Vybrané slová po V – diktáty

Slovenský jazyk » Diktáty

Autor: tomasik (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 08.04.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 1 245 slov
Počet zobrazení: 461
Tlačení: 28
Uložení: 29

Vybrané slová po V – diktáty

3. ročník

1. Vyžla silno zavýja. Vydra vie vyloviť rybu aj vo víre vody. Výr vyletieť zo stromu na lov. Dospelým zvykneme vykať. Milan sa vybral na výlet do Vyhne. Mládenci vyskakovali vysoko.

2. Vybrali sme sa do prírody. Výlet vymyslel otec. Vysoko nad nami letel výr. Počuli vyť vlka. Zvykajme si na slušné správanie v horách. Dospelým vykáme. Zvykli sme si na to. Dominik musí vypočítať príklad.

3. Vydria kožušina je vzácna. Naši susedia majú vyžlu. Z diaľky počuť výskot detí. Hrad stojí na vyvýšenom mieste. Oči si privykli na tmu. Deti šantili a výskali od radosti. Vydra rozvírila hladinu vody.

4. Kráľovský pár sa vybral na výlet po krajine. Vychádzka sa im vydarila. Miško pomaly vystúpil na vysokú vyhliadku. Jedli sme výborné zákusky. Vydra vie bystro vyloviť rybičku z vody. Často zbadá aj výra skalného vyletieť na lov.

5. Richard vytvoril príklad na násobilku. Vieš ho vypočítať? Na školskom dvore výskajú deti. Strýko Dávid si kúpil vyžlu. Keď vyžla vytiahne z vody jarabicu, začne od radosti vyť. Treba kŕmiť a vychovávať malé mláďatá výra.

6. Zvykla som dospelým vykať. Som tak vychovaná. Mám aj iné zvyky. Nikomu sa nevysmievam a nikoho nebijem. Takéto zlozvyky by mi nepristali. Deti si ma vybrali za kamarátku.

7. Vystrašený syseľ sa ukryl vo svojom príbytku. Vysoký kováč usilovne pracuje vo vyhni. V lese zavýjal vlk. Nevýskaj! Vydra práve chytila rybu. Na strome pri vyhni sedí výr. Peter vysoko vyskočil od radosti.

8. Tanečníci výskajú a veselo vyspevujú. Výr zvyčajne pozoruje svoju korisť z výšky. Syseľ a vydra sa vytrvalo zásobujú. Zo sýpky vybehli nenásytné myši. Vo výkladoch sú vystavené rozličné výrobky.
9. Vy ste tretiaci? Rudko vie vysoko skákať. Zvyčajne od radosti výska. Jedľa je vysoký strom. Na ňom žije výr. Mláďatá výra majú veľké oči. Čo vy na to? Lekár mi ľahko vytrhol zub. Nezvyknem plakať.

10. Vysoké Tatry sú naše najvyššie vrchy. Na výlete nás lanovka vyviezla do veľkej výšky. Výr vychytal všetky myši. Vy ste to nevideli? Poľovník nabil po výstrele pušku. Na vysvedčení by som chcel mať samé jednotky.

4. ročník

Do prírody zavítalo chladné počasie. Vonku zavíja vietor a padá sypký sneh. Videla som z lesa vyletieť výra. Sadol si na vyhriate miesto vedľa mláďat. Výr zvyčajne pozoruje svoju korisť z výšky. Pri vile vyla vyžla. Víla Amálka si uvila veniec. Víťaz vyhral nový bicykel. Vo zvírenej vode sa točila vydra. V zdravej výžive majú význam vitamíny.

Dievčatá vijú z púpav venčeky. Strýko Vinco z hrozna vyrába víno. V triede je rozvírený vzduch. Vieš vypočítať príklad a vytvoriť rovnicu? Vo vode sme videli plávať vydry. Večer zavýjal vlk na mesiac. Bryndzové halušky zvyknem jesť vidličkou. V rozprávke vystupovala lesná víla. Dovidenia vo Vyhniach! Nezvykaj si vyskakovať vysoko. Výra skalného často nevidíme.

Výr skalný je nočný lovec. Vo vyhni býva vždy horúco. Výskot detí bolo počuť ďaleko. Vydra potrebuje čistú vodu. Túto úlohu vyriešite vy. Zvyk je železná košeľa. Vo Vyhniach som ešte nebol. Na tanieri by nemali zostávať zvyšky jedla. Závisť nie je pekná vlastnosť. Tornádo je vzdušný vír. Dodržiavanie starých zvykov je krásna tradícia.

Na šnúre visí vypratá bielizeň. Vytie vlkov nás veľmi vystrašilo. Dospelým osobám a neznámym ľuďom vykáme. Zlatú medailu dostane len víťaz. Na stene visel nezvyčajný obraz. Boli na ňom vydra, vyžla a víťaz. Nie som zvyknutá vidieť ich spolu. Výr vie lietať vysoko. V noci loví myši. Minule sedel na našej višni. Vilma hlasno od radosti zvýskla.

Náš pes Dunčo včera zavýjal na mesiac. Dievčatá vili nádherné vence na lúke. Mamička zavila bábätko do perinky. Vlk žalostne vyje od bolesti. Vilko je vychudnutý ako vyžla. Pozerať stále televízor je nezdravý zlozvyk. Kováčska dielňa je vyhňa. Viktória hlasno zvýskla . Dospelým musíme vykať. Pri potoku rastie vysoký topoľ. Vyrastala som na vidieku.

