Kto chytá v žite - Jerome David Salinger

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: anika (26)
Typ práce: Maturita
Dátum: 11.06.2011
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 1 218 slov
Počet zobrazení: 90 167
Tlačení: 1 739
Uložení: 1 373

Jerome David Salinger - Kto chytá v žite

Literárny druh: epika
Literárny žáner: román
Literárne obdobie: Americká literatúra dvadsiateho storočia

Postavy: Holden Caulfield, Phoebe Caulfieldová, Sally, Jane, Antolini, Stradlater, Auckley, Spencer

Kompozícia: sa člení na 26 kapitol označených číslami

Téma: 3 dni Holdena, ktoré prežil v New Yorku, keď ho vyhodili zo školy. 

Idea: Tento román je o hľadaní a nachádzaní ľudských hodnôt.

Miesto a čas deja: Pencey, New York, rok 1945, tri dni pred Vianocami
 
Hlavnou postavou je sedemnásť ročný chlapec, Holden Caulfield, ktorý je zároveň aj rozprávačom deja. Hrdina je rozpolená osobnosť, sám nevie čo chce, nemá rád školu, ľudí a dá sa povedať, že aj celý svet.
 
Phoebe -  opisuje ju ako veľmi múdre a šikovné dievča, esaťročné rozkošné dievčatko, ktoré miluje svojho brata Holdena
Bratia - Ďalej svojich dvoch bratov D. B. a Allieho. Starší D. B. pracuje v Hollywoode a píše filmy a mladší brat Allie zomrel na leukémiu. D.B. ako vojak zažil 2.svetovú vojnu. Armádu nenávidel viac ako vojnu. Vrátil sa domov obratý o všetky ideály. Je talentovaným spisovateľom, ale ako mnohí iní obetoval ideály a odišiel do Holywoodu za slávou a pôžitkami.
STRADLATER je jeho spolubývajúci. Vyniká krásou, citový život vníma ako flirt. Chce si získať povesť lámača sŕdc. Je typom nevyrovnaného človeka. Na prvé miesto kladie pôžitok a nie lásku.  V HC sa vytvorí voči nemu pocit hnusu. Dochádza k bitke, pretože S si začne s HC dávnou láskou JANE, uvedomuje si, že sa stane jednou s jeho mnohých. HC sa obáva, že jej ublíži a využije ju. 
ROBERT ACKLEY- bol čudák, nedbal o hygienu, všade chcel byť, všetko chcel vedieť, bol neodbytný. Ľudia ho nemali radi, pretože si vyžadoval stálu pozornosť
 
Jazyk: román je písaný hovorovým jazykom –násťročných vrátane vulgarizmov. Rozprávanie obsahuje množstvo dialógov, vnútorných komentárov rôznych situácií a prejavov ostatných Je to pôvabný príbeh napísaný sviežim tínedžerským slangom.
 
Podstata diela: Chlapčenská nevyrovnanosť a trápenie medzi predstavami mladosti a svetáctvom dospelosti vedie Holdena k protikladným rozhodnutiam. Je zhnusený svetom dospelých, ktorých považuje za pokrytcov, a citovoje pripútaný k malým deťom, ktoré chce chrániť pred zlobou."Proste, ja si v jednom kuse predstavujem ,ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli.

Tisíce malých deciek, a široko- ďaleko ano jediného dospeláka. Myslím teda okrem mňa. A ja ti stojím na kraji nejakej strašnej priepasti. A vieš, čo musím robiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nedíva sa, kam uteká, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. Toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite. Viem, je to bláznovstvo, ale to je jediná vec, ktorú by som fakt rád robil. Viem, že je to bláznovstvo..."

Dej:
Rozprávanie príbehu začína dňom vylúčenia Holdena zo školy zvanej Pencey. Bola to súkromná stredná škola v Agerstowne v štáte Pennsylvánia. Ešte pred odchodom dostal list od svojho profesora, ktorý ho pozýval k sebe domov. Pán Spencer bol už veľmi starý. Taký starý, že sa to Holednovi až protivilo. Vedel presne čo ho čaká. Prednáška dlhá ako svet. Nevedel sa dočkať kedy už bude môcť vypadnúť. Holden to tu z duše nenávidel. Podľa neho tu boli samí kreténi a hlupáci, ktorí za nič nestáli.Nemal veľmi v láske ani svojich spolubývajúcich, ale čo mohol robiť. Ale keď ho spolubývajúci poprosil aby mu napísal sloh z angličtiny po dlhšom váhaní ho predsa len napísal. Mal to byť nejaký opis, konkrétne opis izby, ale to mu Stradlater nepovedal. Tak opísal bejsbalovú rukavicu svojho mladšieho brata, ktorý umrel na leukémiu. On si na tú rukavicu písal básničky, tak sa Holden rozhodol opísať ju. Samozrejme spolubývajúcemu sa to nepáčilo a už bol oheň na streche. Po veľmi nepeknej roztržke sa rozhodol školu opustiť skôr. Mal odísť až v stredu ale odišiel už v nedeľu. Odišiel do New Yorku, kde aj býval ale domov chcel prísť až v stredu lebo jeho rodičia by to asi neprežili. A tu začínajú tri dni plné dobrodružstva. Po ubytovaní sa v jednom z hotelov sa rozhodol, že vyrazí do ulíc a trocha si užije.

