Stav našej planéty

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: ofelia (19)
Typ práce: Referát
Dátum: 12.02.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 507 slov
Počet zobrazení: 86
Tlačení: 8
Uložení: 15

Stav našej planéty (Úvaha)

Hovorí sa, že vesmír je nekonečný a len na planéte Zem je život. Preto by sme si mali našu planétu vážiť. V prvom rade by sme mali chrániť životné prostredie. Ochrana životného prostredia znamená starostlivosť o rastliny, živočíchy, vzduch, vodu a pôdu.

Naša planéta Zem je pre nás ľudí dôležitá. Život na Zemi ohrozujú výfukové plyny áut, továrne, odpadky v riekach. Pre život na Zemi je dôležitý čistý vzduch a čistá voda. Znečistenie vzduchu ničí ozónovú vrstvu, ktorá chráni Zem. Slávny nemecký spisovateľ povedal, že to, čo vytvorila príroda, je vždy lepšie než to, čo bolo vytvorené umelo. Vypúšťanie škodlivých plynov do ovzdušia zapríčiňuje otepľovanie a topenie ľadovcov. Tým hrozí stúpanie hladín morí a záplavy. Tomuto všetkému by sme mohli zabrániť. Ako?

Tým, že nebudeme hádzať odpadky na zem, ale do košov, že budeme triediť odpad, šetriť elektrickou energiou, budeme jazdiť na bicykloch, budeme používať verejnú dopravu... vlaky, autobusy, budeme chrániť lesy nebudeme ich vyrubovať, stavať čističky odpadových vôd. Je veľa možností, ako sa dá pomôcť našej Zemi. Stačí, keď každý urobí pre ňu niečo.

Každý človek by sa mal zamyslieť, ako dopadne tento svet a s ním aj ľudia, ak sa nič nezmení. Ak by sa nad sebou každý človek zamyslel a zodpovedne by sa správal, všetko by mohlo byť v poriadku. Stačí byť len dobrý k životnému prostrediu. Keby takto rozmýšľali všetci ľudia, neboli by žiadne katastrofické scenáre zániku Zeme a ľudstva. Stačí sa zamyslieť a chcieť niečo zmeniť. Počet obyvateľov na Zemi stále stúpa a ľudia si Zem čoraz menej vážia. Dnes na Zemi žije viac ako sedem miliárd ľudí. Čím viac ľudí, tým viac odpadu. Čím viac odpadu, tým viac znečistenia. Je len na nás, akú budeme mať budúcnosť my, ale aj naše deti, ako to zanecháme ďalšej generácii. Ak sa budeme k Zemi naďalej takto správať,

môže to dopadnúť katastrofálne nielen pre nás, ale aj pre našu Zem. Súčasný stav našej planéty je iba vďaka nám taký, aký je. Počet druhov živočíchov na planéte klesá. Niektoré už o pár rokov budeme poznať len z kníh. Za posledných päťdesiat rokov sa populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov znížili až o 60 percent.

Čo sa však stane s ľuďmi, ktorí síce majú dobré chcenie, ale nie až také silné? Ak by sa zapojil každý človek aspoň trochu, popohnal by ďalšieho a ten ďalšieho. Nie je to ťažké, treba iba vážne chcieť. Chcieť byť dobrým človekom. Takto tým pracujeme na zosilňovaní svojich dobrých činov. Takto to posunieme ďalej a ukážeme ďalším ľuďom, že chcieť pomáhať a triediť odpad nie je také zložité. V každom z nás je niečo dobré. Otázkou iba zostáva, či to dobré v nás je aj dosť silné.

Dnes je doba, v ktorej človek musí vedieť o týchto skutočnostiach. Doba, kedy má byť každý v tomto smere informovaný. Každý z nás, ak mu na sebe čo i len trochu záleží, by mal začať upevňovať to dobro, ktoré chce chrániť našu Zem, pretože iba v silnom chcení k dobrému sa pre nás skrýva možnosť nášho ďalšieho existovania v tomto svete.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.018 s.
Zavrieť reklamu