Anna Kareninová - Tolstoj

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: AleX811
Typ práce: Referát
Dátum: 23.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 4 024 slov
Počet zobrazení: 41 484
Tlačení: 991
Uložení: 1 174

ANNA KARENINOVÁ -Lev Nikolajevič Tolstoj

Motto: „Mne patrí pomsta i odplata.“

Piata kniha Mojžišova, kapitola 32, verš 35.

Literárny druh: epika

Druhový útvar: psychologicko-spoločenský román, tragédia

Druhová forma: próza

Rozprávač: neznámy, vševediaci, nezaujatý, 3. osoba jednotného čísla

Kompozícia: Dielo sa skladá z ôsmich častí, ktoré majú 19 – 35 kapitol.
Čas a miesto deja: prevažná časť deja sa odohráva v Rusku, občas v Nemecku a Taliansku
V 2. polovica 19. storočia .

Téma: Román je plný ľudského utrpenia, úvah a žiaľu, zahŕňa život troch respektíve štyroch manželských párov. V diele autor opisuje tiež hospodársku a politickú situáciu v Rusku. Dej obsahuje veľa obšírnych opisov a úvah.
Hlavná idea: povznášajúca a zničujúca sila lásky.

Hlavné postavy + charakteristika:

Anna Arkadievna Kareninová - krásna, aristokratická vydatá žena z Petrohradu, ktorú jej snaha o lásku a úprimnosť ju vylučuje zo spoločnosti. Annine cudzoložstvo jej spôsobuje mnoho utrpenia a nakoniec spácha samovraždu. Anna je krásna v každom zmysle slova: inteligentná a vzdelaná, rada číta. Anna verí láske - a to nielen romantickej láske, ale aj rodinnej láske, priateľstvu, možno to vidieť na jej oddanosti synovi, v jej úsilí pomôcť Stivovi a Dolly v manželskej kríze a v tom ako prijala Dolly v jej dome. Anna nenávidí falošnosť a jej manžel Alexej Karenin sa jej zdá ako stelesnenie falošnosti a preto ho nenávidí.

Nešťastná - „Cítila, že jej záleží na jej spoločenskom postavení, pretože sa jej ráno zdalo tak malicherné, tušila, že to nedokáže vymeniť za potupné postavení ženy, ktorá opustila muža a syna a žije s milencom; že pri všetkej snahe sa nepremôže. Nikdy nepozná slobodu lásky, ale zostane navždy hriešnou ženou, vystavenou nebezpečenstvu, že bude vždy usvedčená, a podvádzajúca muža pre hanebný pomer s človekom cudzím a nezávislým, s ktorým nemôže spojiť svoj život.“ Annina úvaha o rozvode - „Je isté, že som ja zavinila nešťastie tohto človeka /Karenina/, no nechcem z toho nešťastia nič vyťažiť, aj ja trpím, zriekla som sa čohosi, čo mi bolo nadovšetko drahé, dobrého mena a syna. Spáchala som zlo, a preto odmietam šťastie, rozvod nepodpíšem...“

Anna o Alexejovi Vronskom - „Obdiv a lásku, čo k nemu cítila, ju až často ľakala. Neodvážila sa však pred ním ukázať, že si uvedomuje v porovnaní s ním svoju bezvýznamnosť. A teraz sa väčšmi ničoho nebála, ako toho, že stratí jeho lásku...“ Annin vzťah k deťom - „Uvedomila si ešte jasnejšie, že cit, ktorý voči dcére chová, nedá sa nazvať láskou, ak sa porovná s tým, čo cíti k Seriožovi. Do prvého dieťaťa, aj keď bolo od nemilovaného muža, vložila všetku svoju lásku, ktorú nemala kde vybiť, malá sa narodila za najťažších podmienok, a pritom sa nevynaložila na ňu ani stotina toho, čo na prvorodeného...“ Anna o svojej láske - „Moja láska je čoraz vášnivejšia a sebeckejšia, jeho láska uhasína. Chce byť odo mňa čím ďalej. Keby som tak mohla byť aj niečo inšie ako milenka, čo prahne len a len po jeho nežnostiach, ja však nemôžem a ani nechcem byť nič inšie. Už dávno ma nemiluje. A kde končí láska, tam začína nenávisť...“

