1. november – Pamiatka zosnulých
Typ práce: Ostatné
Jazyk:
Počet zobrazení: 533
Uložení: 92
1. november – Pamiatka zosnulých
Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých. Na 2. novembra pripadá Spomienka na všetkých verných zosnulých, ľudovo známa ako Dušičky.
Oba dni charakterizuje spomínanie na tých, ktorí už nie sú medzi nami, návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich zdobenie kvetmi.
Počas rozjímania nad chladnými náhrobkami zosnulých sa dostávame k otázkam súvisiacich so zmyslom nášho bytia. Nad podstatou existencie sa neraz častejšie zamýšľajú tínedžeri. Práve my si v neistých rokoch života sprevádzaných potrebou voľby správnej životnej cesty, pričom si výber inej ako správnej voľby nepripustíme.
Aby mala poviedka patričnú hĺbku, musia sa do nej dostať autorove vnútorné pocity – niečo, čo práve prežíva, čo ho trápi alebo nadchýna. V mojich textoch sa témou vnútra zaoberám stále väčšmi a myšlienky sa mi doposiaľ nemenili. V jesennom období sa najmä kvôli Dušičkám, upršanej melanchólii a dlhým večerom záujem rozrástol, no určite nie len u mňa. V zborníkoch z rôznych literárnych súťaží vídavam podobné vnútorné boje a vyznania, pri ktorých čítaní sa pocity mladého autora presunú aj na mňa. Vtedy viem, že sa autorovi po dopísaní textu uľavilo.