Dominik Tatarka a jeho diela

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 370 slov
Počet zobrazení: 7 133
Tlačení: 720
Uložení: 701
román Farská republika – dej sa odohráva v období S štátu v Žiline a vo Vrútkach. Hlavnou postavou je stredoškolský učiteľ Tomáš Menkina, ktorý sa dostáva do konfliktu s riaditeľom školy, a preto musí školu opustiť. Odchádza do Vrútok a živý sa ako murár. Vedie rozhovory s obyvateľmi, v ktorých kritizuje politický systém na S. V závere románu Menkina dostáva povolávací rozkaz a odchádza na vojnu.

novela Panna zázračnica – má prvky surrealizmu. Zobrazil študentské prostredie BA, krčmy, ulice, ateliéry, kde sa uskutočňujú výstredné schôdzky budúcich básnikov, maliarov a iných umelcov. Medzi nich sa nečakane a tajomne dostáva Anabella a všetkým pomotá hlavy. Začína sa čosi zvláštne – Anabella koketuje s každým, ale ponecháva si odstup. Začína sa všetko miešať – reálny svet s predstavami a snami. Je to podobná montáž, akú využívali surrealisti. Anabella napokon zmizne a nevie sa kde je, či sa utopila, alebo odišla, alebo... Na záver sa znova objaví, nevieme ale, či je to naozaj ona, alebo je to len dojem.

novela Prútené kreslá – zachytáva obdobie štúdii v Paríži mladého študenta Bartolomeja Slzičku, tesne pred vypuknutím 2. SVV, keď v E bolo cítiť hrozbu blížiacej sa katastrofy. Príbeh rozpráva hlavná postava žene, s ktorou sa zblížil na závodnej dovolenke pri Baltskom mori v PL. Sedí s ňou v prútených kreslách (podobné boli aj v Paríži, len s tým rozdielom, že tam sa cítil a bol slobodný) a rozpráva jej svoj zvláštny krehký príbeh lásky. Bartolomej prichádza do Paríža ako študent z ČSK a hľadá si podnájom. Jeho prechodné bydlisko mu učarovalo len vďaka Daniele. Bývajú v tom istom penzióne. Na Vianoce všetci z penziónu odchádzajú domov k rodine a aj Daniela odchádza ku svojej tete. Bartolomej ostáva v penzióne sám a márne sa usiluje vytvoriť si vianočnú atmosféru – má čerstvé pečivo, víno, pripraví si poháre. Pokúša sa písať matke list. Čoskoro ho však osamelosť premôže a v záchvate clivoty rozbíja poháre o stenu. Vo vedľajšej izbe náhle začuje akýsi zvuk a zistí, že je tam Daniela, ktorá odchod len predstierala a vrátila sa späť len kvôli nemu. Spoločne odchádzajú k jej priateľke a spoločne strávia Vianoce. Príbeh dvojice končí kvôli spoločenskej situácii – dôjde k rozbitiu ČSK a Bartolomej sa napriek prehováraniu vráti domov.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Dominik Tatarka

Dominik Tatarka

Dominik Tatarka bol slovenský prozaik, esejista a publicista.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.014