René mládenca príhody a skúsenosti - Ignác bajza

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 192 slov
Počet zobrazení: 15 327
Tlačení: 1 051
Uložení: 1 026
- prvý román v dejinách slovenskej literatúry, napísaný západoslovenským nárečím a pravopisom, ktorý sám navrhol. Má formu denníka a listu. Napínavosť zvyšuje autor postupným odhaľovaním vzťahov a príčin konania v dvoch dejových líniách súčasne. Hrdinovi dal meno René, čo znamená znovuzrodený. Už názvom chcel naznačiť, že ide o človeka s novým zmýšľaním a cítením. René je prototypom osvietenca, jeho konanie determinuje túžba po poznaní rozmanitostí sveta, ktorej podriadil aj osobný život.

Román má 2 zväzky:

1. René je synom bohatého benátskeho kupca. Na cestách za obchodom po východných krajinách ho sprevádza jeho učiteľ van Stiphout. Po stroskotaní lode sa René dostáva do otroctva do Egypta. V Káhire vyučuje európskym mravom dcéru mohamedánskeho patriarchu Hadixu. Tá sa do neho zamiluje. René je odsúdený na trest smrti za potupenie mohamedánskej viery. Všetko sa vysvetlí, patriarcha im odpustí a René si odvedie Hadixu späť do Talianska.

2. V sprievode “tovariša cesty” sa René so svojim učiteľom dostáva na Slovensko. Spoznáva život meštianstva, šľachty, chudobných ľudí. “Tovariš cesty” im vysvetľuje pomery na Slovensku. Prechádzajú po dedinách, kde majú možnosť spoznávať život, zmýšľanie, kultúrne a sociálne pomery. Navštívia fary oboch vyznaní, sedliacku svadbu židovského krčmára. Koniec románu chýba.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 3.9)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.014