Svadobné príhovory

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: primak (25)
Typ práce: Referát
Dátum: 23.07.2011
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 1 066 slov
Počet zobrazení: 78 998
Tlačení: 1 544
Uložení: 1 336
Drahá nevesta, drahý ženích, vážení prítomní.
Keďže sa s nevestou aj ženíchom poznáme nejakých pár rôčkov, dovoľte, aby som Vám so srdca povedala pár slov.

Mala som tú možnosť vplyvom určitých náhod vás poznať obidvoch a to nielen ako pár, ale ešte ako dvoch jednotlivcov. Pred niekoľkými rokmi by mi ani na um nezišlo, že pán osud sa takto pekne zahrá a spojí Vaše životné cestičky. No a Vy ste sa rozhodli merať kroky bok po boku jednou cestou. Myslím, že to vo Vašom prípade bolo správne rozhodnutie. Poznám Vás dobre obidvoch a zdá sa mi, že vaše očakávania od života sa podobajú a svojimi povahovými črtami sa budete vzájomne dopĺňať.

Veď predsa vo dvojici sa kráča ľahšie. A keď budete musieť prekonať nejaké prekážky, môžete spojiť vaše sily a hneď to bude jednoduchšie. V každom prípade však šetrite si sily na tie prekážky a zbytočne ich nemíňajte v boji proti sebe. A keď už, tak len trošičku. Však aj to treba. Ale prímerie uzavrieť čo najskôr. Ale verím tomu, že vás netreba poúčať, však ste už veľkí a dobre vás poznám, ste aj rozumní.

Pokiaľ ide o mňa, stala sa mi fantastická vec. Moji dvaja priatelia utvorili jeden celok a takto budem mať dvoch kamarátov pod jednou strechou. Nielen ja, ale aj vaša rodinka, kamaráti a všetci ľudia, ktorí vás majú radi, vás budú chodiť radi navštevovať a všetci budeme s radosťou sledovať, ako sa vám spolu darí, ako si budujete svoje hniezdočko a bude nás hriať príjemný pocit na srdiečku, keď vás budeme vidieť šťastných. Všetko dobré Vám prajem.
 
 
Drahá naša rodinka, milí priatelia.
Všetkých Vás vítam pri tejto slávnostnej príležitosti, rád Vás vidím. Teší ma, že sme mohli moju dcéru a zaťa dnes sprevádzať pri prekračovaní vstupnej brány do krajiny manželstvo.

Život má niekoľko medzníkov, ktoré ho rozdeľujú. A keď sa človek pozrie do spätného zrkadielka svojej životnej cesty, rozlišuje, čo bolo pred niečím, čo bolo po dačom. Uzavretie manželstva nie je malý medzník, je to veľká brána, ktorá delí našu cestu na dve časti. Na dve rôzne krajiny. Krajina prvá, v ktorej sa narodíme, je plná rôznych zážitkov, slobody, užívania si, ale aj hľadania samého seba. A tu človek spoznáva niekoho a zistí, že s držaním sa za ruky s tým človekom sa akosi kráča ľahšie aj veselšie. Spolu prekročia bránu a sú v krajine číslo 2. V krajine, kde sa už nežije pre seba. Tam je život už nie taký nezáväzný, mnohokrát komplikovanejší, plný kompromisov. No o to viac príjemnejší a napĺňajúcejší. Veď najväčšia radosť je tá, ktorú prežívame spolu s druhým človekom. A keď príde trápenie a človek vie, že sa mu musí postaviť, je tak dôležité vedieť, že v tom súboji máme spolubojovníka.

Prajem našim deťom, neveste a ženíchovi, aby tú krajinu, do ktorej sa dnes presťahovali, pre nich ešte nepoznanú dobývali pomaly, vychutnávali si jej ovocie, menej pekné zákutia skôr obchádzali. Najdôležitejšie je držať jeden druhého a určite nezablúdite. Naopak, objavíte jej čaro a krásu.
 

Vážení novomanželia.

