Pes (Úvaha)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: mamicka
Typ práce: Ostatné
Dátum: 10.10.2018
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 501 slov
Počet zobrazení: 1 866
Tlačení: 55
Uložení: 57

Pes (Úvaha) 

Pes je inteligentný a spoločenský tvor. Mal by byť v spoločnosti ľudí, psov či iných zvierat inak trpí.

Pes – áno, či nie? Kúpiť si psa? To je otázka, pred ktorou stojí nejedna rodina. Pes je síce často prianím detí, ale aj dospelý často zahorí túžbou po priateľovi na štyroch nožičkách, ktorý je verný, vie brechať a zaručene sa na vás bude tešiť, keď prídete domov. Vyžla môže byť jednou z dobrých volieb...
 
Pes? Rozhodnite sa vopred. Rozhodnutie, či pes patrí do vašej domácnosti by ste si mali ujasniť dávno predtým, než začnete uvažovať o nákupe konkrétneho plemena psa. Pes je živý a inteligentný tvor. Ak sa dostane do rodiny, ktorá po čase zistí, že sa im pes nehodí do rozpočtu, bude veľmi trpieť, ak z tejto rodiny bude vykázaný.

A nie len pes môže trpieť – aj vy, či vaše deti môžete banovať, ak sa časom ukáže, že ho mať nemôžete. Pes je milý spoločník, rýchlo si naň zvyknete. Ak sa ukáže, že niektorý člen rodiny má napríklad alergiu na psov, je koniec. Pes musí z domu! Je to zlý zážitok. Pre všetkých.

Pes – kontrola pred rozhodnutím u lekára

Pes môže vyvolať alergiu u ľudí. Tento fakt rozhodne nepodceňujte! Alergia na psov nemusí znamenať len „nevinné“ kýchanie. Sústavná prítomnosť psa – zdroja alergénov v domácnosti – bude prejavy alergie postupne zhoršovať. Myslite aj na najvážnejšie riziko pokiaľ ide o alergiu – možnosť vzniku anafylaktického šoku, ktorý môže skončiť smrťou alergického človeka.
 
Alergik a pes je zlá kombinácia. Znamená to, že alergik musí stále jesť lieky a aj tak mu nebude celkom dobre. To nestojí za radosť, ktorú inak pes prinesie.
Preto predtým, než pes príde ku vám domov, overte si, či niekto z vašej rodiny nemá alergiu na psov. To sa dá zistiť vyšetrením u alergológa.
 
Pes vás má rád a chce byť stále s vami. To je obzvlášť viditeľné u psov z plemena vyžla. Preto ak chcete, aby vás doma vítal pes, nemali by ste počítať s tým, že váš psík bude celé dni napospas v prázdnom byte.
 
Pes, ktorý je zavčasu ráno opustený a zavretý v panelákovom byte (či nebodaj v kúpeľni) a ponechaný sám na seba na dlhé hodiny, trpí. Ste pripravení v takom prípade mu to vynahradiť?

Pes, ktorý sa na vás tešil ocení, ak sa mu budete venovať, zoberiete ho často von, pobehať si. Pes potrebuje vašu pozornosť, trpel by, ak by ste prišli z práce domov a okamžite zasadli k internetu, či televízoru. Potrebuje sa hrať, plniť rôzne cvičenia a úlohy, ktoré mu okrem fyzického rozvoja a zábavy rozvíjajú aj mozog a učia ho ako ho správne používať.
 
Počítajte aj s tým, že pes potrebuje aspoň tri krát denne prechádzku. To vyžaduje spoluprácu rodiny. Deti, keď chcú psíka budú sa zaprisahávať „psa vezmem denne von“. Ale keď príde na lámanie chleba, už sa im nebude vždy chcieť. Ako budú vaše deti dospievať, bude sa meniť aj ich spektrum záujmov. Vytúžený psík môže byť postupne zabudnutý. Veď je to len pes, ktorý stále niečo chce.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.024