Ach milí priatelia! Priatelia neexistujú... (Aristoteles) - Úvaha

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: Chlapec sp-prace (11)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 07.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 676 slov
Počet zobrazení: 13 087
Tlačení: 850
Uložení: 748
Na začiatok mojej úvahy vám musím povedať, že po zadaní tejto témy, som začal v duchu bojovať. Aristoteles mi zasadil chrobáka do hlavy, ale nie preto, že by som napísanému výroku veril, alebo sa k nemu názorovo prikláňal, ale preto, lebo sa zamýšľam nad samotným Aristotelom, jeho zmýšľaním a dôvodom, prečo vyslovil tak protikladnú myšlienku. Prihovára sa priateľom a vzápätí ich vlastne poprie.

Ako môže osloviť niekoho, kto vlastne neexistuje podľa jeho vyjadrenia? Môj názor na tohto gréckeho filozofa bol týmto citátom narušený, preto som musel nahliadnuť na niektoré internetové stránky a do niektorých kníh, aby som zistil podstatu myslenia na tému priateľstvo tohto velikána svojej doby. Nebudem vám opisovať všetko, čo som sa dočítal, ale zhrniem vám podstatu môjho „pátrania“. Aristotelovským princípom "k priateľovi ako k sebe samému" je vyjadrený antický ideál priateľstva. Aristoteles pokladal priateľstvo za najdôležitejšiu ľudskú náklonnosť a vyčlenil tri druhy priateľstva:

- priateľstvo, v ktorom prajú druhému dobro pre neho samého
- priateľstvo, v ktorom priateľa majú radi pre potešenie, pre jeho príjemnosť
- priateľstvo, založené na uvedomení si vzájomného prospechu a úžitku. Zhrňme si to teda.

Aristoteles rozoznáva tri druhy priateľstva: priateľstvo z vypočítavosti, z túžby alebo z náklonnosti a dobrej vôle. Prvé dva typy sú v podstate egoistické a väčšinou vydržia len krátky čas. Trvalé sú iba priateľstvá založené na náklonnosti a zaslúžia si byť označené ako priateľstvo. V takomto priateľstve je vidno - ako hovorí Aristoteles -, že priatelia majú všetko spoločné. Aristotelove slová o priateľstve ďalej rozvádzajú rímski filozofi Cicero a Seneca. Priateľstvo je pre nich zhoda vo všetkých svätých aj svetských veciach, spojená s dobrou vôľou a náklonnosťou.

Podľa mojich domnienok vyjadril Aristoteles myšlienku - „Ach milí priatelia! Priatelia neexistujú„ - v čase, keď prežíval krízu v priateľstve, keď mu možno niekto komu veril podhodil pod kolená veľké prekážky, keď sa uistil v tom, že priatelia síce sú, existujú, ale je potrebné sa dobre zamyslieť nad tým, komu odovzdáme dôveru a našu priateľskú lásku. Aristoteles veril v priateľstvo a verím v priateľstvo aj ja. Len je potrebné rozlišovať rozdiel medzi kamarátstvom a priateľstvom. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto slová znamenajú to isté. Ale verte mi, nieje to tak. Niekto múdry raz povedal: „Človek môže mať stovky známych, desiatky kamarátov no len niekoľko skutočne dobrých priateľov.“ Kamarát je známy, s ktorým máš spoločné záujmy, zájdeš s ním na pivo, porozpraváš sa s ním o dievčatách, či ženách, dokážeš s ním prebrať témy, ktoré vás spájajú, ako napríklad futbal, hokej, zlé vysvedčenie atď.

Ale keď príde na „lámanie chleba“, keď ho budeš potrebovať, odíde a pomocnú ruku, ktorú by si od neho očakával, ti neposkytne. To je iba kamarát. Priateľa spoznáš podľa toho, že keď príde i na lámanie chleba, neutečie. Nezabudni na to, kamaráti odídu, no priateľ ostane. Hovorí o tom aj jedno eskimácke príslovie, ktoré znie: „Nevieš kto je tvojim priateľom, pokým sa pod tebou neprelomí ľad.“ Na to nikdy nesmieš zabúdať. Niekto si možno myslí, že priateľa mu k životu netreba. Ale to je veľký omyl. Každý z nás potrebuje niekoho, na koho sa môže bezpodmienečne spoľahnúť. Niekoho, kto nám dáva nádej, pochopenie, istotu, kvôli komu má zmysel dávať a nielen brať. Niekoho, kto o vás všetko vie a napriek tomu sa vám nevyhýba a práve kvôli tejto skutočnosti si vás váži. Veľmi výstižne to povedal E. Hubbard: „Priateľom je ten, kto o vás vie všetko a predsa vás má rád.“ To je skutočný priateľ. No priateľov je vždy málo a vždy nás môže tešiť, aj keď má človek jedného priateľa. Vôbec to nieje málo, keď si uvedomíte, že niektorí ľudia nenájdu úprimného priateľa po celý život. A tiež si uvedomte, že je lepšie mať jedného skutočného priateľa ako stovky tých, ktorí nám za chrbtom škodia a pretvárka je ich druhým menom.

Vážte si preto priateľstvo, je to veľký dar, tak, ako je veľkým darom aj sám život. Polievajte kvetinu priateľstva úprimnosťou, úctou a láskou a vaše priateľstvo bude žiť. A verte mi, že ak o kvetinu priateľstva budete dbať a polievať ju, bude živá navždy a zo dňa na deň bude len rásť a rásť....
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.7)

Diskusia: Ach milí priatelia! Priatelia neexistujú... (Aristoteles) - Úvaha

Pridať nový komentár Celá diskusia (1) »

:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.018