Čo som sa dozvedela od predkov

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: mirka2
Typ práce: Ostatné
Dátum: 28.03.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 301 slov
Počet zobrazení: 153
Tlačení: 11
Uložení: 11

Čo som sa dozvedela od predkov

Poniže našej dediny je kopec, ktorý sa volá Pod krížom. Veľmi dávno pod týmto kopcom postavili ľudia kríž, a preto naši predkovia pomenovali tento kopec Pod krížom. Dodnes sa každý prežehná, keď okolo neho prejde. Je to na znak viery.

Aj dediny majú svoje dejiny. V našom údolí sa nachádzajú dediny Vyšná Písaná a Nižná Písaná. Volajú sa tak preto, nebo tam vždy vedeli a dodnes vedia ľudia písať ( maľovať) vajíčka. V našom kraji ich voláme písanky. Sú známe na celom Slovensku a nechýbajú na žiadnom stole na Veľkú noc. Kedysi sa farbili v cibuľovej vode. Je to tradícia, ktorá pretrváva aj v dnešnej modernej dobe.

Neďaleko od našej dediny sa nachádza dedina Dobroslava. Tam žil jeden pán, ktorý bol lesníkom a staral sa o lesy z okolitých dedín. Všímal si ľudí a vedel im dať priliehavé prezývky.

Môj pradedko sa volal Japča, môj dedko Chalúpka. Ďalšie prezývky: Pupok, Mäkký, Špunt, Postruhaný… A takéto prezývky zdedili mnohokrát aj ich deti.

Aj obec Havranec má svoju históriu vzniku. Na tom mieste, kde je dedina postavená, žilo veľmi veľa havranov, preto nečudo, že naši predkovia ju nazvali Havranec. Ten podľa našich predkov prináša nešťastie.

Moja prababka a pradedko pochádzali z Belejoviec. V dedine sa hovorilo, že bola pomenovaná podľa nejakého Beleja, ktorý pásol ovce. Dedinu pomenovali Belejovce.

Rozprávanie starých rodičov je poučné a veľa zaujímavého sa z neho dozviem .

Čo som sa dozvedela od predkov

Naša dedinka Dubová má vzácnu kultúrnu pamiatku. Je to cirkev postavená v roku 1849 v štýle neskorého baroka. Sme na ňu hrdí, lebo je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Takýchto pravoslávnych kostolíkov zo 17. – 18. storočia sa v našom okresnom meste nachádza veľa. Majú vysokú umeleckú hodnotu. Jeden z nich stojí aj v skanzene vo Svidníku, ktorý pripomína život mojich predkov - Rusínov.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.014 s.
Zavrieť reklamu