Statky – zmätky: Jozef Gregor – Tajovský

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: anika
Typ práce: Maturita
Dátum: 25.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 842 slov
Počet zobrazení: 203 125
Tlačení: 3 263
Uložení: 2 459

Jozef Gregor – Tajovský: Statky – zmätky

Literárny druh: dráma

Literárny žáner: divadelná hra

Idea: šťastie sa neskrýva v peniazoch, ale v láske, peniaze (statky) dokážu narobiť plno zmätkov a nepríjemností 

Literárne obdobie: 2. vlna realizmu v Slovenskej literatúre

Téma: sobáš a život mladých ľudí kvôli sľúbenému majetku.

Konflikt: majetok riadi celú hru, čo vytvára veľa hádok, nezhôd, ničí vzťahy a charaktery.

Kompozícia a miesto deja:  4 dejstvá: prvé sa odohráva na Vianoce u Ľavkov, druhé a tretie o pol roka v júli u Palčíkov a štvrté o rok na Vianoce u Kamenských

- využíva ľudový jazyk- dialekt.

Postavy:

  • Tomáš Kamenský + Kata
  • Deti – Zuzka, Ondriš, 
  • Eva + Mišo Kaňúrik
  • Ondrej Palčík + Mara
  • Jano Ľavko + Žofa
  • Deti – Ďurko, Beta  

Ľavkovci:

Jano – vozkár, pracovitý, ale chudobný; chce aby bol jeho syn dobre zaopatrený; plánuje, že keď jeho syn dostane peniaze aj jemu sa z nich niečo ujde 

Žofa – Janova žena; vypočítavá; všetkých volá „moje meno“ ; tiež má záujem o peniaze Palčíkovcov

Ďuro – ich syn; nemá záujem o Zuzku, ale o peniaze, ktoré svadbou získa; rád si v krčme vypije a zatancuje;napriek tomu, že je ženatý, má milenku

Beta – suseda Ľavkovcov 

Kamenskí:

Tomáš – tesár; nesúhlasí so svadbou, lebo nie je z lásky; záleží mu na šťastí jeho dcéry, nie na peniazoch

Kata – jeho žena; stotožňuje sa s myšlienkou Palčíkovcov, lebo chce aby už Zuzka nemusela slúžiť

Eva, Zuzka, Ondriš – ich deti

Mišo Kaňúrik – Evkin muž

Palčíkovci:

Ondrej – gazdík; chce získať lacnú pracovnú silu do svojho domu a je mu jedno, že tým zničí životy dvoch mladých ľudí

Mara – jeho žena; podporuje manžela

UMELECKÝ ROZBOR

• umelecký jazykový štýl
• hovorové slová – načim /odteraz/, obnôška /osud/
• porekadlá – v cudzej kapuste chytia ťa
• metafora – doniesť na žobrotu
• tradičné členenie drámy
• kríza nie je stupňovaný
• čím je vypätejšia situácia, tým je viacej nedopovedaného

Statky – zmätky – Dej:

1. dejstvo

Žofa a Jano sa zhovárajú so svojím synom Ďurom, že by sa mal oženiť. Nakoniec dospejú k rozhodnutiu, že by si mal zobrať za manželku Judku Bielych, lebo v tej rodine by sa mal dobre. Ďuro potom odchádza za Judkou. Do Ľavkovcov prichádzajú na návštevu Palčíkovci, ktorí sa dozvedia o budúcej svadbe. Ondrej navrhne Ľavkovcom, že ak sa jeho deti postarajú o nich v starobe, tak im ponechajú svoj majetok. Jano súhlasí.

Po čase prichádza ďuro, ktorý u Judky zle pochodil, tak mu Palčíkovci odporučia Zuzku Kamenských. Ďuro súhlasí pričom musí ukončiť svoj vzťah s vydatou susedou Betou. Večer sa má ďuro so Zuzkou stretnúť na tanci. Kamenskí, Palčíkovci a Ľavkovci sa zišli, aby sa porozprávali o svadbe ich detí.

