Jeden deň Ivana Denisoviča - Alexander Solženicyn

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 215 slov
Počet zobrazení: 8 402
Tlačení: 632
Uložení: 567
Je to novela; hpvorí o nútených prácach, do tej doby tabuizovaných. Autor opisuje jeden úplne bežný deň, taký, aké boli v stalinských táboroch skoro všetky. S. použil 3 typy rozprávača: 1. Ivan Denisovič je nevzdelaný človek, teda nemôže prerozprávať dlhší príbeh,S. teda využil v ruskej literatúre známe rozprávanie - skaz-rozprávanie, ktoré sa využíva v ruských rozprávkach - anonymný rozprávač je na takom istom intelektuálnom a emocionálnom stupni ako hlavný hrdina, je schopný prerozprávať hlavné deje a myšlienky v 3.osobe singuláru tak, že čitateľ má pocit , akoby boli prerozprávané hlavnou postavou 2. rozprávačom je sám autor, vyjadruje filozofické názory a nastupuje vždy tam, kde vzdelanie Ivana Denisoviča a skaz-rozprávača nestačí 3. rozprávačom je Ivan sám, používa 3.osobu, ale sprítomňuje deje minulé a vlastné myšlienky.

Príbeh človeka nespravodlivo odsúdeného k núteným prácam v sibírskom väzenskom tábore. Jeho deň je naplnený ťažkou prácou na stavbe v podmienkach sibírskej zimy a hlavne nezmerateľnou snahou o prežitie, ktorá sa prejavuje v jeho vzťahu k spoluväzňom a k biednemu, ale vzácnemu jedlu.

Autor presvedčivo vysvetlil posun hierarchie hodnôt v živote väzňa: rubeľ je tam lacnejší ako na slobode, teplo, nekvalitné jedlo, chvíľa odpočinku sú odmenou a impulzom. Ponižovanie jednotlivca je v tábore zákonom. Preto si vrýval do pamäte všetky predpisy a zákazy, aby sa mu desaťročný trest nepredĺžil.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.8)

O autorovi: Alexandr Isajevič Solženicyn

Alexandr Isajevič Solženicyn

Alexandr Isajevič Solženicyn bol ruský spisovateľ, publicista, politický činiteľ a účastník 2. svetovej vojny.

Literárne diela:
One Day in the Life of Ivan Denisovich
The Gulag Archipelago
Cancer Ward
August 1914
An Incident at Krechetovka Station
In the First Circle
Two Hundred Years Together

:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.021