Peňazí mal dosť tak prečo nie. Keď šiel okolo telefónnej búdky, nevedel sa rozhodnúť komu zavolá. Mal kamarátku z detstva, volala sa Jane a prežili spolu veľa krásnych dní. Napadlo mu, že zavolá jej, ale potom to nechal tak. Rozhodol sa, že zavolá istej prostitútke, na ktorú mu už dávno dal číslo jeden kamarát. Ona ho však odmietla, tak s telefonovaním načas skončil. Šiel si sadnúť do baru. Ako prvé si objednal škótsku zo sódou, ale odmietli ho obslúžiť pretože zo sebou nemal žiadne doklady. Myslel si, že keď má šedivé vlasy tak vyzerá staršie, ale nie každý mu na to skočil. Neďaleko neho sedeli tri slečny. Podľa Holdena: “jedna lepšia ako druhá“. Jednu z nich vyzval do tanca ale bola divná tak to nechal tak. Rozhodol sa ísť domov na taxíku ale oľutoval to. Taxikár bol jeden z najnervóznejších ľudí akých stretol, ale podľa Holdena nebol až taký zlý. V hoteli sa stretol s jedným pasákom, ktorý mu ponúkol jednu zo svojich slečien. Vzal to, ale neskôr veľmi ľutoval. Aj keď sa nič nestalo, obrali ho o viac peňazí ako očakával. Ale keď jeho ten sex tak zaujímal. Neskôr si, ale uvedomil, že to len tak nepôjde. Teda s hocikým. Neskôr sa rozhodol, že si dá rande s jednou zo svojich dávnych priateliek. Volala sa Sally Hayesová. Bola veľmi krásna ale podľa Holdena až príliš hlúpa a snobská. Išli na akési predstavenie pretože ona milovala divadlo. Holden opovrhoval filmom, hercami, divadlom no proste všetkým v čom sa hralo. Jeho starší brat odišiel písať do Hollywoodu a on mu to nejako nevedel odpustiť. Po predstavení sa išli korčuľovať a potom do akejsi kaviarne. Tam jej navrhol, aby sním ušla, ale odmietla. Nakoniec sa rozhodol, že navštívi svoju sestričku Phoebe. Mal ju nadovšetko rád. Prišiel v noci, aby mal istotu, že rodičia nie sú doma.

Nechcel sa s nimi ešte stretnúť. Kúpil jej platňu s jej obľúbenou pesničkou Malá Shirley Beansová ale cestou ju rozbil. Phoebe bola rada, že brata vidí. V momente ho však prišla na to, že ho vyhodili. V jednom kuse opakovala „otec ťa zabije“ Holden jej povedal o svojom pláne odísť niekam preč, začať pracovať a zaobstarať si nejakú malú chatku a žiť si tam spokojný život. Požičal si od nej nejaké peniaze a so sľubom, že jej ich vráti a že sa ešte stretnú odišiel. Prenocoval u svojho profesora ktorého mal celkom rád. Počas rozhovoru mu na papier napísal isté ponaučenie: známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť. Konečne sa nadobro rozhodol New York opustiť. Sestre napísal list, že sa s ňou chce stretnúť v múzeu a ona prišla s kufrom so slovami, že odchádza s ním. Nakoniec neodišiel ani jeden ani druhý a zostali pekne doma. Kniha končí slovami: nikdy nikomu o nikom nerozprávajte, lebo vám bude potom každý chýbať.

Autor opisuje život neúspešného chlapca, ktorý to všetko berie s rezervou a aj keď ho už z viacerých škôl vyhodili, vždy vstane a ide ďalej. Kniha má pár nedostatkov napr. ten slang je dosť vzdialený mladým, ale aspoň tam bola snaha autora. Inak sa mi hlavný hrdina zdá ako jeden úplne obyčajný chalan s úplne neobyčajnými problémami ktoré nás nútia aspoň trochu rozmýšľať.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Jerome David Salinger

Jerome David Salinger bol americký prozaik.

Literárne diela:


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.035