Utrpenie mladého Werthera - Johann Wolfgang Goethe

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 338 slov
Počet zobrazení: 16 621
Tlačení: 1 099
Uložení: 1 072
- román Utrpenie mladého Werthera – podnetom bola nešťastná láska k Charlotte Boffovej. Je to prvý sentimentálno-psychologický román napísaný vo forme listov. Má prvky autoštylizácie. Skladá sa z dvoch kníh – Kniha prvá, Kniha druhá – písané v listoch

a) Kniha prvá – listy sú väčšinou venované Wilhemovi, oddanému Wertherovmu priateľovi. Opisuje krásy prírody, cez ktorú prechádza, kde sa stretáva s milými, jednoduchými ľuďmi. Píše i o zábave, na ktorú bol pozvaný. Cestou na ples sa zastavili pre Lottku. Lottka sa stará o svojich súrodencov, ktorí ju majú veľmi radi. Z L a Werthera sa stanú priatelia, Werther sa do nej beznádejne zaľúbi, ale L je zasnúbená s dlhoročným priateľom Albertom.  S ním sa Werther tiež spriatelí. Keď zistí, že nemá právo na Lottku odchádza pracovať na veľvyslanectvo.

b) Kniha druhá
– spriatelí sa so slečnou von B. Nerozumie si s veľvyslancom, ktorý je puntičkársky, vždy chce mať všetko po svojom, vnucuje každému svoj názor je rozvláčny a pomalý. Spriaznenú dušu nachádza v grófovi von C. Gróf ho pozval na obed, na večer bol prichystaný bál, na ktorý boli pozvaní vysoký šľachtici. Nespokojná šľachta prostredníctvom grófa prinútia Werthera aby odišiel, lebo spoločensky nezodpovedá ich triede. Rozhodne sa odísť z veľvyslanectva. Je pozvaný stráviť jar u kniežaťa, ktorý je rád v jeho spoločnosti. Cestou navštívi svoje rodisko, kde spomína na detstvo.

Smúti za Lottkou, túži po nej, chce byť pri nej hoci vie, že nemá na to právo, lebo Lottka sa medzičasom stala Albertovou manželkou. Werther sa vráti a sníva o smrti, o svojej, Lottkinej, Albertovej. Kladie si otázku, aké by to bolo, čo by sa zmenilo, keby zomrel. Čím je bližšie k Lottke, tým ho to viac ubíja. Rozhodne sa zomrieť. Všetko si dobre naplánuje, od Alberta si požičia zbrane, ktoré Wertherovmu sluhovi podá Lottka a presne o polnoci zomrie. Jeho smrť vyznieva ako protest proti vtedajšiemu spoločenskému zriadeniu.
Časové vymedzenie – od 4. 5. – 20. 12. 1771.
Dejová línia – prerušovaná, žánrovými obrázkami z vidieka (opisy). Kompozičný postu – kronikársky, k veľkým konfliktom v románe nedochdza.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang Goethe bol nemecký básnik, dramatik, humanista, vedec, politik a mysliteľ.

Literárne diela:
Italian Journey
The Sorrows of Young Werther
The Green Snake and the Beautiful Lily
Elective Affinities
Theory of Colours


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.046