Cez víkend pôjdeme na výlet do Vyhní navštíviť tetu Vierku. Rozhlasom tam vyhlásili súťaž o najkrajšie vyzdobený vianočný stromček. Nadšene sme výskali od radosti. Bratranec Vilko vyhrával na violončele. Mamička upiekla výborný višňový závin. Vierka si vysnívala nádhernú poschodovú vilu. Bude v nej prepychová televízia aj výťah. Na chodbičke si urobí výstavku fotiek z detstva.

Nezabudnite sa zastaviť povyše vysokej borovice. Moja sestra Viktória navštevuje vysokú školu. V noci bola silná víchrica. Vyhne boli kedysi vyhľadávané kúpele. Mamička zavila bábätko do zavinovačky. Na lúke rozkvitli prvé jarné kvietky. Malý Vilko si vyrobil z papiera loďku. Vyhrala som súťaž v plávaní. Teta Vilma býva na východe Slovenska pri pohorí Vihorlat.

Stará banícka, pivovarnícka, železiarska, strojárska a významná kúpeľná obec Vyhne leží na strednom Pohroní. Vyhne sa rozprestierajú v okrese Žiar nad Hronom. Nachádzajú sa vo Vyhnianskej doline. Templárski rytieri boli údajne zakladateľmi vyhnianskeho pivovaru. V kováčskych vyhniach tu spracovávali železnú rudu. Takto sa s rozvojom baníctva vyvíjalo aj banské kováčstvo.

Deti zvyknú cez prestávku kričať. Je to ich zlozvyk. Mali by si zvykať na slušné spôsoby. Z výťahu vyšla vysoká pani. Vilko jej vykal a oslovil ju menom Vierka. Mala obuté vyleštené topánky na vysokom opätku. Bola milá a vysmiata. Tešila sa na výstavu detských obrazov. Deti ich vymaľovali na výtvarnej výchove. Obrázky viseli na stene. Mali vizitku s menom dieťaťa.

Dnes sme sa učili vybrané slová. Význam niektorých z nich nám pani učiteľka vysvetlila, Veľmi ťažko som si zapamätal vybrané slová vyžla a zvyk. Viktor sa stále mýlil v písaní slova vysvedčenie. Vôbec sme nevedeli čo je to vyhňa a Vyhne. Vyhňa je kováčska dielňa a Vyhne je významná kúpeľná obec. Vo vedomostnom kvíze sme vyhrali prvé miesto.

Slová s i/í po v

1. viť (veniec, bábätko do perinky), vír (vodný, vzdušný), vinš, vila, víla, vina, višňa, vidieť, vítať, víno, vinohrad, víchrica, vidlička, kuvik, kanvica, rovina, novina, objaviť, cvičiť, pravítko, potraviny, telocvičňa, polovica, pravidlo, plavidlo, švihadlo, rukavice, Vilko, Viktor, Vilma, Levice

2. Malvína vije venček. Videli sme veľa prírodných krás. V lese možno stretnete lesné víly. Bábätko zavili do perinky. Vlci zavíjali dlho do noci. Vodný vír spôsobuje vírenie vody. Na oblohe sa po víchrici zjavil nezvyčajný úkaz

3. Vilo uvil veniec. Chcel vidieť zblízka život mravčekov. Babičku a dedka sme úctivo vítali. Z okna vidno vinohrad a sad višní. Mamička učí malú Gabiku viť venček. Deti privítali na besede známeho herca.

4. Víchrica prihnala sivé mračná. Vodný vír stiahol loď pod vodu. Videli sme cvičencov cvičiť v telocvični. V sade pestujeme višne. Víno sa robí z hrozna. Viktor k nám pricestuje rýchlikom. Vie už zavíjať bábätko do perinky.

5. Evka víta milú návštevu. Ponúka višňový koláč. Pri dome máme vinohrad. Deti nemajú piť víno. Videli ste Vila jesť vidličkou? Deti vijú venčeky. Viktorka má bábiku. Zavíja ju do perinky.

6. Strýko Vilo má vinohrad. Uvideli sme tam nečakane vzdušný vír. Rybár práve ulovil krásneho sumca. Vo vile býva víla Vilma. Uvila si venček. Vodný vír strhol neopatrného Viktora. Sivá vlčica sa skryla za višňu.

7. Vilma a Vilko jedia rizoto vidličkou. Z oblohy visia sivé mraky. Zakryli slnko a vítajú zimu. V komíne piští víchor ako siréna. V noci húka a kuviká kuvik. Myši sa víťazne zahryzli do krabice.

8. Vodný vír býva nebezpečný. Vlci zavíjali silným hlasom celú noc. Loď zmizla vo vodnom víre. Pozývali sme každého ochutnať višňový sirup. Pečené zemiaky sme jedli iba vidličkou. Vodný vír je pre plavcov veľmi nebezpečný.

9. Babička pečie višňový koláč. Visutou lanovkou sme sa dostali až na Lomnický štít. Pri vírusových chorobách môžeme mať vysoké teploty. Ty si na vine, že sa pokazil televízor. Starý otec má na vidieku vinohrad. 

10. Bábätko zavili do perinky. Kováč kuje podkovičky pre zvieratká. Na mori nastala silná víchrica. Zlé myšlienky mu neustále víria hlavou. Mamička dostala novú rýchlo varnú kanvicu.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Diktáty

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.022 s.
Zavrieť reklamu