Ežo Vlkolínsky, Gábor Vlkolínsky - Pavol Országh Hviezdoslav

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: sp-prace (12)
Typ práce: Referát
Dátum: 12.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 186 slov
Počet zobrazení: 12 239
Tlačení: 882
Uložení: 838
Ežo Vlkolínsky
Epos patrí k vrcholom Hviezdoslavho diela, materiál čerpal zo svojho detstva, pretože Vlkolín je vlastne Vyšným Kubínom. Zobrazil ústup zemianstva ako spoločenskej vrstvy.

Po smrti otca si chcel Ežo zobrať sedliacke dievča za ženu. Jeho matka zarytá zemianka, nesúhlasila. Po hádke odišiel Ežo z domu a útočisko našiel u strýka Eliáša, ktorý mu vystrojil svadbu. Matka zostala tvrdá a roky sa nedokázala zmieriť so synom. Až malý vnuk Benko obmäkčil zemiankino srdce a ona prijala mladú rodinu do svojho domu.

Gábor Vlkolínsky
Epos vznikol o 11 rokov neskôr, je to kronika hynutia zemianstva, dokazuje, že zemania sú prežitkom minulosti. Dej sa odohráva súbežne s dejom eposu Ežo Vlkolínsky, ale v cebtre príbehu je iná postava, vzdialený príbuzný Gábor, švárny mládenec, ktorý nikdy nechýbal na zábavách, tancovačkách vlkolínskej mládeže.

V láske mu to nevychádza, lebo jeho matka a otec pijú a dom pustne, hospodárstvo je zanedbané, dlhy narastajú. Keď raz spolu s Ežom pracujú na poli, Gábor sa chce hodiť na kosu, ale Ežo mu v tom zabráni a radí mu, aby novú silu do života našiel v sobáši s dievčinou, ktorej prúdi v žilách sedliacka krv.
Zdroj: dopravak
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Pavol Országh Hviezdoslav

Pavol Országh Hviezdoslav

PhDr. h. c. Pavol Országh Hviezdoslav (vlastným menom Pavol Országh; pseudonymy: Hviezdoslav, Jozef Zbranský, Syn ľudu; značky: O., P.

Diskusia: Ežo Vlkolínsky, Gábor Vlkolínsky - Pavol Országh Hviezdoslav

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.016