Otec Goriot - Honoré de Balzac

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 464 slov
Počet zobrazení: 12 939
Tlačení: 633
Uložení: 600
Otec Goriot – po smrti svojej manželky sa otec Goriot snažil len o to, aby jeho dcéram v živote nič nechýbalo. Spočiatku bol vítaný v ich dome, ale neskôr svojim zaťom prekážal, no jeho dcéry sa ho nezastali. Šiel bývať do penziónu. Majiteľka penziónu – vdova Vaquerová sa snaží o jeho priazeň, klame, pre jeho viditeľné bohatstvo. Otec Goriot však nemal záujem nadväzovať ľúbostné či iné vzťahy.

Žil len pre svoje dcéry Anastasiu a Delphinu, ktoré nechal vychovať pre život vo vyššej spoločnosti a vydal za boháčov. Delphine vydal za bankára DE pôvodu Nucingena a Anastasiu za grófa de Restaunda. Goriot v penzióne býval najprv na prvom poschodí, kde bolo najlepšie zariadenie. Keď si to už nemohol finančne dovoliť, postupne sa sťahoval na druhé poschodie a nakoniec skončil na treťom (pre chudobných). Tu už nebolo také dobré zariadenie. Postupne predával svoje veci, aby mal aspoň na stravu. V penzióne sa mu všetci posmievali a uťahovali si z neho. Rastignac (pekný, sympatický, úprimný) sa mu tiež vysmieva, lebo Goriot je chudobný. Keď ho lepšie spozná a aj jeho dcéru Deplhine, začne sa správať ak priateľ, hlavne po tom, keď zistí, že jeho deti sa za neho hanbia.

Má rád otca Goriota a stará sa o neho. V jeden večer ho príde navštíviť jedna z dcér. Pani Vaquerová to videla a hneď začala vyzvedať. Povedal jej, že to bola jedna z jeho dcér, no ona si to vysvetlila po svojom. Myslela si, že je to jeho milenka. O niekoľko dní prišla druhá dcéra. Opäť si obyvatelia penziónu mysleli, že je to ďalšia milenka. On to však iba vysvetlil tým, že to bola jeho posledná, druhá dcéra. Neverili, lebo v ďalší večer prišla prvá dcéra, upravená, vo večerných šatách... Mysleli si, že ich má tucet, no mýlili sa. Delphine je pekná, márnivá, má rada peniaze, ale je citlivejšia ako Anastasie. Závidí sestre styky a postavenie. Svojho manžela nechcela a preto začala chodiť s Rastignacom, ktorý mal o ňu záujem. Keďže sestrám nestačili manželia, mali dosť milencov.

Otec Goriot ich vychovával nerozumne. Väčšinu peňazí míňal na svoje dcéry. Bol šťastný, že mohol uspokojovať vrtochy svojich dcér. Aby sa Delphine mohla potajomky stretávať so svojím milencom Rastingnacom, kúpil jej byt. Keď už nemal dostatok finančných prostriedkov, trápil sa, že už nemá čo dať svojim dcéram. Dokonca predal svoje posledné príbory úžerníkovi Gobseckovi, aby Anastasie mala na šaty na jeden večer. Anastasie vo svojej bezcitnej sebeckosti neprišla po peniaze osobne, ale poslala sluhu. Rastignac s Delphine šli na ples. Po návrate šiel za Goriotom, no on zomieral. Na smrteľnej posteli dúfal v príchod svojich dcér, no i tu rozmýšľa ešte, ako im zabezpečiť milióny. Goriot zomrie. Jeho dcéry a zaťovia sú taký majetný, že odmietli zaplatiť výdavky na pohreb. Všetko zaplatil Rastignac so svojím priateľom Bianchon. Dcéry sa pohrebu nezúčastnili.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Honoré de Balzac

Honoré de Balzac

Honoré de Balzac [vyslov: onorédbalzak], vlastným menom Honoré Balssa , bol francúzsky spisovateľ, písal z prostredia francúzskej spoločnosti, je zakladateľom realistického románu.

Literárne diela:
Le Contrat de mariage
La Rabouilleuse
César Birotteau
Le Chef-d'œuvre inconnu
Illusions perdues
La Bourse
Le Curé de Tours
Sarrasine


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.014