Domáce diktáty

Slovenský jazyk » Diktáty

Autor: filomena (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 31.03.2022
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 230 slov
Počet zobrazení: 1 771
Tlačení: 78
Uložení: 78

Domáce diktáty

Slová v zátvorke zmeň do správneho tvaru a vety prepíš.

  • Môj dedko mal dvoch (syn). Vyrábali rôzne druhy (syr) v rodinnej (syráreň). Vďaka tvrdej práci (nasýtiť) celú rodinu. V (syrársky priemysel) nemali široko-ďaleko súperov. Aj v (sychravý) počasí sa (obyčaj) starali o svoj obchod. Rodina však nebola (pýcha), ani (na/myslieť).
  • Na lúke sme našli (syseľ) noru. Okolo boli (roz/sypať) omrvinky. Kŕmili sa na nich (sýkorka). Veľmi (rýchly) sa však Kúsok od nich (za/syčať) zmija. Vyliezla zo svojho (úkryt) uloviť nejakú korisť. (Sýkorka) boli (rýchlejší) a zmija sa (nenasýtiť).
  • Celý týždeň bolo (sychravý) počasie. Zo školy som utekala veľkou (rýchlosť). No aj tak mi všetko opršalo. (Po/šmýkať sa) som sa a spadla do blata. (Sykať) som od bolesti. Domov som pribehla s veľkou (sinka) na kolene. Oblečenie som (vy/žmýkať) nad (umývadlo). Fľak na kolene som čistila (mydlo).
  • My (bývať) na dedine. Chováme mnoho kusov (dobytok). Za stajňou sa pasú tri (kobylka). Bojím sa zúrivého (býk). Raz rozdupal reťaz (kopyto) a takmer utiekol z ohrady. Mám strach aj pred kŕdľom husí. Nepríjemne na mňa (sipieť). Voda v potôčiku (bystrý) žblnká. Ešte nikdy nám (ne/vysychať).
  • Riasy a huby žijú v (symbióza). Píšťalku vyrezal z (osikový) (Symfónia) na nej veru nezahrá. Silvester si brúsil kosu. Na (sídlisko) ju nepotreboval. No teraz (bývať) na dedine. Najradšej jedáva (syr) koláče. Aby boli jemné, (osievať) múku jemným (sito). Hotové syrovníky ešte (po/sypať) nastrúhaným syrom.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Diktáty

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.017 s.
Zavrieť reklamu