Alexej Alexandrovič Karenin - Annin manžel, vysoko postavený minister, jeden z najdôležitejších mužov v Petrohrade. Je veľmi formálny a veľkú váhu prikladá plneniu povinností. Karenin sa stále snaží vyzerať ako kultivovaný bezchybný muž, ale v skutočnosti je veľmi povrchný a prázdny. Nie je zlý otec a manžel, ale prejavuje málo lásky svojej žene a synovi Seriožovi. Úlohu otca a manžela plní len ako ďalšie povinnosti. Keď Anne odpustí jej neveru, keď si myslí, že zomrie, prejaví tým, že nie je úplne prázdny, ale aj v ňom sa nachádza kúsok ľudskosti. Chladný a necitlivý - „Alexej Alexandrovič strávil celý svoj život v práci vo sférach úradných, kde mohol vidieť iba chabý odraz života. A vždy, keď narážal na život skutočný, vyhýbal sa mu.“

Alexej Kirillovič Vronskij - bohatý, elegantný vojenský dôstojník, Annin milenec, navádza ju, aby opustila svojho syna a manžela a odišla s ním. Je veľmi vášnivý a Annu miluje z celého srdca, ale je sklamaný ak mu láska začína prekážať v jeho kariére. Je však veľmi sebecký a kvôli svojmu egoizmu zničí život Anne a jej rodine a zlomí srdce Kitty. Po čase jeho city k Anne trochu ochladnú, ale vždy sa o ňu veľmi dobre staral. Vychovaný - „Vronskij je jeden zo synov kniežaťa Kirilla Ivanoviče Vronského a jeden z najlepších predstaviteľov zlatej mládeže petrohradskej. Strašne bohatý, pekný, krajný pobočník, má veľké styky a pritom veľmi milý, dobrý chlapec. Ba viac než prosto dobrý chlapec. Jak som ho mohol spoznať tu, je vzdelaný a aj veľmi chytrý.“

Konstantin Dmitrič Levin - je to šľachetný statkár, hoci sa veľmi sklame v láske, keď ho Kitty odmietne kvôli Vronskému, ktorý si ju aj tak napokon nevezme, pretože sa zaľúbi do Anny, jeho láska k nej je taká silná, že ju nikdy neprestane milovať. Keď sa s ňou za nejaký čas stretne, požiada ju opäť o ruku a ona neváha. Ich manželstvo je plné lásky. Zvádza vnútorný boj či veriť alebo neveriť v Boha. Na konci však začne veriť.
Zamilovaný - „Myslel, že nepekného dobrého muža, za akého sa považoval, môže mať niekto rád ako priateľa, aby však bol milovaný tou láskou, akou sám miloval Kitty, musel byť krásavec a predovšetkým výnimočný človek.“
Katerina Alexandrovna Ščerbacká = Kitty - mladá, mala dobrú výchovu, veľmi citlivá. Ťažko sa vyrovnáva s náhlym odchodom Vronského, ktorý ju veľmi zranil. Prejavuje veľkú odvahu a súcit, keď sa stará o Levinovho umierajúceho brata Nikolaja.

Krásna - „V spoločnosti zožala väčšie úspechy, než mali obidve staršie sestry, a väčšie, než si uvedomila sama pani kňažná. Skoro všetci mládenci, tancujúci na moskovských plesoch, boli do Kitty zamilovaní, ba čo viac, už prvú zimu sa jej naskytli dve vážne partie: Levin a hneď po jeho odchode aj Vronskij.“
Stepan Arkadjič Oblonskij = Stiva - Annin brat, šľachtic, podvádza svoju ženu a necíti výčitky svedomia. Kvôli jeho milenkám sa dostanú do ťažkej finančnej situácie. On a Anna nadraďujú svoje osobné túžby nad spoločenskú povinnosť.

