Oázy

Prírodné vedy » Geografia

Autor: sp-prace (16)
Typ práce: Referát
Dátum: 27.12.2007
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 590 slov
Počet zobrazení: 12 624
Tlačení: 908
Uložení: 894
Podľa izraelských odborníkov z Negevskej púšte je oáza „miestom na púšti, kde vyviera mohutný prameň vody“. Tento prírodný zázrak môže vzniknúť na miestach, kde sa v hĺbke pod povrchom nachádzajú zásoby vody, ktoré sa na určitom mieste dostávajú na povrch, alebo v oblastiach s umelým zavlažovaním, ako napríklad v iránskych oázach, kde boli vybudované dômyselné štôlne, ktoré sem privádzajú vodu zo vzdialených prameňov. Tieto oázy však niektorí odborníci pokladajú za nepravé a tvrdia, že k pravým patria iba tie, v ktorých sa voda dostáva na povrch prirodzene – svojím tlakom.

Väčšina oáz je sústredená na Blízkom Východe, v kontinentálnej Ázii, v Indii a Austrálii, ale predovšetkým na africkej Sahare. Tu oázy zaberajú 200 000 km2 z celkovej plochy 9 000 000 km2 najväčšej púšte sveta. Dôležitým faktorom pre život týchto oáz je aj skutočnosť, že dve tretiny všetkých saharských obyvateľov (asi 1,5 mil.) žije práve v nich.

Prvou oblasťou púšte, ktorú človek osídlil, boli oázy pozdĺž Eufratu a Tigrisu v Mezopotámii a na Níle v Egypte. Starí Egypťania nazývali oázy ouhat, čo znamená „nádoba plná vody“. Saharské oázy sú vybavené zložitým systémom zavlažovacích kanálov. K najúrodnejším oázam patria dodnes oázy egyptské. Medzi najdôležitejšie oázy západného Egypta patrí Fajjúm, Baharíja, Farafra s radami paliem a tajuplnými tienistými uličkami, Dachla, Charga a Siva, ktorej pieskové kúpele pôsobiace proti reume sú preslávené po celom svete. V Baharíje ležiacej pri Káhire dlhej 185 km je sústredená väčšina archeologických nálezísk objavených v tejto časti Sahary.

Najdôležitejším a najbežnejším zvieraťom púšte býval osol, ktorý za panovania egyptských faraónov slúžil na prevážanie najrôznejších nákladov. Neskôr bol nahradený ťavou, ktorá vďaka možnosti vytvárať si vlastné zásoby vody dokázala lepšie znášať nepriaznivé podnebie púšte. Od šesťdesiatych rokov 20. storočia sa dostala modernizácia aj do oáz a ťavy boli väčšinou nahradené terénnymi automobilmi. Oázy síce stratili svoj poetický ráz, ale život v nich sa stal znesiteľnejším a ľahším.

Obyvateľmi oáz sú usadlíci, ktorí sa venujú výhradne poľnohospodárstvu, často s nízkou produktivitou a zastaralou technológiou. Políčka stačia obyvateľom len na prežitie. Ich nepriateľom číslo jeden je neustále postupujúci piesok. Domorodci sa útočiacim dunám bránia stavbou zábran z preplatených palmových vetiev.

Obyvatelia najúrodnejších oáz sa špecializujú predovšetkým na pestovanie datlových paliem, skvele prispôsobených horúcemu púštnemu podnebiu. Ich dlhé korene si hľadajú vodu a plody nedozrievajú, kým teplota nepresiahne 30 °C. Cenený je hlavne druh deglet nour (svetelné prsty). Každá palma dáva ročne približne 100 kg plodov. Datle sú v oázach natoľko cenenou potravinou, že im mnohí obyvatelia dávajú prednosť pred obilninami. Lepšiu časť úrody predávajú do zahraničia a zbytok si nechávajú na vlastnú konzumáciu. Datlová palma má i ďalšie využitie. Kmeň dáva drevo, listy slúžia na stavbu dočasných chyží, vetvy na ohradenie stád dobytka, z vláknitých koncov listou sa pletú košíky a sandále. Pne slúžia ako palivo a z kmeňového lyka sa spletajú veľmi odolné povrazy. Domorodci využijú dokonca i hornú časť kmeňa, z ktorého vyrábajú silné a sladké víno nazývané glaghmi. V oázach, kde sa datlovým palmám nedarí, sú vysadzované tamarišky. Okrem paliem sa v oázach pestujú i iné kultúrne rastliny ako citrusy, figy, broskyne, marhule, rôzne druhy zeleniny, z obilnín je to najmä pšenica, jačmeň a proso.

Medzi najťaživejšie problémy, s ktorými sa dnes musia potýkať obyvatelia oáz na celom svete, patrí nadmerné zaťažovanie ich úrodnej pôdy poľnohospodárskymi plodinami, zvyšujúca sa slanosť vodných zdrojov a postupné šírenie púšte. Oázy sú totiž krehkými ekosystémami s obmedzenou faunou a väčšinou býva veľmi ťažké udržovať v nich ekologickú rovnováhu. Aj preto skrývajú púšte sveta v miestach bývalých oáz mnoho prízračných opustených dedín, v ktorých sa stratil vodný zdroj alebo ktoré doslova zasypali pieskové duny.

Zdroj: Martin Slota, 100+1 (22/99 – str. 15-17)
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:

#co sa pestuje v oazach #oázy #Čo je to oáza? #púšte #Oázy afriky #šarišský region #Najväčšie oázy v Afrike sa nachádzajú


Odporúčame

Prírodné vedy » Geografia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.017 s.
Zavrieť reklamu