Voľný čas v živote človeka

Spoločenské vedy » Psychológia

Autor: maturantkaa
Typ práce: Referát
Dátum: 02.04.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 309 slov
Počet zobrazení: 30 013
Tlačení: 1 399
Uložení: 1 366

Voľný čas v živote človeka

Voľný čas možno definovať ako čas, kedy netreba pracovať, čas kde možno robiť čo sa nám len zachce, je to čas zabávania a odpočinku. Ked´ sa opýtame ľudí o ich hobby, niektorí z nich odpovie tak, že nevie si rozdeliť prácu od voľného času. Pre nich hobby je ich práca a sú ochotný stráviť svoj voľný čas v práci. Pscychológovia hovoria to, že toto je nedobré, ked´ neodpočívame, lebo budeme len stresovať, a tí ľudia, ktorí odpočívajú, viacej sa môžu sústrediť na prácu, než tí ostatní.

Zmena času - letný čas a zimný čas - posúvanie času

Vo voľnom čase sa môžeme rozhodnúť pre rôznych aktivitách. Ked´ pracujeme vnútri a strávime veľa času so sedením a robíme papierové práce, tak iste chceme robiť nejakú fyzickú prácu, ako napr. hrať futbal, voleybal. Ked´ naša práca zoberije veľa fyzickú robotu, tak radšej chceme stráviť náš voľný čas s čítaním, pozeraním televízie alebo videa, hrať psychické hry(šach).

Pre niekoľko ľudí hobby znamená zberanie rôznych vecí – známky, modelové autá alebo lode , pohľadnice, peniaze atd´. Zberanie je chýrny a na celom svete su zberatelia, ktorí organizujú vystavenie a dávajú šancu ľud´om pozrieť sa na svoje zbierky. Ale v dnešnom svete zbieranie sa stáva menejchýrny, lebo mladá generácia sa radšej zaujíma s počitačom.

Pre staršie ľudí, ktorí sú už ženaté a majú rodinu, pre nich voľný čas znamená úžitkovú prácu okolo domu, napr. oprava, záhradníctvo, údržba. Ručná práca zamená pre nich odpočinok.

Mladí majú radi šport. Chlapci strávia veľa času s hraním futbalu, basketbalu alebo tenisu. V zime hokej je veľmi známe. Dievčatá radšej robia gymnastiku, atlétiku alebo plávanie. V dnešnom dobe mladí chodia do fitnesu, aby boli zdraví a silný.

Veľa ľudí má rád umenie a chodia na maľovanie, na tancovanie, na spievanie a na drámu. Pre mnohích najpopulárnejšia forma umenia je hudba, počuvajú ho v práci, v aute, doma atď.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Psychológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.034