Slovenská dramatická tvorba po roku 1945

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: maturantkaa
Typ práce: Maturita
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 1 103 slov
Počet zobrazení: 14 104
Tlačení: 777
Uložení: 762
Dramatická tvorba
Povojnoví dramatici nadväzovali na predvojnovú drámu, najmä na tvorbu J. Barča-Ivana. V 50. rokoch sa dostávajú do popredia komédie a veselohry. Mnohým dielam chýbalo umelecké stvárnenie, boli bezkonfliktové a upadali do schematizmu, šablóny.
Začiatkom 70. rokov nastáva i v umení obdobie tzv.. konsolidácie, preto sa mnohí autori odmlčali. Socialistický orientovaná kritika sa totiž obávala, že dramatici budú písať proti socializmu, preto presadzovala myšlienku tzv. bezpečného zakotvenia v realite.
80.roky predstavujú nástup satiry (Ľ. Feldek, S. Štepka) a vznik avantgardných autorských divadiel (GunaGu, Stoka). V súčasnosti siahajú divadlá po autoroch, ktorých hry boli zakázané alebo sa na ne „zabúdalo“. (P. Karvaš, I. Bukovčan).
 
Štefan Králik: divadelná hra Posledná prekážka – hrdinom je lekár Lorenc, ktorý má rád pracovníčku Helenu (je ženatý samozrejme z vypočítavosti). Helena zo začiatku jeho náklonnosť prijíma no na scéne sa objaví pacient Michal. A tak Helena odmieta Lorenca. Lorenc má operovať Michala a rozhoduje či ho zachráni, alebo nie = ale nakoniec  v ňom víťazí lekár aj keď vie, že navždy Helenu stratí. V tomto manželstve trpí manželka Klára až nakoniec od neho odchádza.
Známe hry: Buky Podpolianske a  Horúci deň – téma kolektivizácia 50. rokov a združstevňovanie.
Margarét zo zámku – príbeh talianskej herečky Margaréty, dcéry chudobného rybára. Vydá sa za syna amerického miliardára, za Bobyho. Jej svokor Crown neberie kvôli svojim ziskom ohľad na životné prostredie a znečistí prostredie pri mori naftovým odpadom. Margarét sa postaví proti nemu. Crown jej vezme dieťa. Spolu s omámeným Bobym ho dopraví na jachtu. Margarét zastrelí osobný strážca Crowna. Margarétiny priatelia výbuchom zničia jachtu = všetci na nej hynú. Margarétin odpor bol zbytočný. Ten kto má peniaze neberie ohľad na druhých.
 
Peter Karvaš: jeho 1. divadelná hra Meteor – zobrazil v nej problém, otázky či zverejniť blížiaci sa vedecký problém o katastrofe, alebo ho zatajiť a zachrániť len seba.
Polnočná omša – téma SNP, kritika v roku 1958 ju odsúdila za znesvätenie ideálov povstania. Je príbehom 3 súrodencov a ich rodičov v čase slovenského štátu. 1. syn spolupracuje s fašistami. 2. syn je prenasledovaný Nemcami a dcéra má vzťah s nemeckým dôstojníkom. Na Vianoce odchádza celá rodina na omšu v situácii, keď sa v dome skrýva 1. syn (partizán). Nemci ho nájdu a celej rodine hrozí smrť. Matka ho zaprie, nepozná ho. Možno preto lebo má strach, alebo chce zachrániť rodinu.
Veľká parochňa – je to vymyslený (alegorický) príbeh v ktorom sa dotkol súčasnosti. Súperia Holohlaví a Vlasatí. Nad nimi je diktátor. Generál diktátor vyhlási, že Holohlaví sú vinní z nedostatkov krajiny a že len Vlasatí jej môžu pomôcť. A tak nastáva diktatúra Vlasatích, ktorá končí vzburou Holohlavích. Holohlaví majú diktatúru, ktorí sa vyhlásia za vládcov. A tak sa postupne striedajú vlády Holohlavích a Vlasatích. Autor odcudzuje diktatúry (šovinizmus, rasizmus a fašizmus).
 
