Dramatická tvorba ako výraz konfliktov súčasného človeka – Bukovčan, Králik, Karvaš

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: sp-prace (12)
Typ práce: Maturita
Dátum: 06.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 368 slov
Počet zobrazení: 7 563
Tlačení: 557
Uložení: 567
Povojnoví dramatici sa sústredili na existenciálne situácie, hrdina musí rozhodnúť medzi povinnosťou a túžbou, násilím a humanizmom, dobrom a zlom. V  50. rokoch tvorili komédie, chýbalo im umelecké stvárnenie,boli schematické. V 60.rokoch kritické hry. V 70. rokoch kriticko - realistické hry. V 80. rokoch satira – Štepka, Lasica, Satinský.

Ivan Bukovčan
- bol redaktorom, dramaturgom, medzi jeho známe diela patria: Rodná zem,  Zmluva s diablom, Medená veža, Stratená dolina, Orlie pierko, Diablova nevesta, ktorá je s vysokoškolského prostredia. Druhá hra triptychu Kým kohút nezaspieva je z obdobia SNP. Autor sleduje psychológiu postáv, nastáva dramatické napätie, keď sa jeden obetuje za všetkých. Fatamorgána je dráma odhaľujúca vinu človeka za skutky, svedomie možnosť bytia a nebytia v spoločnosti.

Štefan Králik
tvoril kriticko - realistické hry.
Posledná prekážka – (prvky existencionalizmu). Doktor Lorene hľadá východisko z manželstva, uzavretého z vypočítavosti, v láske k asistentke Helene. Objaví sa jej bývalá láska Michal, je chorý, odmieta Lorenca. Michalovi hrozí smrť a zachrániť ho môže len chirurg Lorenc. On stojí pred dilemou, operovať ho a stratiť Helenu, alebo podriadiť sa svojej túžbe. Nakoniec v ňom zvíťazí etika lekára a obetoval osobné šťatie v prospech medicíny. Lorencova žena Klára, ktorá roky trpí, že si ju zobral z vypočítavosti, odchádza.
Margaret zo zámku (problémy ekológie). Herečka Margaret – dcéra chudobného talianskeho rybára sa vydala z lásky za Bobbyho, syna amerického miliardára Crowna. Po znečistení pobrežia naftovým odpadom, sa postaví jej rodičom
a proti svokrovi. Crown jej vezme dieťa aj syna na jachtu. Margeritu dá zastreliť osobným strážcom. Pred odplávaním jachty, Margeritini priatelia ju výbuchom zničia a všetci na nej zahynú. Margeritin odpor bol márny, lebo silnejší zvíťazil. Hra je výpoveďou o moci a moci peňazí, ktorá pošpiní všetko, čo je na svete krásne.

Peter Karvaš
upozorňoval na nedostatky sociálnej spoločnosti, bolo mu zakázané publikovať. Jeho dráma je moderná, časť tvorby absurdná dráma.
Veľká parochňa – forma grotesky s črtami absurdity. Súperenie holohlavých s vlasatými – myšlienka o nerovnosti ľudí. Holohlaví sú vinní z nedostatkov v krajine len vlasatí jej môžu pomôcť. Nastáva diktatúra vlasatých, ktorá končí vzburou holohlavých. Keď ju získali holohlaví vyhlásili sa za vládcov. Jedna totalita vystriedala druhú. Autor odsúdil násilie šovinizmus aj nadradenosť a podceňovanie, ktoré vedie k diskriminácii každého druhu.
Absolútny zákaz, Polnočná omša
Zdroj: alli
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Dramatická tvorba ako výraz konfliktov súčasného človeka – Bukovčan, Králik, Karvaš

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.019