Dovoľte mi na začiatku môjho príhovoru vysloviť jedno prosté a úprimné ľudské želanie: nech dnešný deň patrí skutočne medzi tie najkrajšie vo Vašom živote. Ale nech sú rovnako krásne a pamätné aj tie, čo prídu po ňom.
Máte sa radi a rozhodli ste sa svoju lásku spečatiť manželstvom. Rozhodli ste sa pre túto prirodzenú cestu, na ktorú sa denne vydávajú mnohí ľudia. Vždy je to cesta dvoch a vždy je iná. Láska má vari toľko podôb, koľko je ľúbiacich sa na svete. V základe vzťahu však vždy musí byť vzájomná dôvera, úprimnosť a úcta. Ak si tieto vlastnosti prinesiete do manželstva, iste sa Váš vzťah bude aj naďalej rozvíjať a prekonávať všetky prekážky, ktoré Vám život postaví do cesty.

Dnešný deň je sviatočný a dôstojný. Po ňom prídu tisíce ďalších všedných dní, v ktorých budete napĺňať svoj manželský sľub. Svoj čas budete každodenne deliť medzi prácu, denné starosti a svoju lásku. Želám Vám, aby si Vaša láska zachovala sviežosť z dnešného dňa a aby ďalšie dni prispeli k jej prehĺbeniu a utuženiu. Manželstvo neznamená len spoločnú cestu životom, manželstvo znamená aj spoločný zápas so životom. Ak si to všetko uvedomíte, Váš vzájomný vzťah bude neustále nový , každý deň Vám prinesie mnoho radostných chvíľ.

Vážení novomanželia, prijmite tieto moje slová ako úprimné želanie. I ja mám radosť z Vášho uzavretého manželstva a dovoľte, aby som na záver pripomenul slová básnika: „Láska je nielen byť spolu, láska je ísť spolu.“
Želám Vám všetko najlepšie na Vašej ceste spoločným životom.
 

Milí mladomanželia, milí svadobčania, drahí priatelia
Málokedy má človek príležitosť prihovoriť sa k vám novomanželom pri takéjto slávnostnej a rozhodujúcej chvíli akú teraz prežívate. Ťažko sa vyberajú slová a skladajú myšlienky, ktorymi by sme vas chceli oslovit. Som rád, že ako váš priateľ, možem za všetkých svadobných hostí povedať niekoľko slov pri príležitosti tejto milej slávnosti, ktorej sme dnes svedkami.

Žiaden človek na svete nepozná krajšiu chvíľu ako je atmosféra svadobného obradu. Je to nádherny okamih stáť pred oltárom a vysloviť to zázračné ÁNO ktorým sa človek obrazne zaväzuje posvätit svoj život, city a lásku blízkej bytosti svojmu životnému partnerovi.

Desiatky básnikov vždy novými a originálnejšími slovnými obrazmi opisujú ten imaginárny a nehmatateľný stav duše, ktorý nás tak povznáša a ktorý nás obohacuje nevšedným poznaním.

Napriek tomu, nikto nedokáže za vás vyjadriť ten unikátny pocit, ktorým ľudia formálne ale s nádherným súhlasním ÁNO vymieňajú slobodný život za manželský zväzok.

Vaše presvedčenie, že k výberu partnera Vás viedol uprimný inštinkt, a to trvalá a večná láska by nemalo byť ničím zmarené, naopak malo by sa stať este pevnejším. Napriek nástraham ktoré prináša každodenný život, nezdarom, sklamaniam, ktorým musí každá ľudská bytosť odolávať.

Skutočnosť že svoj osud chcete spojiť, drahá Silvia a Marek, spoločným spolunažívaním, je zároveň štastím i výzvou. Štastím preto, lebo nie každému je súdené nájsť si svojho vyvoleného a nie každému je dopriate splniť svoj životný sen a stretnúť blízku dušu, drahocenného sprievodcu strastiplným životom.

V mene všetkých prítomných svadobčanov vám chcem popriať na spoločnej ceste životom iba číre, radosťou a sťastím poznačené chvíle. Vašim rodičom, ktorí sa dnes prizerali vášmu slávnostnému sobášnemu aktu urobíte nielen radosť, ale presvedčíte ich že ich úsilie vychovať múdrych, statočných a milých ľudí bolo završené úspešne.

Nikdy nedopusťte aby túžby jednotlivca prehlušili vaše spoločné záujmy. Buďte si vedomí že dávať je viac ako príjimať, že milovať je najväčší dar aký človek dostal od Boha a od prírody. Želám vám k tomu veľa štastia.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.016