Globálne problémy sveta

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: tinuska55
Typ práce: Referát
Dátum: 10.01.2010
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 396 slov
Počet zobrazení: 9 182
Tlačení: 607
Uložení: 699
Patríme asi medzi tie chudobnejšie krajiny. Neviem prečo je to tak, ale viem, čo by som chcel zmeniť ja na Slovensku i v celej Európe.

Hovorí sa, že hoci sme rôzni, všetci sme rovnakí. A prečo? V čom? Mnohokrát to tak necítim. Iná reč či kultúra sú bariéry, ktoré sa dajú prekonať, aj keď zjavne ľahšie bohatším ľuďom. Ale čo ak niekto nemá na štúdium?  Je v ňom ukrytý talent, ale nemôže ho rozvíjať, lebo nemá finančné prostriedky. Prečo nemôžeme pomôcť takýmto ľuďom? Veď práve tieto deti sú nádejou ľudstva. Načo sú miliardárovi jeho peniaze? Aby sa nimi chvastal? Aby si kupoval drahé veci či jazdil x-krát ročne na dovolenku do Karibiku? Prečo si radšej nevezme na starosť jedno dieťa z chudobnej rodiny či sirotu, aby malo možnosť študovať. Len veľmi málo ľudí si uvedomí, že budúcnosť je v rukách nás, detí.

Taktiež mnoho detí umiera na hlad alebo na nejakú zákernú chorobu. Keď už si nemôžeme dovoliť liečbu v zahraničí, tak aspoň doma by nám mohli pomôcť. Lenže, žiaľ, ako chudobný štát si nemôžeme dovoliť drahé moderné prístroje a veľa ľudí zomiera aj preto, že niektorí nie sú ochotní pomôcť. Ako si môže malá sirota dovoliť pobyt v nemocnici, keď nemá ani na chlieb? Prečo trpia deti, ktoré za to vôbec nemôžu? Veď ľudský život je to najkrajšie a najvzácnejšie čo existuje. Prečo nemáme ku všetkým rovnaký prístup?
 Dieťa vyrastie, prežije ťažký život, v ktorom sa pretĺkalo s nejedným opovrhovaním, že bolo, je a bude chudobné. Keďže nemohlo študovať na škole s vysokou úrovňou, pracuje len ako nejaký pomocník za minimálny plat. Keď zostarne, odíde do dôchodku. A čo tam? Prichádza preň ďalšia tvrdá etapa života. Nikdy sa nebude mať tak dobre ako bohatí ľudia či ľudia v zahraničí. Za hranicami majú dôchodok 1500 EUR a my približne len 162,5. Nepochybujem, že tvrdo pracovali na tom, aby sa mali dobre, ale ja ako dieťa chcem mať jasnú budúcnosť a nie sa trápiť, čo dať do úst, alebo ako našetriť, aby moje deti mali na štúdium. To naozaj nechcem. To nechce nikto.

Prečo sa teda hovorí, že hoci sme rôzni, všetci sme rovnakí?
Nie je to pravda. Svet sa delí na chudobných a bohatých. Prečo si nemôžeme byť všetci rovní? Viem, že nejde všetko zmeniť šibnutím čarovného prútika, ale každý človek si zaslúži hodnotný život. Má na to právo. „Nádej ľudstva“ vymrie, ak im nepomôžeme.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.014