Obľúbený - „Všetci známi mali Stěpana Arkaďjiča v obľube pre jeho dobrú, veselú povahu a nespornú poctivosť, a zároveň mal v sebe, vo svojom peknom, príjemnom zovňajšku, v iskrivých očiach, čiernom obočí, vlasoch i v bielom a rúžovkastom obličeji čosi, čo priamo fyzicky budilo náklonnosť a veselosť v ľuďoch, ktorí sa s ním stýkali.“

Daria Alexandrovna Oblonská = Dolly - manželka Stepana Arkaďjiča, sestra Kitty Ščerbackej. Ako jedna z mála sa zachovala pekne k Anne po tom, čo vyšla najavo jej aféra s Vronským a obdivovala, čo všetko dokázala Anna zanechať kvôli svojej láske. Bola veľmi smutná, keď ju jej muž podviedol a ešte smutnejšia, keď videla, že ho to netrápi.

Pomstychtivá - „Ale aj teraz si stále ako predtým povedala, že takto to nemôže zostať, že musí niečo podniknúť, potrestať, zahambiť ho, pomstiť sa mu aspoň malým dielom bolesti, ktorú jej spôsobil. Stále si ešte nahovárala, že od neho odíde, ale cítila, že to nie je možné. Nebolo to možné preto, že si nemohla odvyknúť vidieť v ňom svojho muža a milovať ho.“
Serioža- Annin syn

Nikolaj Dmitrič Levin - Levinov brat. Zomrie a kvôli nemu si Levin začne myslieť, že život je bezvýznamný, načo sa snažiť, veď aj tak raz nastane smrť.

Sergej Ivanovič Koznyše
v - brat Levina.
Varenka - mladé dievča, veľmi pobožné, pomáha chorým. S Kitty sa zoznámila v Nemecku v kúpeľoch.
Agafja Michajlovna - Levinova domovnica.
Grófka Vronská- Vronského matka
Alexander Kirillovič Vronský - Vronského brat.
Varvara Vronská - žena Alexandra Vronského.
Princ Alexander Dmitrievič Ščerbacký - otec Kitty.
Princezná Ščerbacká- Kittina matka.
Grófka Lydia Ivanovna - morálne bezúhonná žena, najkôr bola Anninou priateľkou, avšak neskôr bola jej krutý kritik. Prekypovala láskou ku Kareninovi.
Betsy Tverská
Mária Nikolajevna- bývalá prostitútka, ktorú zachránil Nikolaj Levin.
Madame Stahl - zdanlivo veriaca invalidná žena. Ktorú Ščerbakovci spoznali v nemeckých kúpeľoch.
Nikolaj Ivanovič Svijažskij - Levinov priateľ.
Fjodor Vasiljič Katavasov - Levinov priateľ.
Vasenka Veslovskij - mladý, príjemný muž, ktorého Stiva priviedol na návštevu k Levinovi. Bol ku Kitty veľmi pozorný a štedrý, a preto naňho Levin žiarlil.
Landau - francúzsky psychológ, ktorý nariadil Kareninovi, aby odmietol Anninu žiadosť o rozvod.

Anna Kareninová – obsah diela:

Dej:
Časť prvá: Dolly príde na to, že ju Stiva podvádza s bývalou pestúnkou ich detí a chce odísť. Stiva to veľmi neľutuje a jeho cudzoložstvo nepokladá za zločin. Do Moskvy prichádza Stivova sestra Anna a pokúša sa ich uzmieriť a nakoniec sa jej to podarí a Dolly neodíde. Medzitým sa o Kitty uchádzajú dvaja muži: Levin a Vronskij. Levin požiada Kitty o ruku, ale ona ho kvôli Vronskému odmietne a Levin odchádza nešťastný, so zlomeným srdcom na dedinu do svojho domu. Vronský sa však zaľúbi do Anny. Anna odchádza do Petrohradu skôr, aby sa už nikdy s Vronským nestretla, pretože cítila, že jej nie je ľahostajný a cíti k nemu istú náklonnosť. Vronský sa rozhodne odísť za Annou do Petrohradu a Kitty opustí. Cestou vo vlaku sa stretne s Annou. Keď prišli do Petrohradu Alexej, Annin manžel sa jej videl inakší ako inokedy a cítila k nemu zvláštny pocit „Bol to dávny známy pocit, podobný pretvárke, a mávala ho vo vzťahu k mužovi vždy; lenže predtým si tento pocit nevšímala, až teraz si ho jasne a bolestivo uvedomila.“

