mechár)
elfovia

Obsah:

/ I.1/ Athény, v Théseovom palác
Rozhovor Thésea a Hipolyty o ich svadbe, ktorá sa uskutoční za štyry dni.
Égeus však rozpovedá Théseovi svoe trápenie, svojej dcére Hermii chce za ženicha Demétria, ona si však zvolila Lysandra.Demétrius má otcovu priazeň, Lysander však Hermiino srdce.Ak by si však nezobrala za muža Demétria, dosmrti by musela žiť v kláštore.Lysander jej navrhne útek z Athén k jeho tete.Ona privolí a nadruhý deň večer, uteká do neďalekého lesa pri Athénach.Zdôverí sa Helene, ktorá to využihe aby mohla ísť za nimi s Demétriom, do ktorého je zaľúbená.
 
/I.2/ Athény, izba v tesárovom dome
Tesárovom dome sa zíde celá partia dobrovoľných hercov. Rozdelia si úlohy. Majú hrať smutnú komédiu o krutej smrti rytiera Pyrama a slečny Thisbinky. Dohodnú sa na stretnutí v zámockom lese za mestom, pri starom dube.
 
/II.1/ Les neďaleko Athén:
Vystúpi Oberonov elf Puk a Titániin elf. V tú istú noc chce totiž aj kráľovná Titánia a kráľ Oberon sláviť na tom istom mieste. Keďže je medzi nimi spor o ineckého princa, ktorého si Titánia zobrala do opatery, potom ako jeho mama umrela, elfovia sa vyháňajú navzájom. Oberon by ho však tiež rád mal vo svojich službách. Titánia však neprivolí, aj napriek tomu, že kvôli ich hádke sa pomiešali ročné obdobia a zmietli svet. Tak Oberon chystá odplatu. Spomenie si na kvet, ktorý po zásahu silného amorovho šípu sčervenal. Keď sa jeho štavou potrú viečka spiaceho človeka, zblázni a do prvého človeka,ktorého zbadá. Pošle poň Puka. Chystá sa sním totiž na kráľovnú až bude spať, a po prebudení nech len behá za vlkom, levom, býkom, opičiakom či čo zbadá prv s dušou plnou lásky. Tým ju chce donútiť k vydaniu princa. V tomto plánovaní ho však vyrušia hlasy Heleny a Demétria. Ten ju všakovako odvrhuje, ona sa však nedá. Demétrius sa jej snaží utiecť ona ide, ale verne za ním. Vtom sa vráti Puk. Oberon si všetko vypočuje, chce pomôcť hermii a tak pošle Puka aj s kvietkom za mladou aténskou dvojicou.
 
/II.2/ Inde v lese:
Titánia zadá prácu svojim elfom, tí ju potom uspia uspávankou. Potom odídu a nechajú Titániu pokojne spať. Vtom sa objaví Oberon a nakvapká spiacej Titánii šťavu z kvietku na viečka. Odíde. V lese sa objavia Hermia a Lysander. Sú unavení a tak sa uložia k spánku. Puk už prechodil celý les, ale aténsky šat nevidel. Vtom ich zočí. V domnienke, že sú to tí, ktorých mu Oberon kázal nájsť, nakvapká Lysandrovi na viečka šťavu. Hneď po jeho odchode sa tam objavia Helena a Demétrius.Ten ju neustále odháňa. Helena však už zo žiaľu nemôže ďalej. Zbadá Lysandra, no iba jeho samého. Bojí sa, že je mŕtvy. Prosí ho, aby precitol. Po prebudení jej vyznáva lásku a nenávisť k Demétriovi, chce ju pomstiť. Snaží sa jej vysvetliť svoj už nútení vzťah k Hermii a jeho lásku k nej. Helena to však berie ako urážku, ako žart na jej adresu. Neverí mu, a tak odchádza. Lysander odíde za Helenou. Hermia ešte v polospánku kričí zo sna. Keď je však pri vedomí, začne hľadať Lysandra.
 
/III.1/ Na tom istom mieste v lese:
Titánia stále spí. Stretávajú sa tam však herci, aby si nacvičili svoju hru. Tkáč dohliada na skúšku. Rozdeľuje rekvizity a zdokonaľuje prológy postáv. Začína sa skúšať. Puk ich chvíľku pozoruje. Tkáč po svojom prehovore odíde. Keď je zase jeho čas, prichádza no tento raz má somáriu hlavu, on však nič netuší. Všetci utečú okrem Tkáča a Puka. Klampiar sa však vráti a povie Tkáčovi a jeho premene. Utečie, no vráti sa tesár, poľutuje ho a utečie. Tkáč si to, ale vyloží po svojom. Myslí si, že chcú z neho spraviť somára a nachytať ho. Začne si spievať. Vtom sa prebúdza Titánia, prosí ho aby neprestával spievať a zahrňuje ho komplimentmi, dokonca mu vyzná lásku. Nechce mu dovoliť odísť z lesa. Zavolá si svojich elfov a prikáže im slúžiť Tkáčovi. Ten sa s nimi srdečne zoznámi. Všetci odídu.
 
/III.2/ Inde v lese:
Oberon rozmýšľa nad Titániou a jej novou láskou. Puk mu vyrozpráva ako šikovne nasadil Tkáčovi somáriu hlavu. Keď rozohnal aj jeho spoluhráčov, a somára tam nechal samého, Titánia sa zobudila. Oberon sa teší, že mu to vychádza. Pýta sa : „a viečka si Atéňanovi potrel?“.Puk mu prisvedčí. Zrazu sa však objavia Demétrius a Hermia. Myslí si, že jej zabil Lysandra, a tak nechce žiť ani ona. Obviňuje ho z vraždy. On sa však bráni, vraví jej že Lysander je živý a zdravý. Hermia ho má však plné zuby, a tak odchádza. Demétrius unavený zaspí.Oberon vyčíta Pukovi jeho chybu, že si pomýlil pravých milencov s nepravými. Poverí ho nájsť Helenu. Puk odíde a Oberon potrie Demétriovi viečka šťavou. Helena sa vracia a v jej pätách je Lysander. Ten nechápe, prečo si myslí, že sa jej posmieva. Plačom prísahu dosvedčuje. Demétrius sa prebúdza. Vyznáva Helene lásku. Tá však za tým nevidí nič viac, iba spiknutie. Vyčíta im to ako bezcitný výsmech. Lysander a Demétrius si pohadzujú Hermiu ako horúci zemiak, ani jeden o ňu už nejaví záujem. V tom sa zjaví Hermia. Helena zo sprisahania obviní aj Hermiu. Hermia však nechce veriť rečiam Lysandra o jeho láske k Helene. Hermia jej obvinenia odmieta. Helena odchádza.Lysander a Demétrius sa púšťajú do bitky, Hermia im však v tom bráni. Tá sa však sama dáva do hádky s Helenou. Helenu si však zastáva Lysander, no Demétrius ho provokuje k bitke. Tí odchádzajú. Odíde aj Helena a potom aj Hermia.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: William Shakespeare

William Shakespeare

William Shakespeare bol významný anglický spisovateľ a dramatik a herec.

Literárne diela:
First Folio
Shakespeare's sonnets
Henry VIII (play)
The Klingon Hamlet


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.024