Filemon a Baucis

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: sp-prace (12)
Typ práce: Referát
Dátum: 27.12.2007
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 332 slov
Počet zobrazení: 9 236
Tlačení: 803
Uložení: 853
Autor diela: Eduard Petiška
Názov diela: Staré grécke báje a povesti (báj Filemon a Baucis)
Literárny druh: próza
Literárny žáner: báj
Prostredie deja: staroveké Grécko
Hlavné postavy: Filemon, Baucis, boh Zeus, posol bohov Hermes

Dej:
V dávnych dobách bral na seba boh Zeus podobu pozemšťana. Často zostupoval z Olympu, aby sa presvedčil, či sú ľudia dobrí alebo zlí. Na jeho cestách ho sprevádzal posol bohov Hermes.

Raz sa zastavila božská dvojica v jednom z mnohých pekných údolí v tomto kraji. Zo všetkých strán svietili bohaté gazdovské domy a hospodárstva. Chceli tu prenocovať, no Hermes sa vrátil k Diovi veľmi sklamaný. Ani v jednom z týchto domov im neposkytli nocľah, vraj kadejakým tulákom neposkytujú prístrešie. Potom ho Zeus ešte poslal do malej, chatrnej chalúpky na okraji lesa. Tu bývali starček Filemon so svojou ženou Baucis. Žili tu od ich mladosti v svornosti a láske. Úprimne prijali pocestných. Starenka pripravila skromné, ale o to srdečnejšie pohostenie. Ponúkli ich zo všetkého, čo sa v ich chudobnom domci nachádzalo. Zeus a Hermes s chuťou jedli a usmievali sa nad dobrosrdečnosťou týchto ľudí. Starček si pri nalievaní vína všimol, že z neho vôbec neubúda. I uvidel, že ich domček navštívili bohovia. Ospravedlňoval sa za také skromné pohostenie. Spolu s bohmi vystúpili na vrch. Odtiaľto videli, ako voda pomaly zaplavuje všetky domce. Len ich chalúpka sa sama týčila nad nekonečným vodným priestranstvom. odrazu sa začala meniť a na jej mieste stál nádherný chrám. Za dobrotu a pohostinnosť im Zeus chcel splniť jedno želanie. Veľmi túžili po tom, že keď sa naplní ich čas, aby umreli v tú istú chvíľu. Bohovia im toto želanie splnili. Ako spoločne sedeli pred chrámom a oddychovali, všimol si starček ako Baucis obrastá lístím. Baucis tiež spozorovala zmenu , Filemon sa pred jej očami strácal v hmle zeleného lístia. Tak sa premenili na dva stromy, ktoré sa nežne dotýkajú svojimi konármi jeden druhého.

Ohodnotenie: Táto báj sa mi veľmi zapáčila; dobre vystihuje dobré i zlé vlastnosti ľudí. Príkladom pohostinných, srdečných ľudí sú Filemon a Baucis, ktorým sa bohovia za takýto spôsob života odvďačia.
Zdroj: Martin Slota
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.194