Časť druhá: Kitty bola po odchode Vronského veľmi chorá. Nepomáhali jej žiadne lieky, a preto jej doktor odporučil ísť do kúpeľov. Kitty išla rada, hoci vedela, že nie je chorá, ale má zlomené srdce. Aj Dolly sa presvedčila, že jej nešťastie nespočíva v chorobe, ale v zármutku. „Nevyliečiteľný Kittin zármutok tkvel práve v tom, že ju Levin popýtal o ruku a že ho odmietla, a Vronskij ju pritom oklamal, a že je schopná milovať Levina a nenávidieť Vronského.“ V Petrohrade sa Anna veľmi často stretávala s Vronským a spočiatku si myslela, že to čo k nemu cíti nie je láska, ale raz pochopila, že sa mýli. „ Sprvu Anna verila, že v nej Vronskij vzbudzuje nevôľu svojím prenasledovaním; no keď raz, krátko po návrate z Moskvy, prišla na večierok, kde mal byť, no nebol, zo smútku, ktorý pocítila, jasne usúdila, že sa klamala, že to prenasledovanie jej nielenže nepadne zle, ale začnú sa stretávať častejšie a rozvíjať ich vzťah. Viacerí ľudia si začnú šepkať o ich podozrivom vzťahu, jediný, ktorý si nič zvláštne nevšimol je Annin manžel Alexej.

Až v jeden večer začne Alexej rozmýšľať nad možnosťou, že mu je Anna neverná. „Teraz naňho doľahol pocit, aký má človek, čo pokojne prešiel mostom ponad priepasť a zrazu zistí, že most je rozobraný a pod ním je priepasť. Tá priepasť – bol naozajstný život, ten most - umelý život, ktorý Alexej Alexandrovič prežil.“ Alexej jej povedal o jeho podozrení, avšak Anna všetko poprela. Ich vzťah sa navonok nezmenil, ale vo vnútri veľmi ochladol. O nejaký čas neskôr sa Vronskij zúčastní na konských dostihoch. Hoci je vynikajúci jazdec, počas závodu nechtiac urobí veľkú chybu a zlomí svojmu koňovi chrbticu. Anna je veľmi zaujatá závodom, čo si všimne jej manžel a cestou domov z dostihov sa mu Anna prizná, že má pomer s Vronským a že ho miluje. „Milujem ho, som jeho milenka, je to nad moje sily, bojím sa, nenávidím vás... Robte so mnou čo chcete.“ Alexej je šokovaný. Medzitým sa Kitty lieči v kúpeľoch kde sa zoznámi s pobožnou ruskou a jej chránenkou Varenkou. Kitty tu tiež stretne Levinovho chorého brata Nikolaja, ktorý sa tiež lieči v kúpeľoch. Kitty sa snažila byť iným človekom, pretože jej vzorom sa stal život jej novej priateľky Varenky. „Zistila, že stačí zabudnúť na seba a mať rád iných ľudí, a človek bude kľudný, šťastný a dokonalý.“ Avšak nemohla sa pretvarovať a tak sa svojho vzoru vzdala. Do Moskvy sa vrátila úplne zdravá.

Časť tretia: Za Levinom prichádza Sergej. Najskôr sa tešil, ale neskôr to nebolo také príjemné, pretože mali veľa odlišných názorov. Na dedinu prichádza aj Dolly s deťmi. Stretnú sa s Levinom, Dolly mu začne rozprávať o Kitty, čo ho veľmi raní. Chcela, aby ich prišiel pozrieť, keď pricestuje za Dolly aj Kitty, no on odmietol. V lete odišiel za Pokrokovským podať hlásenie o stave hospodárstva. Keď prechádzal cez cestu zazrel v koči Kitty a pocítil, že ju stále ľúbi. „ Nie, nech je ten život prostý a tvrdý, akokoľvek dobrý, nemôžem sa k nemu vrátiť.

