Južná pošta, Nočný let, Vojnový pilot - Saint-Exupéry

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 297 slov
Počet zobrazení: 4 751
Tlačení: 527
Uložení: 556
“letecké romány”, prózy na rozhraní reportáže a dokumentu. Vznikli na základe osobných reálnych zážitkov, veľakrát v situáciách bezprostredného ohrozenia života. Výraznou zložkou sú pasáže o zmysle ľudskej existencie
malý princ - filozofická “rozprávka pre dospelých”; protagonista havaruje v saharskej púšti a počas opravy lietadla prichádz k nemu malý princ z ďalekej planéty.

Odišiel z nej, lebo zapochyboval o láske kvetiny, ktorú miloval. Navštívil päť planét, kde sa stretol s rôznymi bytosťami (kráľom, chvastúňom, pijanom, biznismanom, geografom). Nepochopilich hodnotový rebríček a bol stále smutnejší. Na šiestej planéte našiel človeka, s ktorým by sa mohol spriateliť - smutného lampára. Nakoniec dorazil na Zem, kde sa spriatelil s líškou. Vysvetlila mu tajomstvo “vidieť iba srdcom”, tak spoznal hodnotu ľudského citu a až vtedy si uvedomil, čo preňho znamená jeho ruža “Ste krásne, ale ste prázdne,” povedal im ešte. “Nemožno pre vás zomrieť. Prirodzene, obyčajný idúci by si pomyslel, že moja ruža sa vám podobá. Ale ona jediná je dôležitejšia ako vy všetky, pretože práve ju som polieval. Pretože ju som chránil zástenou. Pretože jej som pozabíjal húsenice (okrem dvoch alebo troch, z ktorých majú byť motýle). Pretože ju som počúval, ako sa žaluje alebo vystatuje, alebo dokonca ako niekedy mlčí. Pretože je to moja ruža.”

Pomohol vysmädnutému letcovi nájsť studňu. Keď zistil, že pilot opravil pokazené lietadlo, dal sa uštipnúť žltému hadovi, aby sa cestou smrti vrátil na svoju planétu k milovanej ruži, za ktorú cítil zodpovednosť.
Alegorický príbeh malého princa je vyjadrený symbolikou zrozumyteľnou aj ďeťom.

Autor zdôrazňuje úlohu citu, priateľstva, lásky a svojráznym detským pohľadom bojuje proti svetu racionalizmu, materializmu. Využíva kontrasty: život - smrť; oáza - púšť; priateľstvo - osamelosť. Didaktické zobrazovanie obyvateľov planét umožnilo Exupérymu kritizovať zlé ľudské vlastnosti, zmechanizovanú civilizáciu a vlastnícke pudy. Základná myšlienka diela: láska a priateľstvo sú schopné zbaviť nás osamelosti tým, že darujeme seba. 
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry , bol francúzsky spisovateľ, letec, často je považovaný tiež za filozofa. Medzi jeho najznámejšie diela patria Zem ľudí, Citadela alebo Malý princ

Diskusia: Južná pošta, Nočný let, Vojnový pilot - Saint-Exupéry

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.017