Vybrané slová po B + diktáty

Slovenský jazyk » Gramatika

Autor: Dievča agile (25)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.11.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 234 slov
Počet zobrazení: 41 723
Tlačení: 771
Uložení: 631

Vybrané slová po B + diktáty

Vybrané slová sú práve také slová v slovenčine domáceho pôvodu, po ktorých sa po obojakých spoluhláskach (b, m, p, r, s, v, z, (f)) píše tvrdé „y“ a nie mäkké „i“.

Vybrané slová po B

by, aby, byľ, bystrý, Bystrica, Bytča, byť (existovať), nábytok, bývať, byt, bydlisko, príbytok, dobytok, kobyla, obyčaj, býk, bylina, bydlo (bývanie), dobyť (zmocniť sa), odbyt, byvol, bytosť, bývalý, úbytok, prebytok, zbytočný

Diktáty vybrané slová po B

Diktát: 
1. Čím chceš byt? 2. Nesmieš biť Vladka! 3. Na veži bijú hodiny. 4. O druhej máme byť v divadle. 5. Pri kúpaní musíš byť opatrnejší! 6. Vieš biť na bubienok?

Diktát:
Katka je bystré dievča. Číta knihu o bylinách. Jej brat sa volá Bystrík. Ráno sa bystro oblieka. Bylinárka pozná liečivé bylinky. Na poliach sa vlní obilie. Krava je bylinožravec.

Diktát:  
Bylinárka zbiera bylinky. Jožko je bystrejší ako Zuzka. Urobili si príbytok na hranie. Obaja bývajú v Banskej Bystrici. Majú priateľa Bystríka. Chce byť leká­rom. Vie dobre násobilku. Možno by vedel určiť aj slabiky. Nebije sa.

Diktát:
Naše príslovia dokazujú neobyčajnú bystrosť nášho ľudu. Na Sibíri sa dobýva mnoho nerastov. Kto sa chce biť, musí tam byť. Zlá bylina nevyhynie. Obidvaja ste rovnakí. Najdrahšou bytosťou býva matka. V obývačke máme bicie hodiny.
Keby ste prišli na Oravu, boli by ste milo prekvapení. Orava sa neobyčajne zmenila. Starobylé drevenice miznú a miesto nich akoby z vody rastú nové byty s moderným nábytkom.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.4)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Gramatika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.043