Milujem ju.“ Medzitým Alexej napísal Anne , aby zostala v dome a pokračovali v normálnom živote, pretože sa bál spoločenského škandálu a zakázal jej stretávať sa s Vronským, však ona sa s ním naďalej stretávala. Levin rozmýšľal o vhodnej príležitosti, kedy by sa stretol s Kitty a keď sa mu naskytla premárnil ju. Mohol ísť odviezť sedlo pre Kitty do domu, v ktorom sa zdržiavala, ale nešiel tam a sedlo poslal po pomocníkovi. Načas odišiel za priateľom Svijažským a keď sa vrátil, prišiel za ním brat Nikolaj. Veľmi sa pohádali a Nikolaj odhádzal so slovami „No predsa len nespomínaj vo zlom, Kosťa!“ Levin pochopil, že sa pod tým rozumelo „ Vidíš a vieš, že som na tom zle, a možno sa už neuvidíme.“ Od tohto momentu Levin často rozmýšľal nad smrťou.

Časť štvrtá: Kareninovci aj naďalej žili spolu pod jednou strechou, avšak ich vzťah bol úplne prázdny. Anna sa cíti chorá a napíše Vronskému, aby za ňou prišiel. Oznámi mu, že je tehotná a že sa jej snívalo, že pri pôrode zomrie. Alexej sa rozhodol, že sa so ženou musí rozviesť a musí jej odviesť Seriožku. Odišiel z domu, vyhľadal advokáta a povedal mu, že mu napíše svoje rozhodnutie či sa rozvedie alebo nie. Odišiel do Moskvy, kde sa stretáva so svojím priateľom Stivom. Pozve ho na obed, na ktorom je viacero ľudí, medzi nimi aj Levin a Kitty. Tento obed bol tou najlepšou udalosťou, ktorá sa za poslednú dobu Levinovi a Kitty prihodila, pretože Levin opäť požiadal Kitty o ruku a ona súhlasila. Dolly sa pokúsila presvedčiť Alexeja, aby neopustil Annu, avšak márne, pretože bol pevne rozhodnutý sa rozviesť. Levin celú noc bdel a napokon na druhý deň sa hneď pobral ku Ščerbakovcom za Kitty.

Kitty taktiež Levina očakávala v napätí a nemohla sa ho dočkať. Kittini rodičia súhlasili s ich svadbou a oni boli nesmierne šťastní. Avšak Alexejovi prišiel list od Anny v ktorom mu písala „Umieram, úpenlivo prosím, príďte. Keď mi odpustíte, umriem spokojnejšie.“ Alexej najskôr podozrieval Annu, že to naňho s Vronským narafičili, ale keď si uvedomil, že mu píše „umieram“, okamžite sa pobral do Petrohradu. Cestou do Petrohradu si neželal Alexej nič viac ako Anninu smrť. Anna porodila dievčatko, no jej život visel na vlásku. Porozprávala sa aj s Vronským, ktorého Alexej stretol v dome, aj s Alexejom, ktorý jej napokon odpustil a rozhodol sa, že s ňou bude naďalej žiť a Vronskému prikázal odísť. Vronský sa pokúsil spáchať samovraždu keď si revolverom strelil do hrudníka, no našťastie sa len postrelil. Všetci sa zaujímali o Annin zdravotný stav. Keď sa úplne zotavila, ľutovala, že nezomrela, pretože nemohla byť s Vronským. Za Alexejom prišiel Stiva a pozhováral sa s ním, že ak má Annu rád mal by ju prepustiť, pretože pri ňom veľmi trpí. Alexej sa rozhodol pre rozvod. Avšak Anna onedlho odišla spolu s Vronským a dcérkou Aňuškou do Talianska a rozvod rozhodne odmietla.

