Európske humanistické a renesančné literatúry

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: Chlapec sp-prace (12)
Typ práce: Maturita
Dátum: 15.01.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 387 slov
Počet zobrazení: 4 092
Tlačení: 351
Uložení: 370

Významné vedecké objavy Mikuláša Kopernika, Galilea Galileiho, vynálezy kompasu, kníhtlače mali vplyv na priemysel a na vznik novej spoločenskej triedy – meštianstva. Šíril sa nový smer – humanizmus (ľudský) a renesancia (znovuzrodenie). Európska literatúra sa opierala o grécku a rímsku antickú literatúru, ktorej vzorom bola dokonalosť. Základnou myšlienkou bola vyjadrená úcta k rozumu, postupne sa začal zobrazovať prirodzený vzťah človeka k prírode. Spisovatelia na začiatku písali latinčinou a využívali národné jazyky.

TALIANSKA LITERATÚRA

Dante Alighierinapísal Božská komédia sa skladá z: Peklo, Očistec, Raj. Obsahom diela je cesta Danteho duše po záhrobí, najprv precádza peklom, ktoré sa skladá z deviatich kruhov predpeklia. Po prekročení posledného kruhu leží nehybný Lucifer, prechádza do očistca v podobe ostrova. Hora so siedmimi stupňami predstavuje sedem hlavných hriechov. V raji sprevádza Danteho Beatrice. Vergílius predstavuje rozum a Beatrice náboženstvo. Epos je súhrnom stredovekej učenosti a rozdelenia záhrobia, odráža vtedajšie chápanie sveta.

Giovanni BoccaccioDekameron obsahuje sto noviel, ktoré si rozpráva

7 dievčat a 3 mládenci počas 10 dní na florentskom vidieku kam ušli pred strachom pred morom. Rozprávanie je veselé, vyjadruje radosť so života a každé je zakončené ponaučením. Autor pranieruje pokrytectvo, hlúposť, ľudskú ľahostajnosť a v popredí je láska k žene.

Francesco PetrarcaSpevník obsahuje 366 básní, ľúbostných sonetov, ktoré venoval svojej Laure. Na Slovensku sú známe ako Sonety pre Lauru.


ŠPANIELSKA LITERATÚRA

Miguel de Cervantes Saavedra – román Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha


ANGLICKÁ LITERATÚRA

William Shakespeare – písal komédie, tragédie a historické hry.

Komédie: bojujú o lásku a dobré vzťahy medzi ľuďmi – Skrotenie zlej ženy,Sen noci svätojánskej, Mnoho kriku pre nič, Veselé panie z Windsoru – pôžitkársky rytier zatúži po dobrodružstve a v dvoch rovnakých listoch vyznáva lásku a žiada o stretnutie. Obidve panie sa navzájom zdôveria a rozhodnú sa záletníka potrestať. Rytiera ukryjú v koši so špinavou bielizňou a vysypú ho do rieky. Dá sa oklamať aj po druhý krát, ale keď chce ujsť preoblečený za starenu, zbije ho rozhnevaný Ford. Po tretíkrát obidve panie ho vylákajú do windsorského lesa, kde ho zosmiešnia a vysmejú. Veselohru napísal na žiadosť kráľovnej Alžbety I.

Tragédie: osnoval ich na konfliktoch dobra a zla. Romeo a Júlia, Hamlet,Othello, Macbeth, Kráľ Lear.

Romeo a Júlia – tragédia. Dej sa odohráva medzi významnými rodmi Kapuletovcov a Montekovcov. Rodina núti Júliu sa vydať za grófa Parisa. Júlia sa chce vyhnúť sobášu a pošle Rómeovi správu, ktorú mu nedoručia. Rómeo sa dozvedá o údajnej Júliinej smrti, vráti sa a sám sa otrávi. Po precitnutí sa Júlia prebodne Romeovou dýkou. Znepriatelené rody sa zmieria nad zbytočnými obeťami svojich detí.

Historické hry: s vlasteneckým pátosom. Henrich VI., Richard III.

Zdroj: alli
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 3.9)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.012