Deň narcisov

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: sp-prace (12)
Typ práce: Referát
Dátum: 27.12.2007
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 590 slov
Počet zobrazení: 12 628
Tlačení: 801
Uložení: 792

Deň narcisov (Diskusný príspevok o ochrane životného prostredia a vedomej starostlivosti o zdravie človeka)

Milí spolužiaci!

26. marca sme mali všetci príležitosť pod znakom žiarivo-žltého kvetu narcisu prejaviť podporu myšlienke boja proti rakovine na Deň narcisov. Zvykli sme si na to, že táto zákerná choroba zabíja v tej či onej forme milióny ľudí a možno práve preto, že ľudí postihnutých rakovinou je tak veľa, sa nám zdá, že sme voči nej bezmocní.

Nie je to celkom tak. Početné tímy lekárov a vedcov stále hľadajú vhodné liečebné prostriedky a postupy proti rakovinovým ochoreniam, finančnými prostriedkami prispievajú mnohí známi aj menej známi ľudia na vývin liekov , ale aj na liečbu už chorých ľudí. Najdôležitejším, najmenej nákladným a najúčinnejším krokom v riešení tohto problému je však podľa mňa prevencia a vedomá starostlivosť o svoje zdravie a tým aj o zdravie svojich blízkych a vlastne všetkých ľudí. A myslím si tiež, že keď si človek uvedomí, čo je dôležité pre jeho zdravie musí sa zároveň začať starať o svoje životné prostredie a chrániť ho. Ochrana životného prostredia a vedomá starostlivosť o zdravie človeka ja celosvetovým problémom.

Každý, bez ohľadu na pohlavie, vek a pôvod, by sa mal aspoň trochu zaujímať o svoje zdravie. Túto podmienku by ešte väčšina ľudí vo vyspelých krajinách spĺňala, ale nie každý, dokonca by som povedal väčšina ľudí, sa nesnaží žiť tak, aby predišla prípadným ešte neexistujúcim problémom. Keď si už len zoberieme fajčenie. Dohromady nám nič nedáva (keďže som nefajčiar, nemôžem povedať, že nič), zabíja nás, znečisťuje životné prostredie a to dosť výrazne, aj keď by sa možno ani nezdalo a k tomu všetkému nás stojí strašné hromady peňazí. Ja viem, že prestať je ťažké, ale prečo začínať. Prečo ľudstvo dovolí takejto pliage, aby naďalej vraždila, keď sa tomu dá aspoň sčasti zabrániť tým, že by už fajčiť nebolo legálne? Myslím, že väčšina ľudí na takúto otázku vie odpovedať, ale ja si na ňu predsa len odpoviem. Je to preto, že sú z fajčenia obrovské zisky a tie by si ľudia predsa nemohli odpustiť. Množstvo ľudí by prišlo o prácu a čo je viac, cigarety by sa zaručene začali predávať nelegálne a už aj tak preťažená polícia by mala ďalší problém. Všetko teda súvisí so všetkým – ako sami vidíte, od zdravia sme sa dostali až po ľudskú chamtivosť.

A keď už hovoríme o chamtivosti, mali by sme si tiež uvedomiť, že ľudia sú chamtiví aj vtedy, keď si na úkor životného prostredia vyvíjajú a vyrábajú látky a predmety, ktoré zlepšujú ich pocit pohodlia, čo už však v skutočnosti nie je nutné.

Drogy sú ďalším globálnym problémom ľudstva. Aj keď majú s cigaretami mnoho spoločných vlastností, sú považované za vyšší stupeň závislosti a myslím si, že väčšina ľudí, ktorí ich užívajú sú vlastne poľutovania hodnými stvoreniami a za svoju závislosť viac-menej nemôžu. Taktiež sú nezákonné a aj keď dôsledky na životné prostredie sú prakticky nulové, zdravotné dôsledky ich niekoľkonásobne vynahradia.

Ďalšou vecou, ktorú by sme mohli skúsiť urobiť pre svoje zdravie je aspoň trošku zdravo žiť. Nemienim tu teraz hovoriť o všetkých veciach, ktoré by sme mali robiť, ale trochu pohybu každý deň na čerstvom vzduchu určite nezaškodí a tiež o niečo viac zeleniny na jedálničku tiež určite nebude na škodu. Sú to síce maličkosti, ale som si istý, že v určitých situáciách nám môžu zachrániť aj život. Aj pravidelné návštevy u lekára majú na naše zdravie priaznivý vplyv.

Človek je vraj tvor rozumný a každý z nás by si mal uvedomiť, že o svoje životné prostredie a zdravie sa nestačí zaujímať len 26. marca v Deň narcisov.

Zdroj: Martin Slota
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.022