Časť piata: V Moskve sa robili veľké prípravy na dlho očakávanú svadbu Kitty s Levinom. V deň svadby Levin meškal kvôli tomu, že čakal na košeľu, ale našťastie sa všetko vyjasnilo a svadba sa aj tak konala. Vronskij s Annou cestovali tri mesiace po Európe a nakoniec sa usadili v malom mestečku v Taliansku, kde sa často stretávali s Vronského priateľom Golnešiščevom, Vronský sa začal venovať maľovaniu a spolu s Annou navštívili aj ateliér maliara Michajlova, ktorý namaľoval podobizeň Anny. V Taliansku pobudli relatívne krátko a začalo sa im cnieť za domovom, a tak sa vrátili do Petrohradu.

Levin s Kitty boli manželmi už celé tri mesiace a Kitty si začala zariaďovať dom na vidieku, avšak Levinovi sa to zdalo skôr smiešne a veľmi zvláštne. Ich manželstvo nebolo, samozrejme, úplne ideálne, pretože sa vyskytovali medzi nimi menšie hádky, ale vždy si to vyjasnili a bolo dobre. Levinovi prišiel nečakane list od milenky jeho brata Nikolaja, ktorá mu oznámila, že jeho brat je na tom veľmi zle a pomaly umiera. Levin sa rozhodol ísť za ním, no chcel tam ísť bez Kitty, avšak po jej naliehaní ju vzal so sebou. Kitty sa obetavo o Nikolaja starala, zavolali aj lekára, no nedokázali mu už pomôcť a po dlhom trápení zomrel. Odvtedy nemal Levin pokoj a hľadal odpovede na otázky: ako žiť? v čo veriť? čo je po smrti? Tieto myšlienky ho prešli, keď sa im narodil syn. Najprv bol sklamaný svojimi pocitmi, neskôr predsa začal milovať. Podarilo sa mu nájsť aj odpovede na svoje otázky.

A to vo viere, v kresťanstve: „Nežiť pre seba, ale pre Boha.“ Našiel zmysel života vo svojej rodine a vo viere, ktoré mu dodávali istotu. V čase keď Anna odišla s Vronským, Alexej zostal sám. Prišla za ním grófka Lýdia Ivanovna, ktorá sa ho snažila obrátiť na kresťanskú vieru, čo sa jej aj podarilo. Starala sa s ním o Seriožku, presvedčila ho, aby ho nikdy viac nevrátil Anne. Nahovorila Seriožkovi, že Anna je mŕtva. Lýdia milovala Alexeja a snažila sa mu zapáčiť. Onedlho sa dozvedela, že Anna s Vronským sa vrátili do Petrohradu. Anna sa chcela stretnúť so Seriožom, ktorý mal mať narodeniny, chcela mu dať darčeky čo mala pre neho pripravené, avšak Lýdia s Alexejom jej to nedovolili. Anna navštívila Seriožu aj napriek ich zákazu. Anna sa po čase začala v Petrohrade nudiť a čo bolo najhoršie pochybovala o Vronského citoch k nej. Annino postavenie v spoločnosti sa veľmi zhoršilo. Chcela ísť do divadla, od čoho ju Vronskij odhováral, ale tak po tom túžila, že šla a on sa vybral za ňou. V divadle sa stala Anna terčom posmechu madam Kartasovovej, ktorá jej dala jasne najavo, ako sa jej bridí sedieť vedľa takej nehanebnej ženy. Annu to veľmi urazilo a Vronskij saj u snažil upokojiť. Odišli spolu na vidiek.

Časť šiesta: V letnom byte u Levinovcov sa zišli Varenka, Sergej Ivanovič, Dolly a jej deti. Sergej váhal či má Varenku požiadať o ruku, pretože sa bál, aby neporušil sľub, ktorý si dal, keď mu zomrelo dievča ktoré nadovšetko miloval. Nemal na to odvahu. Večer prišiel aj Stiva a Vašenka, vzdialený bratranec Ščerbakovcov, ktorý dvoril Kitty, čo sa Levinovi ani trochu nepáčilo. Levinovi prekážala jeho prítomnosť ešte niekoľko dní a napokon ho požiadal, aby odišiel a jeho odchodom sa všetko vrátilo do normálu. Dolly išla navštíviť Annu.

