Jeden deň Ivana Denisoviča - Alexander Solženicyn

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 215 slov
Počet zobrazení: 9 060
Tlačení: 698
Uložení: 646
Je to novela; hpvorí o nútených prácach, do tej doby tabuizovaných. Autor opisuje jeden úplne bežný deň, taký, aké boli v stalinských táboroch skoro všetky. S. použil 3 typy rozprávača: 1. Ivan Denisovič je nevzdelaný človek, teda nemôže prerozprávať dlhší príbeh,S. teda využil v ruskej literatúre známe rozprávanie - skaz-rozprávanie, ktoré sa využíva v ruských rozprávkach - anonymný rozprávač je na takom istom intelektuálnom a emocionálnom stupni ako hlavný hrdina, je schopný prerozprávať hlavné deje a myšlienky v 3.osobe singuláru tak, že čitateľ má pocit , akoby boli prerozprávané hlavnou postavou 2. rozprávačom je sám autor, vyjadruje filozofické názory a nastupuje vždy tam, kde vzdelanie Ivana Denisoviča a skaz-rozprávača nestačí 3. rozprávačom je Ivan sám, používa 3.osobu, ale sprítomňuje deje minulé a vlastné myšlienky.

Príbeh človeka nespravodlivo odsúdeného k núteným prácam v sibírskom väzenskom tábore. Jeho deň je naplnený ťažkou prácou na stavbe v podmienkach sibírskej zimy a hlavne nezmerateľnou snahou o prežitie, ktorá sa prejavuje v jeho vzťahu k spoluväzňom a k biednemu, ale vzácnemu jedlu.

Autor presvedčivo vysvetlil posun hierarchie hodnôt v živote väzňa: rubeľ je tam lacnejší ako na slobode, teplo, nekvalitné jedlo, chvíľa odpočinku sú odmenou a impulzom. Ponižovanie jednotlivca je v tábore zákonom. Preto si vrýval do pamäte všetky predpisy a zákazy, aby sa mu desaťročný trest nepredĺžil.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Alexandr Isajevič Solženicyn

Alexandr Isajevič Solženicyn

Alexandr Isajevič Solženicyn bol ruský spisovateľ, publicista, politický činiteľ a účastník 2. svetovej vojny.

Literárne diela:
One Day in the Life of Ivan Denisovich
The Gulag Archipelago
Cancer Ward
August 1914
An Incident at Krechetovka Station
In the First Circle
Two Hundred Years Together


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.013