Rím - ako žili starí Rímania

Spoločenské vedy » Dejepis

Autor: monty
Typ práce: Referát
Dátum: 29.12.2007
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 457 slov
Počet zobrazení: 11 337
Tlačení: 775
Uložení: 785
OBLIEKANIE: Pri práci nosievali len malé kožené zástery. Ako bežný odev obliekali najprv bielou farbou a počase rôzne iné farby. Ženy nosili slušnejší odev z vlny. Ešte často obliekali voľný plášť zvaný ,,palla,,. Oficiálnym odevom rímského občana bola predovšetkým ,,tóga,,, ktorá sa prehodila pred odev a bola zhotovená z veľkého kusu. Nohy si chránili domácou obuvou (sandály), venkovnú (calceus) a vojenskú (caliga).

RODINNÝ ŽIVOT: Hlavou rodiny bol otec, do ktorého patrili aj jeho vnúčatá a všetci otroci. Rozhodoval o živote a smrti všetkých jeho členov. Nové narodené dieťa prijímal do rodiny otec, ktorý ho však mohol ponechať vonku a odsúdiť tak k smrti. Keď bolo dieťa prijaté, bol to dobrý dôvod k oslave a dom bol vyzdobený girlandami listami a kvetmi. Po deviatich dňoch života bol novorodenému chlapcovi venovaný ochranný talizman na krk nazvaný ,,bulla,,. Vo štrnástich išiel potom chlapec s rodinou na fórum, kde odložil tento talizman a obliekol si tógu dospelého občana mesta. Keď deti povyrástli, rodičia rozhodli, koho si vezmú.

ŠKOLSKÁ DOCHÁZKA: Bohatí rodičia posielali svojich synov do školy alebo ich vzdelávali doma sukromní učitelia, väčšinou Gréci. Chlapci začali chodiť do školy vo veku šiestich rokov. Učili sa základy čítania, písania a matematiky. Ak im bolo jedenášť, absolvovali pokročilejšie štúdium u učiteľa, ktorému sa hovorilo ,,grammaticus,,, a študovali literatúru, historiu, matematiku a astronómiu. Vo štrnástich rokoch chlapec, ktorý sa chcel stať politikom, pokračoval vo štúdiu rétoriky (umenie rečniť na verejnosti). Dievčatá sa doma učili domácim prácam. Chudobnejšie deti nemali príležitosť sa vzdelávať, protože museli pracovať.

DOMY A OBCHODY: V Ríme bol nedostatok pozemkov, takže si len veľmi bohatí mohli dovoliť vlastný dom, ktorý sa nazýval ,,domus,,. Väčšina Rímanov žila v nájomných činžovních domoch (insula). V prízemí insuly boli malé krámky, do ktorých sa vchádzalo z ulice. Rímský dom sa veľmi podobal gréckemu vzoru. Okolo domu boli umiestené vznešené sochy bohu a bohýň. Podlahy boli pokryty mozaikou - obrázky a ornamenty zloženými z kúskou farebných kamienkov. Bohaté domy boli vybavené elegantným nábytkom z deva, bronzu a mramoru a niekedy tu boli vystavené i starobylé grecke vázy. Vo vyšších poschodiach boli izby menšie.
Len niekoľko bytov malo kuchyňu, a ich obyvatelia si preto museli kupovať teplé jedlo priamo z miestnych obchodov.

RÍMSKE HRY: Rímania sa tiež radi bavili. Radi hľadali zámienku k oslavám. Nejobľubenejšou zábavou boli predovšetkým závody vozou, gladiátorské zápasy alebo lov na divokú zver. Hry priťahovali nadšené davy ľudí, ktoré sádzali na výťaza závodou či zápasou. Pred obecenstvom sa odohravali súboje, v ktorých sa zvieratá navzájom usmrcovali. Takí to gladiátori bojovali proti sebe alebo s divokými zvieratami. V boji používali meče, kopie. Gladiátori boli pomenovaní podľa meča - gladius, ktorými bojovali. Ak bol gladiátor poranený, dav rozhodol o jeho živote či smrti tým, že dal znamenie palcom buď nahoru, alebo dolu. V dobe cisárstva bolo konečné rozhodnutie na cisárovi.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Dejepis

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.036