Eugen Onegin - Alexander Sergejevič Puškin

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 250 slov
Počet zobrazení: 13 136
Tlačení: 879
Uložení: 904
- román Eugen Onegin  - mladý, inteligentný, bystrý, sčítaný a vzdelaný muž, obletovaný ženami a pätolizačmi je ústredná postava bálov a spoločenských večierkov petrohradskej smotánky. To ho uvrhlo do stereotypu a nudy, pretože petrohradská smotánka je plná prázdnych ľudí, ktorí sa okrem šľachtického pôvodu nemali čím popýšiť.

O sa začal vyhýbať spoločnosti a bol presvedčený, že uspokojenie nájde v literatúre. Nestalo sa tak. Uvítal, keď mu oznámili, že po strýkovi zdedil statok na vidieku. Odchádza na vidiek presvedčený, že v ústraní prežije zvyšok života. Istý čas trávi v nečinnosti, ale zakrátko ho navštívi mladý šľachtic zo susedstva – romantický básnik Vladimír Lenskij. Lenskij je zasnúbený s dcérou miestneho statkára – Oľgou. Jedného dňa pozve Onegina k Oľginým rodičom na návštevu. Tu ho všetci obdivovali, najmä O sestra Tatiana.

Zaľúbila sa do neho. Tatiana je ovplyvnená čítaním sentimentálnych románov. Celé hodiny vysedáva nad ľúbostnými príbehmi a snívala o svojom princovi. Bola presvedčená, že je to O, rozhodla sa, že mu napíše list a vyzná lásku. On ju odmieta. Na nasledujúcom bále celý večer tancuje s O, aby si T nerobila zbytočné nádeje. Keď to zbadal Lenskij, vyzval O na súboj. L zomiera. O musí z vidieka odísť, niekoľko rokov putuje po svete, vráti sa do Petrohradu a tu sa na jednom bále stretáva s T, vydatou za starnúceho generála. Z T je už zrelá, veľmi krásna žena a O sa páči. Tentoraz napísal on list T a vyznal jej lásku. T Onegina stále miluje, ale nie je schopná zradiť manžela a Onegina odmieta.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Alexandr Sergejevič Puškin

Alexandr Sergejevič Puškin

Alexandr Sergejevič Puškin bol jedným z najväčších ruských romantických básnikov a prozaikov.

Literárne diela:
Poltava (poem)
Eugene Onegin (Eugen Onegin)
The Bronze Horseman (poem)
Dubrovsky (novel)
Peter the Great's Negro
The Gypsies (poem)


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.020