Vybrané slová po R + diktáty

Slovenský jazyk » Gramatika

Autor: Dievča agile (25)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.11.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 242 slov
Počet zobrazení: 21 215
Tlačení: 555
Uložení: 551

Vybrané slová po R + diktáty

Vybrané slová sú práve také slová v slovenčine domáceho pôvodu, po ktorých sa po obojakých spoluhláskach (b, m, p, r, s, v, z, (f)) píše tvrdé „y“ a nie mäkké „i“.

Vybrané slová po R

ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus

Diktáty vybrané slová po R

Diktát: 
Bystro sa skryla. Rybársky čln sa kolísal. Aj krtko rozryl zem, aby sa pozrel na túto rybačku. Pritom si zašpinil svoj rypáčik. Rybie mäso je chutné a veľmi zdravé.
 
Diktát: 
Ostal mi len ohryzok. Rýchly vlak sa volá rýchlik. Záhradník ryl do tvrdej zeme rýľom. Pestuje ríbezle. Richard sa skryl pod perinu. Rád sa hrá na skrývačku. Vonku zarinčalo rozbité okno.
 
Diktát: 
Jožko prišiel domov. Rýchlo umyl riad. Jeho korytnačka sa zatiaľ skryla do úkry­tu. Strčil ruku pod koryto. Nehryz ma! Strýko vzal Jožka na rybačku. V blízkos­ti je pekný rybník. Neskôr spolu ryjú v záhrade hriadku. Krtko im rypáčikom -"pomáha. V diaľke ryčí hladný dobytok.

Diktát: 
Strom má skryté mladé lístočky v púčikoch. Veverička má na strome svoj úkryt. Na Vianoce budeme mať rybu. Rybár ju chytil do siete. Srnka obhrýza kôru kríka. Kopýtkom rozrýva sneh.

Diktát: 
Mama uvarila na obed rizoto z ryže a mäsa. Ako príloha bude ríbezľový kom­pót. Na večeru budú bryndzové halušky. Deti už majú hlad. Všetci spolu strávia príjemný večer.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.9)

Video: Vybrané slová po R + diktáty

:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Gramatika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.016