:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

:: Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Slávnostný prejav - 50. narodeniny

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: Dievča NaNuska (27)
Typ práce: Referát
Dátum: 05.03.2009
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 389 slov
Počet zobrazení: 170 287
Tlačení: 2 692
Uložení: 1 967
Drahá oslávenkyňa, milí hostia!

Keď otváram svoj kalendár a listujem v ňom, vidím v ňom, mnoho koloniek s menami a číslami dní, mnoho mojich poznámok, mnoho sviatočných dní vyznačených osobitne červeným písmom. Zastavím sa na augustovej strane. Vyzerá to ako ďalšia nudná strana plná všedných dní a každodenných povinností. No odrazu mi do očí padne deň označený krikľavým výkričníkom, ktorý v mojom kalendáriku označuje niečo výnimočné a nezvyčajné. Hneď zbystrím pozornosť. V kolonke „Sobota 20. august 2008“ mi výraznou farbou svieti nápis „Maminka – 50-tka“.

Tak ako som ja pred dvomi týždňami listovala vo svojom kalendári, tak aj čas listuje v knihách našich životov, kde každá strana znamená 1 rok, a každý deň do nich svojim perom vpisuje slová minulosti. Dnes sa však čas akoby nachvíľu zastavil a dovolil mi, milá mamička, nazrieť do tvojej knihy života a prečítať z nej pár riadkov.

Prvýkrát si svetlo tohto sveta uzrela v krásny slnečný augustový deň. Hoci si sa narodila ako štvrté dieťa, vždy si bola zahŕňaná rovnakou rodičovskou láskou ako tvoji súrodenci. Roky sa však míňali a s nimi aj dni plné šťastného detského smiechu, no aj sĺz vyplakaných nad rozbitými kolenami. Prišiel čas dospelosti, čas mnohých nových povinností, ale aj radostí, priateľov a lások. Láska do tvojho života priviedla i muža, ktorého si si zvolila za svojho jediného. Z vášho spoločného citu ste darovali život dvom novým bytostiam. Mne a môjmu bratovi. Odo dňa, kedy som prišla na svet, pevne stojíš pri mne, keď zablúdim, vždy mi veríš, keď ma odsudzujú a si jediná, ktorá ma miluje, keď ma ostatní nenávidia. Si pre mňa najlepšou kamarátkou, spoľahlivou osobou a milujúcou matkou, rovnako, ako si pre ostatných vernou priateľkou.
Dnes presne o polnoci čas v tvojej knihe života obráti ďalšiu stranu. Od tejto chvíle pero času začne písať svoje riadky na päťdesiatu stranu, čo je pre nás znakom zastaviť sa aspoň na moment vo víre všednosti a neodkladných povinností a dopriať peru čas napísať na úvod tejto strany krasopisným písmom slová: „Všetko najlepšie“. Dnes je ten čas, kedy aj ja môžem tu pred tebou vysloviť tieto slová spolu so slovami vďaky a obdivu za to, akou si skvelou matkou, manželkou a priateľkou.

Tak, milí priatelia, pozdvihnime poháre a pripime na zdravie tejto jedinečnej osoby a týmto gestom jej ešte raz poďakujme a do ďalšieho života poprajme len to najlepšie!
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.3)
  Podobné práce Typ práce Rozsah Hodnotenie
Slovenčina Prejav z príležitosti oslavy 75 narodenín občana v (obci/meste) Referát 512 5.7
Slovenčina Príhovor k 60. narodeninám otcovi Ostatné 1 124 6.1
Slovenčina Príhovor pre tetu k 40. narodeninám Referát 252 6.1
Slovenčina Príhovor k 50-tim narodeninám otca Referát 261 5.2
Slovenčina Slávnostný prejav: Deň učiteľov Referát 332 6
Slovenčina Prejav výstava: Odhaľte tajomstvo Titanicu a prežite atmosféru 20. storočia! Referát 639 1
Slovenčina Príležitostný prejav Referát 562 7.9
Slovenčina Ako písať slávnostný prejav + ukážky Referát 1 788 6.8
Slovenčina Stužková - prejav k stužkovej slávnosti Referát 257 5.6
Slovenčina Prejav: Fotografia mojimi očami Ostatné 753 5.6
Slovenčina Slávnostný prejav - ukážka slohu Referát 279 5.9
Slovenčina Slávnostný prejav Referát 181 4.2
Slovenčina Slávnostný prejav: Deň matiek Referát 352 5.9
Slovenčina Smútočný prejav na pohreb Referát 635 6
Slovenčina Deň učiteľov (Slávnostný prejav) Referát 288 6.4
Viac podobných prác (18) »
0.017