Ivan Bukovčan: častou témou je stroskotanie ideálov. Známa hra je Pštrosí večierok – maturanti sa stretávajú po 25 rokoch. Porovnávajú svoj život pred 25 rokmi, ale zároveň analyzujú svoj vzťah ku pánovi profesorovi, ktorý bol nespravodlivo obvinený v 50. rokoch. Maturanti si vyčítajú, že zo strachu, z obavy o vlastné postavenie mu nedokázali pomôcť a nakoniec ho zapreli. Správali sa podľa hesla: „Čo ťa nepáli, nehas“. Správali sa ako pštrosy, ktoré vopchali hlavy do piesku, nechcú nič vidieť ani počuť.
Dramatická hra Kým kohút nezaspieva – po potlačení SNP počas 2. svetovej vojny. Dráma sa odohráva v mestečku roku 1944. Autor vytvoril situáciu, v ktorej dokázal odhaliť charakter postáv a morálne kvality. Bol zavraždený nemecký vojak a preto Nemci zajali 10 rukojemníkov, s podmienkou, že do rána (kým kohút nezaspieva) sa má 1 z nich obetovať aby zachránil život ostatným. Nakoniec sa 1 z nich obetuje a zachráni ostatných.
Tragikomédia Slučka pre dvoch, alebo domáca šibenica – bývalý riaditeľ obchodu, ktorý bol v kúpeľoch zamestnaný, bol obvinený zo sabotáže. Jeho vlastná manželka ho ukryla na povale domu. Žil tam 5 rokov. Potom sa to skončilo, ale manželka ho tam nechala a našla si milenca. V tomto diele autor tiež zobrazuje charaktery postáv.
Hra Luigiho srdce, alebo poprava tupým mečom – Luigi je vrah a je odsúdený na smrť v elektrickom kresle. Luigi má však advokáta, ktorý mu urobí kampaň, že Luigi daruje svoje srdce nemocnici na transplantáciu, preto nemožno Luigiho popraviť v kresle ale tupým mečom. Vzápätí chce každý Luigiho srdce, nielen nemocnica, ale aj vojaci.
 
Osvald Záhradník: debutoval hrou Sólo pre bicie (hodiny) – zobrazuje svet penzistov a svet mladých. Penzisti sa stretávajú, spomínajú na minulosť, na svoje skúsenosti. Penzista Reiner, ktorý je obklopený hodinami, spomína ako sa cisár Maximilián pokúšal napraviť dva tucty hodín, aby išli rovnako. Pretože sa mu to nepodarilo, vyvodzoval z toho, že sa nedá zladiť ani konanie miliónov ľudí, nemožno dosiahnuť aby rovnako mysleli a konali. Pointou pri odhaľovaní tajomstiev je obsah kufra starej pani Contiovej. Nosí v ňom svadobné šaty, hoci nebola vydatá a sníva o svojom domnelom synovi. Oslava jej narodenín sa končí tragicky. Telefonicky sa rozpráva so svojím neskutočným synom, hoci všetci ostatní vedia, že to je len hra, aby mala radosť. Keď sa zdanie má stať skutočnosťou, pani Contiová dostáva srdcový záchvat od dojatia a odvážajú ju do nemocnice. Hoci starí ľudia nechápu dnešný svet, všetkých spája vlastný svet, ktorý si bránia. Dvojica mladých, ktorí v hre vystupujú, žije v ilúzii o budúcnosti. Oba tieto svety nestoja proti sebe, ale popri sebe.
Hra Prekroč svoj tieň - na pozadí partizánskych bojov s Nemcami rozvíja príbeh obetavosti, cti a zásadovosti.
Hra Sonatína pre páva – osamelému dôchodcovi Garovi sa podarí inzerátom prilákať bývalého väzňa Belana. Obaja sú osamotení a to v nich vzbudí vzájomné sympatie. Susedou im je sebecká a zlomyseľná žena, ku ktorej chodí jej priateľka, obetavá, ale bezbranná pani Javorská. Gara nezatajuje voči nej sympatie. Túto skupinu dopĺňa Milica, mladá odvrhnutá žena, ktorá prichádza kvôli inzerátu na invalidné kreslo. Spriatelí sa s Garom a ostatnými postavami, necíti sa medzi nimi handicapovaná.
Hra Polostrovy Vianočné – hrdinovia presúvajú vianočné sviatky na polovicu decembra, aby sa cez ich atmosféru vyzbrojili proti ohrozeniu ľudského života.
 
Ján Solovič:
Hra Meridian – je to názov medzinárodného rýchlika
Hlavná postava rušňovodič Tomáš Benedik, bývalý partizán, vzorný pracovník. Jeho synovia Iľja a Miki sú protikladné postavy. Menom Iľja chce otec stelesniť symboliku mladosti, tragédie a odvahy mladého človeka, partizána, čo sa mu však nepodarilo. Miki, hoci zmaturoval s výbornými výsledkami, neprijali ho na lekársku fakultu. Je sklamaný, no odmieta využiť zásluhy otca v Povstaní, ktoré navrhuje Iľja (protekciu). V závere otec zomiera na infarkt.
Hra Strieborný jaguár – námetom je otázka získania bytu pre viacčlennú rodinu, na čo sa nadujme Iľja za úplatky. O jeho konaní sa dozvie Miki v čase, keď sa rodina chystá ísť do Prahy prevziať vysoké vyznamenanie, ktoré udelili ich otcovi. Miki chce zabrániť Iľjovi ísť do Prahy. Teta Mery z Ameriky prišla na striebornom jaguári.
Hra Zlatý dážď – autor tu rieši ekologický problém
V mestečku, kde je Miki predseda národného výboru došlo k havárii. Miki musí vyriešiť túto situáciu a prvýkrát v živote sa odhodlá nakúpiť potrubie za úplatok, hoci z vlastného vrecka. Nakoniec na svoje konanie doplatí.
Komédia Pozor na anjelov – hlavná hrdinka, pracovníčka v múzeu, ktorá chce zachrániť cenné historické pamiatky pred stavbou nove
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.206