Svatopluk - Ján Hollý

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: milena (25)
Typ práce: Referát
Dátum: 15.07.2013
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 216 slov
Počet zobrazení: 4 297
Tlačení: 385
Uložení: 384
Ján Hollý: 1785-1849
Študoval teológiu ako Kollár, len Hollý bol katolícky kňaz a Kollár evanjelický farár. Hollý 27 rokov pôsobil na fare v Maduniciach. Na konci života, keď fara vyhorela, presťahoval sa na Dobrú Vodu, kde ho navštívili Štúr, Hurban a Hodža a informovali ho o novej slovenčine. Celú tvorbu napísal Hollý v bernolákovčine, napriek tomu súhlasil so štúrovskou kodifikáciou.
 
Tvorba: písal eposy – Svatopluk, Sláv, Cirillo-Metodiada.
 
Svatopluk
 
Kompozícia: má 12 spevov.
Obsahuje tie časti eposu, ktoré sme sa učili: má propozíciu, invokáciu, je tam množstvo postáv nielen reálnych, ale aj mytologických( bohovia).
V 1. speve sa Svätopluk nachádza v nemeckom žalári a prosí Boha o pomoc.  Karolman, správca Východnej marky, je to časť Franskej ríše, alebo presnejšie Východofranskej, sa ho rozhodne pustiť a oženiť so svojou dcérou.
V 2., 3., 4. speve sú zachytené zápasy a hry, v ktorých bojujú Slovania.
V 5. speve vodca Slovanov Slavomír  informuje ostatných, že Karolman posiela Svätopluka s vojskom proti Slovanom. Všetci sa rozhodnú, že budú bojovať.
V 6. až 11. speve Svätopluk na hostine rozpráva Nemcom o pôvode Slovákov. Začína vojenská výprava a Svätopluk sa  pod Devínom rozhodne vyjednávať so Slavomírom, aby prijal Karolmanove podmienky.  Slovania ho prehovoria, aby sa k nim pridal a stal sa ich kráľom. Svätopluk odkazuje Nemcom, aby ustúpili, ale oni chcú dobyť hrad.
V poslednom speve S vyzve nemeckého vodcu Britvalda na osobný súboj a S víťazí a zakladá kráľovstvo Slovákov.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Ján Hollý (spisovateľ)

Ján Hollý (spisovateľ)

Ján Hollý bol slovenský katolícky farár, spisovateľ a prekladateľ.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.024