Cítila sa u nich nesvoja a celý deň mala pocit, že hrá nejakú hru, v ktorej sú oni lepšími hercami než ona a všetko kazí. Vronskij ju poprosil, aby prehovorila s Annou ohľadom rozvodu, čo aj dodržala, no Anna sa nevedela rozhodnúť kvôli synovi. Dolly na druhý deň odišla. Anna čítala knihy a Vronskij sa staral o výstavbu nemocnice, ktorú už dlhší čas plánoval. Opäť sa pohádal s Annou, pretože išiel na šľachtické voľby. Levin s Kitty sa presťahovali do Moskvy. Práve tu sa im malo narodiť dieťa. Levin šiel spolu so Sergejom na voľby, kde sa stretol so Stivom a Vronským. Vronskij bol pozvaný aj na ples, ale prišiel mu list od Anny. Musel sa pobrať za ňou a keď jej oznámil, že musí ísť do Moskvy, trvala na tom, že pôjde s ním. Spýtala sa ho či je nutný rozvod, bolo jasné, že áno, tak napísala Alexejovi list a odišli.

Časť siedma: Levinovci bývali v Moskve a čoskoro sa im malo narodiť dieťa. Kitty šla jedného dňa na návštevu ku kňažnej, kde sa stretla s Vronským. Nebola k nemu nepríjemná, práve naopak správala sa k nemu úplne prirodzene a on k nej taktiež. Keď sa neskôr Kitty zhovárala s Levinom o jej stretnutí s Vronským, rozhodol sa, že aj on sa k nemu bude správať priateľskejšie. Levin šiel navštíviť manžela Kittinej sestry Lvova a večer išli na koncert. Po koncerte mal ísť Levin na návštevu k barónke Bolovej, avšak vôbec sa mu tam nechcelo. Na žiadosť Kitty tam nakoniec šiel, chvíľu tam pobudol a následne sa pobral do klubu, kde sa stretol so Stivom a Vronským.

O chvíľu sa Stiva s Levinom rozhodli ísť navštíviť Annu. Levin bol pri rozhovore s ňou plný myšlienok „ Poslúchal, hovoril a neustále premýšľal o nej, o jej vnútornom živote a snažil sa uhádnuť jej city. Kedysi ju tak prísne odsudzoval, ale dnes ju akýmsi zvláštnym myšlienkovým pochodom ospravedlňoval, pritom ju ľutoval a obával sa, že Vronskij ju dosť nechápe.“ Keď sa Kitty dozvie od Levina, že sa rozprával s Annou, najskôr na ňu žiarli, ale potom sa udobria. Anna zostala po odchode Levina a Stivu celkom sama a keď prišiel Vronskij vyčítala mu to „ Tušila, že zároveň s láskou, ktorá ich spojuje, zrodil sa medzi nimi akýsi duch boja, ktorého nedokázala vypudiť z jeho, a tým menej zo svojho srdca.“ Kittin pôrod prebiehal veľmi zle. Mala veľké bolesti a Levin sa o ňu nesmierne bál. Našťastie Kitty porodila zdravého chlapca. „ Keby predtým niekto Levinovi povedal, že Kitty zomrela a on zomrel s ňou, že ich deti sú anjeli a že tu stojí pred tvárou Božou -nečudoval by sa.

Ale keď sa vrátil do skutočnosti, dalo mu veľkú námahu, aby si uvedomil, že je živá a zdravá a že ten nemožne vreštiaci tvor je jeho syn.“ Levin pociťoval však vo vzťahu k synovi iba strach. Stiva navštívil Alexeja Karenina a rozprávali sa o rozvode, ktorý Alexej odmietol. Neskôr sa opäť stretol s Alexejom a jasnovidcom Landauom. Rozprávali sa najmä o rozvode. Anna bola stále žiarlivejšia a začala si myslieť, že Vronskij má inú ženu, a preto jeho láska slabne. Rozhodli sa. Že odídu, no Vronskij sa išiel najskôr rozlúčiť s matkou. Anna napísala Vronskému lístok a išla na návštevu k Dolly. Keď sa vrátila, zistila, že Vronskij jej neodpovedal na lístok, a tak mu napísala ďalší a odišla na železničnú stanicu. Ocitla sa v hroznej situácii a ako jediné riešenie jej napadla smrť, ktorá by bola dostatočnou pomstou Vronskému a vyriešila by všetky jej problémy. Nemusela o tom vôbec dlho rozmýšľať, práve prichádzal vlak, a tak skočila. „ A sviečky, pri ktorých čítala knihu plnú nepokoja, klamu, bolesti a zla, tá sviečka sa rozhorela ešte jasnejším svetlom ako kedykoľvek inokedy, ožiarila jej všetko, čo bolo predtým zahalené tmou, zapraskala, začala dohorievať a zhasla navždy.“

