Idiot - Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturantkaa
Typ práce: Referát
Dátum: 25.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 547 slov
Počet zobrazení: 6 228
Tlačení: 680
Uložení: 674

Idiot - Fjodor Michajlovič Dostojevskij 

-  veľmi zložitý dej. Opisy prostredia striedajú charakteristiky osôb, rozhovory a mnohokrát zdĺhavé úvahy. Samotný dej sa začína návratom kniežaťa Myškina (naivný, nespoločenský, vrtošivý, skromný, tichý, optimistický, úprimný, nevtieravý, taktný (niekedy až príliš) a hlavne rojko) zo Švajčiarska do Ruska, kde sa liečil z ťažkej nervovej choroby. Nadviaže nové kontakty s vysokopostavenými ľuďmi a zaľúbi sa.

Najskôr sa zoznámi s Jepančinovcami (Ivan Fjodorovič, dcéra Aglaja). Ivan F. je jeden z nespočetného množstva generálov. Knieža Myškin je mu veľmi sympatický, a preto sa rozhodne, že ho ubytuje u svojho zamestnanca zvaného Gaňa. Ešte v ten večer Gaňa požiada o ruku Nastasiu Filippovnu, ktorá ho však odmietne. Myškin sa do nej zaľúbi a tiež sa pokúsi o šťastie, ale odmietne aj jeho. Nastasia si nakoniec vyberie bohatého pijana Rogožina. Sama ale robí všetko pre to, aby si ho nemusela vziať. Knieža Myškin sa presťahuje do Moskvy a asi po polroku do Pavlovska, kde sa medzičasom usídlili Jepančinovci aj Rogožin s Nastasiou. Tu sa začínajú vyvíjať jeho nové city.

Zamiluje sa do Aglaji Ivanovny, i keď v kútiku duše stále ľúbi tú, ktorá mu tak ublížila. Aglaja cíti Myškinovu náklonnosť k nej, no i keď ho má aj ona rada, správa sa k nemu odmerane a povýšenecky. Zlom nastane vtedy, keď jej Nastasia začne písať listy a núti ju, aby si ho za každú cenu zobrala za muža, lebo jej na ňom záleží. Urazená Aglaja zavedie knieža do Rogožinovho domu, aby Nastasii ukázala, aká veľká je jeho láska k nej.

Myškin pri výbere medzi nimi zaváha a potupená, nahnevaná a sklamaná Aglaja s plačom zuteká. Chystá sa teda svadba kniežaťa s Nastasiou. Až do posledného okamihu ide všetko hladko, ale necelých 10 minút pred slávnostným ceremoniálom nevesta odchádza s Rogožinom. Myškin sa však nevzdáva a hneď na druhý deň ich ide hľadať do Rogožinovho domu v Pertohrade. Nakoniec Rogožina našiel a ten ho zaviedol za tou, ktorá pokazila svadbu a ponížila ho. Je však mŕtva. Rogožin ju pred pár hodinami zabil a teraz si nevie rady s jej telom. U Myškina však pomoc nenachádza, lebo sa mu vrátila nervová choroba. Vraha zatvoria na 15 rokov do väzenia a Myškin sa vracia do Švajčiarska liečiť sa.

-  prvých 500 (!!!!!!!!) strán sa vraj ešte dá čítať, potom sa to už – podľa názvu, mení na kravinu; strašné ruské mená, v ktorých sa už nedá vyznať /nechcela som to sem dať, ale musela som :( je to v zadaní
-  niektoré výroky: „Ľudia sú na svete preto, aby sa navzájom trápili.“ „Všetci raz budú generálmi.“ „Jestvujú dva rozumy: hlavný a vedľajší.“ „Hovoriť pravdu - to je nebezpečné !“

úryvok:

Keď sa po mnohých hodinách otvorili dvere a vošli dnu ľudia, našli vraha v úplnom bezvedomí a horúčke. Knieža sedel pri ňom nehybne na lôžku a zakaždým, keď chorý vykríkol alebo začal blúzniť, jemne ho hladkal trasúcou sa rukou po vlasoch a lícach, akoby ho tíšil a láskal. No už vôbec nechápal, na čo sa ho spytovali, nepoznával ľudí, čo prišli dnu a obstali ho.

A keby bol aj sám Schneider prišiel teraz zo Švajčiarska pozrieť svojho bývalého žiaka a pacienta a keby si pripomenul ten stav, v akom sa nachádzal knieža kedysi v prvom roku svojej liečby vo Švajčiarsku, bol by len hodil rukou a povedal ako vtedy: „Idiot !“.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Fiodor Michajlovič Dostojevskij bol ruský spisovateľ a mysliteľ, predchodca existencializmu, filozof a člen petraševskovského hnutia.

Literárne diela:
The Village of Stepanchikovo
The Eternal Husband
A Gentle Creature
The Idiot
Notes from Underground
Poor Folk
The Gambler (novel)
Demons (novel)
Humiliated and Insulted
Netochka Nezvanova (novel)
The Peasant Marey
Crime and Punishment (Zločin a trest)


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.041