Jana Eyrová - Charlotte Brontëová

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Lencilicious
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 740 slov
Počet zobrazení: 32 174
Tlačení: 1 522
Uložení: 1 588
Postavy:
*hlavná hrdinka Jana Eyrová- citlivá sirota, s veľmi ťažkým osudom, ale zároveň energická a ctižiadostivá mladá žena s veľkým srdcom
*pani Reedová- manželka nebohého strýka, starala sa 10 rokov o Janu, bola krutá, sebavedomá a povýšenecká
*John, Eliza a Giorgiana Reedovci- namyslené a egoistické deti pani Reedovej, ktoré Janu trýznili a vysmievali sa jej
*Bessie –slúžka a opatrovateľka v sídle Reedovcov; naivná, poslušná, ale zároveň súcitná slečna s dobrým srdcom
*pán Lloyd- lekárnik, ktorý videl útrapy dieťaťa a navrhol poslať Janu do školy
*pán Brocklehurst- zlomyselný a lakomý  riaditeľ a pokladník Loowodskeho dievčenského ústavu pre výchovu sirôt
*slečna Millerová, slečna Smithová, slečna Scatcherová, madam Pierrotová- milé a férové učiteľky a vychovávateľky v ústave
*Mary Templová- správkyňa loowodskeho ústavu, milá a dobrosrdečná slečna
*Helena Burnsová- spolužiačka, spriaznená duša Jany Eyrovej
*Mary Ann Wilsonová- nová kamarátka, ktorá nahradila Helenu po jej smrti
*pani Fairfaxová- milá a dobrosrdečná staršia pani, správkyňa Thornfieldu
*John- kočiš v Thornfielde, milý a jednoduchý  človek
*Mary- Johnova manželka, kuchárka, zdržanlivá a flegmatická
*Leah- slúžka a pomocnica v kuchyni
*Adelka Varensová- 8 ročná veselá a roztopašná žiačka Jany Eyrovej
*Sophia- francúzska pestúnka Adelky
*pán Edward Rochester- poručník Adelky, pán Thornfieldu, zvláštny a ťažko pochopiteľný muž v stredných rokoch, ktorého život ťažko skúšal a zatrpkol
*Grace Poolová- nepozorná opatrovateľka Rochesterovej šialenej manželky
*Pilot- verný pes pána Rochestera
*slečna Blanche Ingramová- zdroj Janinej žiarlivosti -nastávajúca manželka pána Rochestra, nádherná slečna, ale s citom len pre peniaze
*pán Dick Mason- brat šialenej manželky pána Rochestera
*Briggs- zlomyseľný advokát z Londýna
*Bertha Antoinetta Masonová- pomätená, agresívna manželka pána Rochestera
*Diana, Mary a John Riversovci- súrodenci, ktorí zachránili Jane život, neskôr vysvitlo, že sú to jej blízki príbuzní
*Hannah- prostá a milá slúžka v Moor House

Obsah:
Jane Eyrovej zomreli obaja rodičia hneď po jej narodení. Bola zverená otcovmu bratovi, lenže ten taktiež zomrel a ostala v opatere jeho nevľúdnej manželky, pani Reedovej. Tá Janu zanedbávala, bratranec a sesternice na ňu našívali jeden problém za druhým. Raz sa vzpriečila, bratranca udrela a za trest bola zavretá v tmavej izbe, kde neskôr zamdlela. Lekár odporučil, aby ju poslali do školy. Pani Reedová ju poslala do Loowodskeho dievčenského ústavu pre siroty. Tam si Jana veľa vytrpela, počnúc hladom a zimou, až po nevraživosť riaditeľa a stratu priateľov, lebo v zlých podmienkach sa rozširoval týfus. Po tejto epidémii sa podmienky zlepšili, Jana dokončila školu a 2 roky tam vyučovala.
Potrebovala zmenu, a tak si podala inzerát do novín, na ktorý sa hneď ozvala pani Fairfaxová z Thornfieldu, ktorá potrebovala vychovávateľku pre malé francúzske dievčatko.

Po 3 mesiacoch jednotvárneho, ale zato spokojného života, sa Jana zoznámila s majiteľom Thornfieldu- pánom Rochesterom. Po spoločne strávených večeroch sa navzájom do seba zaľúbili. Po nasledujúcich prekážkach a žiarlivosti ju pán Rochester požiadal o ruku. Ale svadbu prekazil advokát z Londýna spolu s pánom Masonom, ktorý potvrdili, že pán Rochester  už má zákonitú manželku. Bertha Masonová bola pomätená a veľmi agresívna, zavretá už takmer 20 rokov v Thornfielde.
Jana v noci ušla, 3 dni bez jedla blúdila bez dokladov, peňazí i osobných vecí, až ju zachránil kňaz John Rivers a ujali sa jej jeho sestry.

Našli jej prácu v dedinskej škole. Keď ju John raz navštívil, všimol si jej obrazy a na nich jej pravé meno. Vysvitlo, že sú príbuzní, John bol jej bratranec a Diana s Mary sesternice. John sa snažil presvedčiť Janu, aby sa zosobášili a odišli na misie do Indie, s čím ona nesúhlasila a po roku ju hlas srdca donútil navštíviť Thornfield. Ten v osudnú minulú jesennú noc zhorel- zapálila ho šialená Bertha, a osadenstvo sa rozpustilo, pán s kočišom Johnom a jeho manželkou Mary odišli na opustený poľovnícky dom vo Ferdeane. Pán Rochester chcel svoju manželku zachrániť, tak vbehol do plameňov, ale tá zoskočila z najvyššej veže a on úplne oslepol, následne mu museli amputovať ruku. Jana ho vyhľadala a následne sa za neho vydala. Časom sa mu čiastočne prinavrátil zrak, Adelka vyrástla a stala sa z nej inteligentná, krásna a duševne vyspelá slečna, Jana porodila dve deti a žili v harmónii a láske až kým nezomreli. John Rivers odišiel sám do Indie, urobil veľa dobra, ale po pár rokoch v nepriaznivom prostredí zomrel.  

Hlavná myšlienka: počúvaj hlas svojho srdca. Utrpenie býva skôr či neskôr odmenené dobrom a šťastím.

Úryvok/časť, ktorá ma zaujala: Pán Rochester sa preobliekol za starú cigánku a hosťom vo svojom dome začal veštiť budúcnosť. Vznikli komické situácie a konečne sa potvrdilo, že Jana prechováva voči nemu podobné city ako on ku nej, a že žiarli na Blanche Ingramovú, ktorú on naoko zvádzal.

Vlastný názor: veľmi zaujímavý romantický príbeh lásky, so šťastným koncom a rôznymi pútavými zápletkami.
Zdroj: román Jana Eyrová
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Charlotte Brontëová

Charlotte Brontëová

Charlotte Brontëová [] bola britská spisovateľka, sestra spisovateliek Anny Brontëovej a Emily Brontëovej a básnika a maliara Patricka Branwella Brontë.

Literárne diela:
Jane Eyre (Jana Eyrová)
Shirley (novel)
Villette (novel)
Emma Brown
The Professor (novel)


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.019