Zemiaky, Význam zemiakov

Spoločenské vedy » Ekonómia

Autor: verca123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 404 slov
Počet zobrazení: 273
Tlačení: 20
Uložení: 24

Zemiaky

Ľuľok zemiakový , v bežnej reči len zemiak, je viacročná hľuznatá plodina z čeľade ľuľkovité. Zemiaky patria medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny; väčší význam pre ľudskú výživu majú len pšenica, ryža a kukurica. Za svoju obľubu vďačia nenáročnosti na prírodné podmienky a predovšetkým mimoriadne vysokým hektárovým výnosom. Ich široké uplatnenie v európskom poľnohospodárstve na začiatku 19. storočia ochránilo Európu od cyklických hladomorov a epidémií skorbutu.

Význam zemiakov

Pre vysoký obsah škrobu sú zemiaky energetickou ľahkostráviteľnou a dobre využiteľnou potravinou. Uľahčuje aj trávenie ťažšie stráviteľných potravín napríklad: tukov. Bielkoviny zemiakov patria k najhodnotnejším rastlinným bielkovinám. Obsahom vitamínov a minerálnych látok ich zaraďujeme k ochranným potravinám. Zemiaky sa využívajú na výrobu vodky.

Zloženie zemiakov

Obsahujú viac ako 70 % vody. Obsah škrobu je 12 – 20 %. Obsah bielkovín je asi 1,5 %. Z vitamínov je tam vitamín C, zo skupiny B Karotén. Obsah vitamínu C klesá pri skladovaní a pri tepelnej úprave. Minerálne látky nachádzajúce sa v zemiakoch: draslík, fosfor, železo, vápnik.

Druhy zemiakov

Podľa použitia ich delíme na:

  • Konzumné – stolové by mali obsahovať viac bielkovín a menej škrobu sú určené na ľudskú spotrebu.
  • Priemyselné – mali by obsahovať viac škrobu a používajú sa na výrobu liehovín
  • Kŕmne

Podľa obdobia zberu: Skoré – zbierajú sa v máji a júni, poloskoré – v júli, septembri, neskoré – september, október a sú určené na skladovanie.

Podľa vlastnosti sa konzumné zemiaky delia na 4 varné typy:

  • Varný typ A používajú na prípravu šalátov, na prílohy nerozvárajú sa a majú pevnú lojovitú štruktúru
  • Varný typ B – používajú sa na prípravu príloh, sú polo pevné, polo múčne a majú hrubšiu štruktúru.
  • Varný typ C – používajú sa na prípravu príloh, zemiakových kaš, viac sa rozvárajú.
  • Varný typ D – sú silno múčnaté, rozvárajú sa a používajú sa na výrobky.

Medzi najvýznamnejších škodcov patrí háďatko zemiakové ktoré je tiež karanténne. Tento škodca dokáže v pôde prežívať pomerne dlho, takže pozemky ním zamorené nie je možné používať na pestovanie zemiakov po dobu 20-25 rokov aj dlhšie. Notoricky známym škodcom je tiež pásavka zemiaková, ktorej larvy sa živia zemiakovými listami.

Skladovanie zemiakov

Skladovaním zemiakov strácajú na hmotnosti (voda sa vyparuje a zemiaky dýchajú). Tiež sa znižuje ich kvalita, menia farbu, klíčia, znižuje sa hmotnosť, úbytok vitamínu C, vráskavejú. Pred skladovaním musia byť osušené. Skladajú sa v pivniciach a hrobliach, sú to tmavé vzdušné priestory dobre vetrateľné, vzduch ma byť vlhký a chladný. Teplota + 4 a +8 °C. Znížením teploty pod -1°C zemiaky mrznú a stanú sa nepoužiteľný

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#Poľnohospodárske plodiny podľa zberu #zemiak


Odporúčame

Spoločenské vedy » Ekonómia

:: Aktuálne kurzy mien ECB

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.011