Bájka o havranovi a líške

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča hankaaa (23)
Typ práce: Referát
Dátum: 11.11.2014
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 179 slov
Počet zobrazení: 20 630
Tlačení: 800
Uložení: 682

Bájka o havranovi a líške

Havran raz ukoristil veľký kus syra a spokojne s ním sedel na konári stromu. Išla tadiaľ líška, a len čo zazrela v havraňom zobáku lákavú pochúťku, hneď sa jej začali zbiehať slinky. Razom začala hútať, ako by mohla kus syra získať.
"Čo to vidím? Nie si ty náhodou havran?" s predstieraným údivom oslovila vtáka. "Povedali mi, že havran má špinavé čierne perie, ale ty si taký nádherný, že sa ponášaš skôr na najčernejší drahokam."

Havran so záujmom sledoval líšku, bolo na ňom vidieť, že sa mu chvála páči. Líška pokračovala: "Taký nevídaný vták musí mať aj prekrásny hlas. Aká škoda, že som ho ešte nikdy nepočula! A pritom ako rada by som každému povedala, že havran je kráľom vtákov."

Havranovi nebolo viac treba. Hneď sa pustil do spevu svojim zvláštnym, škrekľavým hlasom. Len čo však otvoril zobák, kus syra mu z neho vypadol, priamo do láb líšky pod stromom. Tá sa schuti zasmiala, ako vďaka prefíkanosti získala takúto lahodnú korisť.

Ponaučenie: Prefíkanci dobre vedia, že lichôtkami dosiahnu všetko, najmä u tých, ktorých príroda neobdarila samoľúbosťou.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.7)

Bájky

Všetky práce z tejto sady (127) »


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.023