Diktáty pre štvrtákov

Slovenský jazyk » Diktáty

Autor: wanna (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.11.2022
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 624 slov
Počet zobrazení: 4 785
Tlačení: 160
Uložení: 150

Diktáty pre štvrtákov

Opakovanie učiva 3. ročníka ZŠ

Je koniec prázdnin. Ubehli veľmi rýchlo. Opäť treba myslieť na školu. Štvrtáci na hodine slohu debatovali o svojich zážitkoch. Bystrík videl na výlete vo Vysokých Tatrách kamzíka a svišťa. Počul aj hlas výra skalného. Rišo sa kúpal v bystrom potoku. V studenej vode sa hmýrilo veľa rybičiek. Milada strávila zvyšok prázdnin v jazykovom tábore. Letné chvíle teraz prekryjú školské povinnosti.

Vybrané slová po b, m

Štvrtáčka Sabína Tichá býva v Bytči. Krásne recituje. Na súťaži v Banskej Bystrici vyhrala prvé miesto. Svojím prednesom dobyla mnohé srdcia. Súťažila aj v Dolnom Kubíne. Stretla tam bývalú spolužiačku Mirku. Zaspomínali si na výlet v Banskej Bystrici. Mysľou im prebehlo veľa spomienok na školu v prírode na Myjave. Pri rozlúčke premýšľali o ďalšom stretnutí.

Vybrané slová po p, r

Stryná Marína sa liečila v kúpeľoch Korytnica. Liečivá voda získala v minulosti veľa ocenení. Obyvatelia Korytnice sa pýšili tryskajúcim prameňom. Na bývalú kúpeľnú slávu sa dnes len spomína. Kúpele čakajú na svojho rytiera. Zachráni ich? V Levočských vrchoch pramení rieka Torysa. Na brehu jej koryta sedáva rybár. V rieke sleduje rybu hlavátku a ticho načúva hvízdaniu rybárika riečneho.

Vybrané slová po s, v, z

Bolo sychravé počasie. Zmoknutá sýkorka si sadla do prázdneho kŕmidla. Spoza okna ju pozorovala Viktorova vyžla. Jemne zavyla a upozornila na hladnú sýkorku. Viktor išiel sýkorku nasýtiť. Chodníček v záhrade ešte nevyschol. Aj tak vybehol von a nasypal do kŕmidla semienka. Horou sa ozýval hlas výra. Viktor vošiel do domu. Vyžla víťazne pozrela na kamaráta. O chvíľu uvideli pri kŕmidle kŕdeľ sýkoriek.

Spodobovanie

Môj dedko Jožko je včelár. V záhrade má pätnásť úľov. Včera sa roj včiel zavesil na haluz vysokej jablone. Spolu s babkou ho zvesili a vrátili späť do úľa. Malé robotnice môžu opäť vyrábať med. Babička nazbierala v záhradke misu jahôd a upiekla koláč. Vôňa sladkého múčnika privábila mačku Micu. Pod stolom zbadala zakotúľanú jahôdku. Hneď po nej chňapla.

Opakovanie učiva za 1. polrok

Boli sme sa lyžovať v Mýte pod Ďumbierom. Zjazdovka bola zasypaná snehom a výborne upravená. Na lyžovačke sme pobudli štyri dni. Potom sme sa vykúpali vo Vyhniach. Rýchlo sme sa ubytovali a zamierili do bazénov s termálnou vodou. Na obed sme si dali bryndzové pagáče. Pred odchodom domov sme si pozreli Banskú Štiavnicu. Ponúka veľa pamiatok a tajomstiev pod zemou aj nad ňou.

Vlastné podstatné mená

Prišla k nám nová pani učiteľka. Jej rodná krajina je Česko. Niekoľko rokov bývala v Prahe. V Bratislave si našla priateľov a prácu. Bude učiť hudobnú výchovu. Zapojila nás do zaujímavého projektu. Okrem Slovákov v ňom bolo veľa Čechov a Poliakov. Môj kamarát z Česka sa volá Pavel a z Poľska Jozef. Spoločne sme vytvorili vydarenú pieseň.

Ohybné slovné druhy

Prišla jar. Príroda sa prebudila zo zimného spánku. Jablone zakvitli a rozľahlé pole ožilo. Chlapci postavili farebné máje. Z gazdovského dvora sa ozývajú malé káčatká. Mame kačke sa ich vyliahlo osem. Urastená kobyla si v stajni stráži jedno krásne žriebätko. Náš pes Dunčo spokojne oddychuje v novej búde. Z diaľok sa vrátila domov rodinka lastovičiek.

Neohybné slovné druhy

Buch! Hore na povale niečo zvláštne buchlo. Ale nebojte sa! To len naša ryšavá mačka naháňala myš a prevrhla kvetináč. Rinčanie črepín veľmi vyľakalo malú obyvateľku. Rýchlo sa skryla pod zaprášenú skriňu a ticho načúvala. Pozorne sledovala hladnú prenasledovateľku. Tá sa však vykradla von a namosúrene mňaučala. Chichi! Myška vyliezla zo skrýše. Na malom chvostíku sa jej usalašila jemná pavučinka.

Opakovanie učiva zo 4. ročníka

Posledné zvonenie odbilo koniec školského roka. Školské lavice zostanú dva mesiace prázdne. Žiaci sa rozpŕchnu po našom krásnom Slovensku. Navštívia Veľkú Fatru aj priehradu Zemplínska šírava. Možno spoznajú starobylé Grécko alebo blízke Rakúsko. Prečítajú veľa kníh a zahrajú sa veľa hier. Oddýchnu si a načerpajú chuť do ďalšieho učenia. Dovidenia v piatej triede!

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Diktáty

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.017 s.
Zavrieť reklamu