Po odchode Palčíkovcov a Ľavkovcov hovorí Tomáš Kamenský svojej žene, že či tá svadba je vôbec rozumná. On s ňou veľmi nesúhlasí, lebo nie je z lásky, ale ide tu iba o peniaze. Aj jeho syn Ondriš je proti, len Kaťa si myslí, že Ďuro sa potom po svadbe nepraví k lepšiemu. Nakoniec sa všetci zídu a Zuzka sa svadbou súhlasí.

2. dejstvo

O pol roka sa Ondrej a Mara Palčíkovci sťažujú, že sa Zuza ani Ďuro o nich nestarajú tak ako by mali. Preto im nechcú odkázať majetok. Ani Ďuro so Zuzou dobre nevychádzajú. Napriek tomu, že je tehotná, podvádza ju s Betou. Zuzka je z toho všetkého smutná a chce sa vrátiť domov.

Ďuro by bol rád keby odišla, lebo keď neodíde ona, tak pôjde preč on. Žofa s Kasou ešte Zuzku prehovárajú, nech len ostane, že Ďuro sa polepší. Nakoniec aj tak Zuzka odchádza. Príde po ňu brat Ondriš. Ďuro si chce k Palčíkovcom nasťahovať Betu. Oni s tým súhlasia s podmienkou, že sa o nich bude starať.

3. dejstvo

Ďuro s Betou sú nespokojní, že na nich Palčíkovci nechcú prepísať majetok. Palčík im sľubuje, že ho dostanú až po jeho smrti. Neskôr do Palčíkovcov prídu na návštevu Ďurovi rodičia. Ľavkovci sa zastávajú svojho syna i Bety, aby na nich teraz prepísali aspoň časť majetku, ale Palčík si stojí za svojím, že až po smrti.

Ľavkovci po tom odchádzajú domov nahnevaní. Ďuro sa ešte háda s Palčíkom, že nesplnil sľub. Beta sa rozhorčená z toho, že nedostala polovicu majetku rozhodne Ďura opustiť.

Vtedy k ním príde aj Kaňúrik so Zuzkou po Zuzkine veci, čo jej vtedy Palčíkovci dali, ale Beta sa proti tomu postaví, že tie veci sú už teraz jej. Roztrhne sa tu veľká hádka. Kaňúrik odchádza so Zuzkou a jej vecami. Beta tiež odíde.

Medzitým ešte Ďuro chce, aby sa Zuzka aj so synom vrátila, ale vidí, že sa nezmenila, tak to nechá tak. Keď všetci odídu Ďuro sa s Palčíkovcami začne škriepiť, že keď naňho nechcú prepísať majetok, tak nech ho aspoň vyplatia. Nakoniec Palčík vyženie Ďura revolverom von z domu.

4. dejstvo

Na Vianoce sa všetci chceli udobriť Kamenskými a chodili sa k nim ospravedlňovať. Žofa sa prišla ospravedlniť za svojho syna, ale aj kvôli tomu, aby videla vnuka. Prišli tiež aj Palčíkovci. Tí hovorili, že to nemohli vytušiť ako to skončí a Zuzkinmu synovi to chceli vynahradiť tým, že mu po smrti odkážu svoj majetok. Nakoniec prišiel aj Ďuro aby videl svojho syna.

Taktiež prosil Zuzku, aby sa k nemu vrátila, ale tá poučená predchádzajúcou skúsenosťou odmietla.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Jozef Gregor Tajovský

Jozef Gregor Tajovský

Jozef Gregor Tajovský (vlastným menom Jozef Alojz Gregor; pseudonymy: Greško, Grigorievič, Izäslav, Jano z Dohnian, Jozef Slovák, Kaprál, M.

Video: Statky – zmätky: Jozef Gregor – TajovskýOdporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.020 s.
Zavrieť reklamu