Časť ôsma: O dva mesiace sa stretol vo vlaku Sergej Ivanovič s Vronským, ktorý išiel bojovať do Srbska. Vronského Annina smrť veľmi zdrvila. „ Mám tú prednosť, že pre mňa život nemá žiadnu cenu. A že mám dosť fyzickej sily, aby som sa presekal medzi nepriateľov a buď ich porazil, alebo padol – to viem. Som rád, že mám za čo položiť život, o ktorý nielenže nestojím, ale ktorý sa mi priam zhnusil.“ Sergej spolu s profesorom Katavasovom išli navštíviť Levina s Kitty. Levin s Dolly pripravili olovrant pred domom, no keď začalo pršať všetci odišli dovnútra okrem Levina, ktorý sa pobral do lesa hľadať Kitty s ich synom. Zrazu udrel blesk a zhodil strom, ktorý spadol kúsok od Kitty so synom. Levin sa veľmi bál, že sa im niečo stalo a po prvý raz si uvedomil, ako veľmi ľúbi svojho syna a Kitty sa tomu nesmierne potešila. Levin si opäť uvedomuje zmysel svojho života.

Rozbor:

Znaky realizmu:
- autor využíva žáner prózy – román
- zo psychologického hľadiska chcel autor priblížiť vnútorný život ženy = hlavnej hrdinky
- konflikt: človek – spoločnosť
- kritický postoj autora k spoločnosti (Anna opustila svojho muža, ktorého zaujímala len spoločenská kariéra. Odišla k milovanému mužovi, ktorý ju ľúbil. Jej manželovi vadil iba spoločenský škandál, nie to, že od neho odišla žena. Autor tu odhaľuje pokryteckú morálku aristokratov, ktorá sa stala príčinou nešťastia Anny, ktoré vyústilo v jej samovraždu.)
- hlavná postava je obyčajný človek.
Znaky romantizmu:
- kontrasty: muž – žena; láska – nenávisť; dobré – zlé stránky
- hrdinka sníva – túži po lepšom živote.

Umelecké prostriedky:

Metafora: „ Vozy, stĺpy aj ľudia, všetko, čo bolo vidieť, bolo z jednej strany zaviate snehom, ktorého neustále pribúdalo.“
- „ A v tej chvíli vietor asi zdolal prekážku, odvial sneh z troch vagónov, zalomcoval nejakým utrhnutým plechom..“
- „ ..cítila, že bledne a pery sa jej chvejú hnevom..“
Básnické otázky: „Ale čo urobila? Čo vlastne urobila?“
-„ Čo vlastne som? A kde som? A prečo som tu?“
Epiteton: vzdelávací proces, prehnuté nohy, mocnejšia sila, vyfintená slúžka..
Zdrobnenina: dievčatko, hlavičku, dieťatko, chúďatko...

 

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj bol ruský spisovateľ - románopisec, esejista, dramatik a filozof - ako aj kresťanský anarchista a stúpenec reformy vzdelávania.

Literárne diela:
Hadji Murat (novel)
Boyhood (novel)
Childhood (novel)
Youth (Leo Tolstoy novel)
Anna Karenina
War and Peace
The Death of Ivan Ilyich
The Kreutzer Sonata
Resurrection (novel)
The Cossacks (novel)
The Forged Coupon
Family Happiness
Sebastopol Sketches
How Much Land Does a Man Need?
The Snowstorm
A Lost Opportunity


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.016 s.
Zavrieť reklamu