Opisný slohový postup, druhy opisu, kompozícia opisu

Slovenský jazyk » Gramatika

Autor: verca123
Typ práce: Referát
Dátum: 31.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 551 slov
Počet zobrazení: 10 614
Tlačení: 607
Uložení: 460

Opisný slohový postup, druhy opisu, kompozícia opisu 

Opisný slohový postup sa zameriava na vymenovanie znakov, vlastností predmetov, osôb, vecí, javov, činností atď. Základom je enumerácia (vymenovávanie vlastností atď.) Dôležité je rozpoznať podstatné znaky, vlastnosti a usporiadať ich podľa dôležitosti a vytvoriť logický postup opisovania.

Opis - základný útvar opisného slohového postupu. Zachytáva znaky a vlastnosti ktorými sa predmet odlišuje od podobných predmetov.

Funkcia opisu - čo najpresnejšie a najnázornejšie slovami vyjadriť pozorovaný predmet alebo jav vystihnúť jeho znaky, črty a vlastnosti.

Kompozícia opisu: úvod, jadro, záver

Napriek tomu kompozícia je voľnejšia ako napríklad pri rozprávaní, ale musí sa dodržať logická postupnosť. Postup pri opisovaní predmetu môže byť:

  1. a) Sprava doľava
  2. b) Zhora dolu
  3. c) Spredu dozadu
  4. d) Od stredu k okraju

Opis v jazykových štýloch:

  1. Hovorový - jednoduchý opis
  2. Umelecký - umelecký opis, jazykové prostriedky, osoby, prostredia, náladový, karikatúra, charakteristika, beletrizovaný životopis
  3. Náučný - odborný opis, encyklopédií, opis pracovného postupu
  4. Publicistický - reportáž, inzerát, reklama, komentár
  5. Rečnícky - odborný prejav alebo prednáška
  6. Administratívny- motivačný, kontextový životopis, osobný posudok

DRUHY OPISU

1) Delenie podľa využitia v komunikačnej sfére

  1. a) Jednoduchý (praktický) - stojí na schopnosti vidieť veci a vnímať ich, využíva termíny ktoré môže pochopiť aj laik, prevládajú podstatné mená, prídavné mená, príslovky miesta. Hovorový a publicistický štýl.
  2. b) Odborný (náučný) - jeho cieľom je vytvoriť presnú predstavu vnímateľa a opisovanom objekte. Musí byť systematický a jasný. Predpokladá odborné znalosti.

Podľa miery odbornosti rozlišujeme:

-určený výhradne odborníkom - doplnený býva schémami nákresmi technických výkresom.

-určený širšiemu okruhu záujemcov - opis pracovného postupu, jeho cieľom je v časovej postupnosti opísať nejaký proces.

  1. c) Umelecký (náladový) - využíva sa v umeleckom štýle. Využíva umelecké jazykové prostriedky a pôsobí city.

2) Delenie podľa výberu jazykových prostriedkov

  1. a) Opis statický
  2. b) Opis dynamický

3) Delenie podľa postoja autora

  1. a) Subjektívny
  2. b) Objektívny

Statický a dynamický opis

Statický opis - opisuje statické predmety neživé veci ale aj osoby. Je to najčastejšie praktický (jednoduchý) alebo odborný opis osoby alebo prostredia.

- prevládajú podstatné mená a prídavné mená. Vyskytuje sa málo slovies uprednostňuje sa menné vyjadrovanie (slovesá sú väčšinou zastúpené pomocným slovesom byť, často v spojení s trpným príčastím, zmontovaná). Prevládajú jednoduché vety s viacnásobným vetným členom, priraďovacie súvetia, podraďovacie súvetia s vedľajšou vetou prívlastkovou, združené pomenovania.

Dynamický opis - opisuje dynamický predmet/jav objekt sa opisuje v pohybe alebo sa opisuje následnosť činností. Najčastejšie sa uplatňuje ako opis pracovného postupu. Nositeľom dynamiky sú slovesá, využívajú sa jednočlenné vety.

Opis pracovného postupu:

- Vymenúva sa v logickej, časovej a príčinnej následnosti jednotlivé úkony ktoré treba vykonať pri realizácií cieľa. Využíva plnovýznamovú činnosť slovesá vyskytuje sa v rôznych komunikačných sférach (bežná komunikácia, recept, odborná komunikácia - oprava zubného kazu).

Skladá sa z dvoch častí:

  1. Vymenovanie materiálov a nástrojov potrebných pri práci.
  2. Samotný opis pracovného postupu (pracovnej činnosti)

- V 1. os. plurálu oznamovacieho spôsobu

- V 3. os. plurálu rozkazovacieho spôsobu. V celom opise musí byť rovnaká osoba a spôsob.

Objektívny a subjektívny opis

Objektívny opis - autor má čo najvernejšie zachytiť znaky a vlastnosti opisovaného predmetu. Nevyslovuje pritom vlastné hodnotiace stanovisko. Objektívnosť je nevyhnutná predovšetkým v náučnom štýle vo vedeckých prácach návodoch a pri charakteristike (posudok). Využíva štylisticky nepríznakové (neutrálne) jazykové prostriedky.

Subjektívny opis - autor opisuje predmet zo svojho hľadiska prináša vlastné hodnotenie. Ovplyvňuje výber a usporiadanie znakov a vlastností opisovaného predmetu. Uplatňuje sa najmä v umeleckom a hovorovom štýle. Subjektívny opis v ktorom zveličíme vlastnosti osoby s úmyslom zosmiešniť a kritizovať sa nazýva karikatúra. Využívajú sa: prirovnania, metafory, frazeologizmy...

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Gramatika

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.015 s.
Zavrieť reklamu